مصر، عراق و اردن يادداشت تفاهم همکاري در زمينه نفت و گاز امضا کردند

وزیران انرژی و نفت اردن ، مصر و عراق روز یکشنبه یادداشت تفاهمی در خصوص همکاری در زمینه نفت و گاز امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری کویت از امان، این یادداشت تفاهم را ابراهیم سیف وزیر انرژی و منابع معدنی اردن، طارق الملا وزیر نفت و منابع معدنی مصر و عادل عبدالمهدی وزیر نفت عراق امضا کردند.

این سه وزیر در نشست خبری مشترک اعلام کردند بر اساس این یادداشت تفاهم اردن و مصر از مازاد نفت و گاز طبیعی عراق و صادرات آن از طریق بندر عقبه اردن در دریای سرخ بهره مند می شوند.

هدف از امضای این یادداشت تفاهم، تقویت همکاری در بخش های نفت و گاز طبیعی بین این سه کشور با توجه به وجود ظرفیت تولید استفاده نشده نفت و گاز عراق است.

عبدالمهدی گفت این طرح فرصتی برای عراق است که در سالهای گذشته بسیاری از درگاههای صادراتی خود را از دست داده است و این طرح می تواند توان صادراتی و تولید عراق را به شکل سریعی بالا ببرد.

وی درباره مسیر جدید خط لوله انتقال نفت گفت این سه کشور توافق کردند خط لوله‌ای از بصره آغاز شود و به حدیثه برسد و از آنجا از نزدیک مرز عربستان عبور کند و به شهر الزرقاء و پس از آن به عقبه برسد. قرار است در نهایت این خط لوله به مصر برسد.

وی افزود: با این مسیر جدید فاصله 685 کیلومتری به 490 کیلومتر کاهش خواهد یافت و مسیر آن نیز از امنیت بیشتری برخوردار خواهد بود. اجرای این طرح اوایل سال آینده آغاز خواهد شد که به سه سال زمان نیاز خواهد داشت.

الملا نیز گفت توافق شد که اردن و مصر، نفت خام و گاز طبیعی مازاد بر نیاز عراق را دریافت کنند. همچنین گاز عراق از طریق خط لوله گاز عربی از طریق اردن و مصر صادر خواهد شد.

در این بیانیه به مقدار نفت و گازی که از عراق دریافت خواهد شد اشاره نشده است. مصر برای فعالیت نیروگاه های تولید برق خود تا حد زیادی به گاز وابسته است.

وی اضافه کرد: سه طرف نشستهایی را در خصوص این طرح برگزار کردند که امروز به امضای این یادداشت تفاهم منتهی شد. این طرح فرصتی برای مصر به وجود می آورد تا نفت خام را در پالایشگاههای خود پالایش کند.

مصر با جمعیت حدود 90 میلیون نفر به علت یارانه کلانی که در این کشور به سوخت تعلق می گیرد با مشکل هزینه سنگین انرژی مواجه است.

مصرف زیاد سوخت موجب شده است مصر طی چند سال اخیر از صادر کننده انرژی به وارد کننده آن تبدیل شود.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار