اوضاع جبهه‌های‌ لاذقیه‌ و‌ درعا/ ارتش‌‌ سوریه در آستانه‌ کسب‌ دستاورد استراتژیک

نیروهای ارتش سوریه با پشتیبانی نیروهای دفاع ملی در ادامه پیشروی در حومه شمالی لاذقیه به دستاوردهای بزرگی دست یافته‌اند و در حومه حلب هم برای کنترل بزرگراه حلب-دمشق به پیشروی خود ادامه می‌دهند.

به گزارش «تابناک»، نیروهای ارتش سوریه با پشتیبانی نیروهای دفاع مردمی همچنان در حومه شمالی لاذقیه پیشروی می‌‌کنند و با وجود وضعیت جغرافیایی منطقه و درختان فراوان، یک تحول استراتژیک بزرگی در سطح نبرد بزرگ محقق شده است. نیروهای ارتش و متحدانشان توانسته‌اند از سه جهت به موفقیت‌هایی دست یابند که شامل بازپس‌گیری کوه رویسه اسکندر و مناطق وسیعی در اطراف کتف الساعور و نقطه 1143 و پیشروی در این مسیر برای آزادسازی شهرک بیت ابوریشه است.

*** اهمیت نبرد ارتش سوریه در حومه لاذقیه

یک منبع نظامی سوری با بیان این مطلب به خبرنگار تسنیم در دمشق گفت این دستاوردها در سطح نبرد موجود اهمیت دارد و اهمیت آن در جداسازی جب الاحمر از سمت شرقی و شمالی نهفته است که مهمترین نقطه تمرکز گروه‌های تروریستی در حومه شمالی لاذقیه به شمار می‌رود، همچنانکه این نقاطی که تحت سیطره ارتش قرار گرفت، مکانی برای شروع پیشروی ارتش به سمت شمال به ویژه پس از پاکسازی مناطق زیادی در اطراف جبل روسیه اسکندر خواهد شد و نیروهای ارتش در صورت پیشروی در این نقطه، روزنه‌ای برای پاکسازی شهر سلمی به عنوان بزرگترین دژ و مخفیگاه تروریست‌ها در حومه لاذقیه ایجاد خواهند کرد.

این منبع افزود منطقه جب الاحمر تقریبا از مناطق دیگر جدا شده است و  عملیات برای جداسازی کامل آن در شمال از اراضی ترکیه و شهر ادلب ادامه دارد که در صورت تحقق آن، ارتش سوریه موفق خواهد شد مهمترین جبهه‌های گروه‌های تروریستی یعنی جب الاحمر و جبهه استراتژیک سلمی را جدا کند.

در حومه حلب هم درگیری‌ها همچنان از زمان آغاز نبرد در این مناطق ادامه دارد و منبع سوری گفت آزادسازی شهر استراتژیک الحاضر و پیشروی نیروهای ارتش و همپیمانان آنها به سمت تپه‌های العیس، آنها را در آستانه کنترل بزرگراه بین المللی دمشق به حلب قرار داده است و مناطقی که همچنان تحت سیطره تروریست‌هاست، مربعی را در منطقه جغرافیایی تشکیل می‌دهند که مهمترین اضلاع آن، شهرک الزربه و منطقه زیتان است و تپه الخضراء در زیر آنها قرار دارد و تمام این مناطق در تیررس آتش ارتش سوریه قرار دارد و نیروهای ارتش در حال پیشروی به سمت شمالی همزمان با پیشروی نیروهای دیگر از سمت جنوبی هستند و این مناطق هدف حملات گازانبری ارتش قرار دارد.

به گفته منبع سوری، نبردهای امروز به سبب وضعیت جغرافیایی منطقه و وجود جنگل‌ها و مناطقی که حالت صحرایی دارد، شدیدتر است، گروه‌های تروریستی بر بخش‌هایی از این مناطق سیطره دارند و سکوهای پرتاب موشک و تک تیراندازهایشان در این مناطق قرار دارد و نیروهای ارتش با تمرکز بر این محور به صورت اساسی برای  ایجاد شکاف میان دو جبهه با هدف آزادسازی آن تلاش می‌کنند.

*** ارتش سوریه در آستانه کسب دستاورد استراتژیک

گروه‌های تروریستی بر بخش‌هایی از بزرگراه حلب به  دمشق از سمت ادلب، حمص، حماه و حلب سیطره دارند و اگر این مواضع پاکسازی شود، بخش حلبی بزرگراه به طور کامل تحت کنترل ارتش قرار خواهد گرفت که در امتداد این جاده، مناطق سراقب، معره  النعمان، خان شیخون و مورک و از سمت شمالی حمص، مناطق تلبیسه و  الرستن قرار دارد.

منبع سوری در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سوریه گفت فعالیت‌های نظامی به صورت منظم ادامه دارد و انسجام و پیوستگی میان تمام جبهه‌ها برقرار است و حملات هوایی بر تمام محورها متمرکز است و پیشروی در هر جبهه‌ای از جبهه‌های دیگر جدا نیست، با این حال هنوز زود است از بازگشایی کامل بزرگراه بین المللی حلب به دمشق سخن گفته شود، اما از قطع این راه به روی تروریست‌ها و جلوگیری از به کارگیری این جاده توسط آنها حرف می‌زنیم.

به گفته وی،‌کنترل این بزرگراه از سمت حلب یک دستاورد  استراتژیک به شمار می‌رود و نقطه شروع بهتری برای عملیات نظامی قلمداد شده و راه را برای فتح شاهرگ‌های جدید باز خواهد کرد.

در درعا واقع در جنوب سوریه با وجود گسترش دامنه درگیری‌ها و شدت درگیری‌ها، نبرد در شهرک الشیخ مسکن در شمال استان جریان دارد که اهمیت ویژه‌ای برای ارتش سوریه و گروه‌های تروریستی دارد.

هدف ارتش کنترل این مناطق برای تقویت کمربند امنیتی اطراف دمشق است، درگیری همچنان در اطراف این شهرک میان نیروهای ارتش سوریه و تروریست‌های جبهه النصره و گروه موسوم به احرارالشام ادامه دارد در حالی که ارتش حدود 20 کیلومتر در اطراف آن پیشروی کرده است و پس از درگیری‌های شدیدی که شماری از تروریست‌ها کشته شدند، القصرالاحمر و السجن را از تروریست‌ها پس گرفت.

تسنیم

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار