اوباما: می‌توانم 50 هزار تفنگدار به سوریه اعزام کنم

رئیس جمهور آمریکا به نخست وزیر استرالیا همپیمان این کشور در ائتلاف ضد تروریسم، گفت که می تواند 50هزار تفنگدار به سوریه اعزام کند، اما اعزام نیروی زمینی به سوریه و عراق پاسخی برای مبارزه با گروه تروریستی داعش نیست.

به گزارش «تابناک»، 'باراک اوباما' رئیس جمهور آمریکا و 'مالکولم ترنبول' نخست وزیر جدید استرالیا روز گذشته برای نخستین بار در حاشیه اجلاس سران 'اپک' در مانیل پایتخت فیلیپین دیدار کرده و ضمن مذاکره در مورد مبارزه با گروه تروریستی داعش، متعهد به ادامه مقابله با این گروه تکفیری شدند.

نخست وزیر استرالیا پس از این دیدار در گفت وگو با رسانه های این کشور، گفت که بحث تحلیلی بسیار صریح و عمیقی در خصوص مبارزه با تروریسم با اوباما داشته است.

وی گفت که رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد می تواند 50 هزار تفنگدار دریایی را به سوریه اعزام کند و آنها قادر خواهند بود رقه و حتی موصل در عراق را پس بگیرند، اما زمانی که به خانه برمی گردند، چه اتفاقی می افتد؟

'مالکولم ترنبول' گفت: نظر همه رهبرانی که در ترکیه با آنها مذاکره شد نیز این است که حضور ارتش های خارجی مانند تئاتری است که می تواند در حال حاضر نتیجه معکوس دهد.

نخست وزیر استرالیا بر راه حل سیاسی برای پایان تنش ها در سوریه تاکید کرد، اما تلاش کرد راه حل سیاسی در سوریه را به بحث اهل سنت بکشاند.

وی گفت که بعد از جنگ سوریه در نهایت باید در این کشور 'شکلی از حکومت به دست آید که تقسیم قدرت بین گروه های مختلف' در آن شکل گیرد و در این مسیر لبنان را مثال زد.

به نوشته روز پنجشنبه تارنمای 'ای.بی.سی'، رئیس جمهور آمریکا همچنین در این دیدار از 'مالکولم ترنبول' نخست وزیر جدید استرالیا برای سفر به واشنگتن دعوت کرد.

'جولی بیشاپ' وزیر امور خارجه استرالیا نیز که در مانیل بسر می برد در مصاحبه با اسکای نیوز این کشور به بحث انتقال قدرت در سوریه پرداخت و گفت که ممکن است نیاز باشد 'بشار اسد' رئیس جمهور سوریه نیز بخشی از انتقال قدرت باشد، چون حذف وی یک خلاء قدرت ایجاد می کند که پیامدهای منفی دارد.

وی همچنین به خبرنگاران، گفت که این کشور به عنوان دومین عامل نظامی در عراق از نزدیک با قدرت های بزرگ کار می کند.

استرالیا در همراهی با آمریکا در حال حاضر چند جنگنده در خاورمیانه مستقر کرده و چند عملیات بر فراز خاک سوریه انجام داده است. این کشور بیش از 120 نظامی نیز در عراق برای آموزش نیروهای عراقی مستقر کرده است.

ایرنا

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار