آمريکا و روسيه ممکن است عليه داعش همکاري نظامي داشته باشند

مقامات دفاعی گفتند بهبود روابط آمریکا و روسیه می تواند احتمال همکاری نظامی دو کشور را در جنگ علیه تروریست ها در سوریه به دنبال داشته باشد اما تلفات غیر نظامی در سوریه یک موضوع نگران کننده است و بر این اساس ممکن است تمرکز اصلی بر دیپلماسی باشد.

پایگاه اینترنتی کریستین ساینس مانیتور در گزارشی به قلم آنا مولرین نوشت: اظهارات اخیر مقامات آمریکایی ازجمله جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و همچنین حضور باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین همتای روس وی در نشست سران کشورهای عضو گروه بیست نشان داد واشنگتن ممکن است با پیشنهاد مسکو درمورد مشارکت دو طرف در جنگ علیه گروه دولت اسلامی (گروه تکفیری صهیونیستی داعش)‌ در سوریه موافقت کند.

پس از حملات هفته گذشته پاریس پایتخت فرانسه که براثر آن 130 نفر کشته شدند و داعش نیز مسئولیت آن را به عهده گرفت نشانه هایی از گرم شدن روابط آمریکا و روسیه به چشم می خورد.
مقامات دفاعی می گویند حتی پیش از حملات پاریس تلاش هایی روزافزون برای جلوگیری از درگیری احتمالی هواپیماهای آمریکایی و روسی در عملیات ضد تروریستی در سوریه وجود داشت و اکنون این گرمی در روابط دو طرف می تواند همکاری نظامی مسکو و واشنگتن را در این عملیات درپی داشته باشد.

با این حال آنها در مورد بمباران های بی محابا و غیر مسئولانه روسیه ابراز نگرانی کردند.

تلفات غیر نظامیان یک نگرانی بزرگ برای مقامات آمریکایی است به طوری که یک مقام نظامی آمریکا گفته است ما به لحاظ اخلاقی وظیه داریم از افراد بیگناه محافظت کنیم.

تحلیلگران و مقامات نظامی سابق می گویند در جبهه سیاسی نیز روسیه ممکن است نقش ارزشمندی در تلاش ها برای پایان دادن به بحران سوریه و حضور مقامات سوری برسر میز مذاکره داشته باشد.

سرهنگ استیو وارن سخنگوی عملیات آمریکا در منطقه این هفته از بغداد گفت در حال حاضر ارتش آمریکا ساز و کاری را ترتیب داده است تا مراکز فرماندهی نظامی روسیه و آمریکا در منطقه بتوانند با یکدیگر تماس برقرار و از درگیری احتمالی هواپیماهای جنگی دو کشور جلوگیری کنند.

وی افزود ما تقریبا هر روز این کانال ارتباطی را آزمایش می کنیم. بر این اساس می توانیم بگوییم این یک خط ارتباطی خوب است.

وارن تصریح کرد در حقیقت زمانی که نیروهای روسی شهر رقه مقر اصلی داعش را در سوریه بمباران کردند، پیشتر با ما تماس برقرار کرده و گفته بودند که قصد دارند چه عملیاتی را انجام دهند.

این نکته نیز مهم است یادآور شویم که اقدامات روسیه در رقه تاثیر بسیار جزئی بر اقدامات ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا داشت.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار