میانگین مستمری زنان سرپرست؛ ۷۰ هزار تومان/ وجود ۲.۵ میلیون زن سرپرست خانوار درکشور

به گزارش گروه اجتماعي خبرگزاري دانشجو، حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در نشست خبری گفت: 180 هزار خانواده زیر پوشش از 53 تا 100 هزار تومان در ماه مستمری می گیرند.

وی افزود: 17هزار دانشجو و 84 هزاردانش آموز این خانواده ها از خدمات بهزیستی استفاده می کنند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: 54 هزار زن سرپرست شهری و 46 هزار زن سرپرست خانوار روستایی وعشایری زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی(بازنشستگی) قرارگرفته اند.

وی با بیان اینکه براساس قانون باید سالانه 10 درصد خانواده های زیر پوشش توانمند شده و از پوشش خارج شوند، افزود:سال گذشته 15 هزار خانواده پس از توانمندی از زیر پوشش حمایت سازمان بهزیستی خارج شدند.

مسعودی فرید گفت: طرح گروه های مالی خرد برای زنان و جوانان نیازمند با همکاری بانک کشاورزی و ایجاد خط اعتباری 100میلیارد تومانی که امکان افزایش آن تا 10 برابر وجود دارد، اجرا می شود.


وی افزود: این گروه ها پس از کسب شرایط لازم بدون وثیقه وام  دریافت می کنند.

مسعودی فرید اضافه کرد: تاکنون 14 میلیارد تومان وام از بانک کشاورزی و 6 میلیون و 500 هزار تومان وام درون گروهی در قالب این طرح پرداخت شده است.

وی افزود: 2 هزار و 200 گروه خرد مالی در 15 استان کشور تشکیل شده که تاکنون هزار و 170 گروه موفق به دریافت وام سقف اول و 900 گروه موفق به دریافت وام سقف دوم شدند.

مسعودی فرید گفت: وام ها در سه سطح به گروه ها پرداخت می شود که در سطح اول برای هر عضو یک میلیون و 500 هزار تومان و در سقف دوم وسوم به ترتیب 2 میلیون و 500 هزار و 3 میلیون و 500 هزار تومان برای هر عضو است که با کارمزد حدود 18 درصد پرداخت می شود.


وی افزود: برعکس وام های عادی وکلان، بازپرداخت وام این گروه ها به بانک کشاورزی 100 درصد بوده است.

مسعودی فرید اضافه کرد: این طرح امسال در بین 700 طرح جشنواره میلان ایتالیا2015 رتبه ششم را کسب کرد.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت:900 گروه همیار ویژه خانواده های زیر پوشش این سازمان نیز فعال شده است که زیر نظر کلینیک های مددکاری و پس از مهارت آموزی به حرفه ای متناسب با توانایی هایشان در قالب این گروه ها اشتغال می یابند.

وی افزود: سازمان بهزیستی به هر گروه همیار تا 25 میلیون تومان وام بلاعوض می پردازد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی درباره ارائه حمایت به زنان سرپرست خانوار نیز گفت: سازمان حمایت کننده تفاوتی ندارد اما باید قوانین مشخصی برای ارائه خدمات یکسان به این خانواده ها وجود داشته باشد که در بخش های دولتی و غیر دولتی خدمات هماهنگ به این خانواده ها ارائه شود.

وی افزود: سازمان بهزیستی بخش خدمات مددکاری 130 هزار خانواده با سرپرست زن را به کلینیک های مددکاری سپرده و در آینده تمام 180 خانواده با سرپرست زن را به این کلینیک ها می سپارد.

مسعودی فرید گفت:60 درصد این کلینیک ها غیردولتی و تنها 40 درصدشان دولتی است.

سالانه 600 هزار تماس با تلفن 123


معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از 600 هزار تماس تلفنی با شماره 123 اورژانس اجتماعی خبر داد.

حبیب الله مسعودی فرید گفت: یک چهارم این تماس ها با خدمات اورژانس اجتماعی مرتبط بوده است.

وی افزود: 167 مرکز پاسخگویی به تلفن اورژانس اجتماعی در شهرهای کشور فعال است.

مسعودی فرید گفت: اورژانس اجتماعی چهار بخش دارد که تلفن 123 یک بخش آن است.

وی با اشاره به خدمات سیار (آمبولانس های اورژانس اجتماعی) با حضور مددکار و روانشناس افزود : این بخش، سال گذشته 130 هزار ماموریت انجام داده است.

مسعودی فرید گفت: 170 مرکز مداخله در بحران نیز در کشور برای  اورژانس اجتماعی فعالیت می کند.

وی با بیان اینکه ورود و خروج آسیب دیدگان اجتماعی به این مراکز با حکم قضایی است، گفت: امکان اقامت آسیب دیدگان تا تعیین تکلیف قانونی حداکثر تا دو دوره 21 روزه در این مراکز فراهم است .

معاون اجتماعی بهزیستی بابیان اینکه نخستین آیین نامه اورژانس اجتماعی در سال 92 به تصویب هیات وزیران رسید، افزود: فعالیت این اورژانس از سال 78 به صورت آزمایشی آغاز شده و رو به گسترش است.

وی اضافه کرد: بر اساس قانون مراکز مداخله در بحران باید در شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت در کشور ایجاد شود.

مسعودی فرید گفت: اولویت این شهرها بر اساس گزارش آسیب های اجتماعی آن شهر تعیین می شود و ابتدا مراکز با خدمات روزانه فعال می شوند تا در صورت نیاز به مراکز شبانه روزی تبدیل شوند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور افزود: پایگاه های خدمات اجتماعی زیر نظر مراکز مداخله در بحران و در مناطق آسیب پذیر فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: 170 پایگاه خدمات اجتماعی در کشور فعال است که با کمک بخش غیردولتی و شناسایی داوطلبان براساس آسیب شناسی منطقه با استفاده از ظرفیت های محلی به ارائه خدمات برای کاهش آسیب های اجتماعی می پردازد.

مسعودی فرید گفت: 1500منطقه آسیب پذیر در کشور داریم که 900 منطقه آن در حاشیه شهرهاست که تلاش ما فعالیت پایگاه های خدمات اجتماعی برای تمام این مناطق است.

وی افزود: حداقل هزینه تشکیل این پایگاه ها در سال 30 میلیون تومان است که در صورت تامین بودجه امکان افزایش این پایگاه ها وجود دارد.

مسعودی فرید در ادامه گفت:‌ 180 هزار زن سرپرست خانوار زیر پوشش بهزیستی قرار دارند.

وی افزود:‌ 67 هزار خانواده به علت از کارافتادگی همسر، 63 هزار خانوار به سبب فوت همسر و 35 هزار خانوار نیز به سبب طلاق نیاز به خدمات حمایتی سازمان بهزیستی کشور دارند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آخرین آمار شورای عالی انقلاب فرهنگی 22/6 درصد از ازدواج‌ها به طلاق‌ منجر می‌شود، گفت:‌ میزان زنان سرپرست خانواری که به سبب طلاق زیر پوشش سازمان بهزیستی کشور قرار گرفته‌اند از سال 90 تاکنون از ده درصد به بیست درصد افزایش یافته است.

فرید افزود: آموزش‌های مهارت زندگی به خانواده‌ها و زنان همچنین توجه به آموزش مهارت‌های زندگی به تمام سنین کودکی تا دانشگاه‌ها می‌تواند در کاهش بروز طلاق در جامعه و در پی آن کاهش میزان بروز خانواده‌های با زنان سرپرست موثر باشد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار