مصر با «منطق انتقام‌» گذرگاه رفح را مسدود نگه می‌دارد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، روزنامه الرای الیوم در مقاله‌ای به اقدام مصر در بسته نگه داشتن گذرگاه حیاتی رفح پرداخت و نوشت که در ابتدای این مقاله می بایست از مقامات مصری برای بازگشایی این گذرگاه برای یک مورد استثنایی تشکر کرد که طی آن اجازه داده شد تا جسد یک شهروند فلسطینی با نام "رائد صباح" که در یکی از بیمارستان‌های مصر و در زمان درمان فوت کرد به نوار غزه بازگردد اما موضوع تاسف برانگیز این است در صورتی که این شهروند زنده می ماند و از بیماری نجات می یافت چه بسا به دلیل انتظار طولانی مدت برای بازگشایی گذرگاه رفح، از دنیا می رفت.

نکته جالب توجه این است که مقامات مصری فقط به مرده‌ها اجازه عبور از این گذرگاه را می‌دهند این در حالی است که باید به زنده‌ها و هزاران نفری که در شرایط سخت زندگی می‌کنند اجازه عبور داده شود. بسیاری از افراد بیماری که منتظر عبور از این گذرگاه برای درمان هستند، از دنیا می‌روند و بسیاری از کارمندانی که در کشورهای حوزه خلیج فارس کار می کنند و نتوانسته‌اند از نوار غزه خارج شوند کار خود را از دست داده‌اند و دانشجویانی که در دانشگاه‌های عربی و اروپایی پذیرفته شده  به دلیل عدم اجازه برای خروج از نوار غزه این امکان را از دست داده‌اند.

گذرگاه رفح از جولای 2013 بسته شده و تنها برای موارد استثنایی از جمله برای عبور حجاج برای چند روز معدود بازگشایی شده است. یکی از حجاح خبر داده بود که وی ضمن کاروان حجاج فلسطین برای اعزام به مکه بوده و وی در گذرگاه رفح و برای بیش از ده ساعت محبوس شده بود و به آنها اجازه داده نمی شد تا از وسیله‌های نقلیه خارج شوند و کسانی که بیماری قند داشته و نمی توانستند ادرار خود را برای مدت طولانی نگه دارند، مجبور به ادرار بر روی لباس‌های خود شدند و نیروهای پلیسی که این شرایط را می‌دیدند می گفتند که به آنها دستور داده شده تا مانع از خارج شدن فلسطینی‌ها از خودروهایشان شوند.

گذرگاه رفح از ابتدای سال جاری بیش از 300 روز است که مسدود بوده و فقط برای 19  روز و برای حجاج و سالمندان بازگشایی شده و مقامات مصری اعلام کرده‌اند که به دلایل امنیتی این گذرگاه را مسدود کرده‌ و مناطق مرزی با نوار غزه را نیز در آب غرق کرده تا مانع از ایجاد تونل در مناطق مرزی شوند.

این در حالی است که اقدامات شدید امنیتی مصر مانع از سرنگون شدن هواپیمای گردشگران روسی توسط بمبی که در چمدان یکی از مسافران در فرودگاه شرم الشیخ قرار داده شده بود، نگردید همانطور که این بمب نیز از سوی نوار غزه به این هواپیما وارد نشد چون گذرگاه مسدود بود و تونل ها نیز مسدود و تخریب گردیده است و این بدان معناست که نوار غزه هیچ ارتباطی به وخیم شدن اوضاع امنیتی در صحرای سینا نداشته است.

این موضوع به خوبی درک شده است که تمام بهانه‌ها و دلایل نخواهد توانست که مقامات مصر را برای تغییر سیاست‌هایشان در قبال نوار غزه و دو میلیون ساکن آن متقاعد کند تا تنگنایی که علیه آنها ایجاد شده برطرف کند چون مقامات مصری با این موضوع با دیدی بشردوستانه برخورد نمی‌کنند بلکه از دید و منطق انتقام جویانه به آن نگاه می‌کنند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار