اقتصاد کشور فقرآفرین است

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، سید پرویز فتاح در دومین مجمع حقوقدانان و وکلای نیکوکار که صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام منتظری رئیس دیوان عدالت اداری برگزار شد، اظهار داشت: ابتدای سال تغییراتی در کمیته امداد به جهت تغییر اساسنامه و هیأت امنای کمیته امداد صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: در اساسنامه جدید کمیته امداد که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است به صراحت عنوان کمک‌های حقوقی و قضایی به جامعه مددجویان تصریح شده است ضمن اینکه در اساسنامه جدید تأکید ویژه‌ای بر تعامل سه قوه مقننه، قضاییه و مجریه صورت گرفته است.

فتاح تصریح کرد: در طی این مدت تعامل زیادی شده است و در واقع جامعه هدف کمیته امداد جزو محرومان، نیازمندان و در حقیقت مستضعفین جامعه هستند.

وی با اشاره به وضعیت جامعه هدف کمیته امداد خاطرنشان کرد: این افراد وضعیت خوبی ندارند و در شان نظام جمهوری اسلامی نیست که این وضعیت ادامه پیدا کند چرا که حضرت امام خمینی (ره) در 14 اسفند 57 کمیته امداد را برای هدف دیگری ایجاد کرد و هدفش در واقع دائمی بودن جامعه هدف و افزایش مددجویان نبوده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: با شروع جنگ تحمیلی، سوءمدیریت افرادی مثل بنده و تحریم‌ها و تغییر شرایط در زندگی شاهد افزایش روز به روز جامعه هدف کمیته امداد بوده‌ایم که امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک و با توانمندسازی این افراد، مددجویان را به خودکفایی و استقلال برسانیم.

فتاح گفت: امداد با ریشه‌های فقر درگیر نیست و در واقع فقر در جای دیگری تولید می‌شود و وضعیت اقتصاد کشور به گونه‌ای است که فقرآفرین است. با این وضعیتی که ما حرکت می‌کنیم قطعاً تعداد مددجویان دستگاه‌های حمایتی افزایش پیدا خواهند کرد.

فتاح با تأکید بر اینکه بایستی ریشه‌های فقر زده شود، گفت: برای این امر مهم نیاز به نگاه عدالت‌محور، افزایش تولید و چرخه اقتصادی، نظام بانکی و نگاه حمایت‌گرانه در همه ابعاد داریم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: مددجویان کمیته امداد هر کدام به دلایلی تحت پوشش این نهاد قرار گرفتند که از مهمترین علل آن می‌توان به طلاق، تصادفات رانندگی، ورود سرپرست خانوار به زندان‌ها و ... اشاره کرد.

وی اضافه کرد: تعدادی از مشتریان در جامعه هدف کمیته امداد نشأت گرفته از احکام قوه قضاییه هستند به طوری که هم اکنون 30 تا 50 هزار خانواده تحت پوشش امداد از خانواده‌های زندانیان هستند.

فتاح همچنین اعتیاد را یکی دیگر از عوامل ورود خانواده‌ها به چرخه حمایتی امداد دانست و گفت: طلاق یکی دیگر از علل ورود افراد به چرخه حمایتی امداد هستند و این در حالی است که ما شاهد افزایش طلاق در کشور هستیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: فقر بیماری بسیار بزرگی است و همه مسئولان موظفند علل آن را شناسایی و در رفع آن تلاش کنند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: معیشت، مسکن، بیمه اجتماعی، بیمه درمانی، ازدواج، تحصیل و ... از سرفصل‌هایی است که کمیته امداد به جامعه هدف خود ارائه می‌دهد اگر چه این موارد ناکافی است اما تلاش می‌شود در کنار همه موضوعات به مسائل حقوقی و روانشناسی خانواده‌ها نیز توجه شود.

فتاح گفت: خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد به دلایل شرایطی که دارند دارای مسائل حقوقی پیچیده‌ای هستند و با توجه به شرایط این افراد بایستی در جهت رفع مسائل حقوقی و قضایی آنها تلاش گسترده‌ای شود.

وی بیان داشت: چنانچه مشاوره‌های درست، منطقی و اصولی به خانواده‌های تحت پوشش امداد ارائه شود مشکلات این افراد تا حد زیادی مرتفع خواهد شد چرا که مسائل حقوقی از نظر روحی و روانی به این خانواده‌ها فشار می‌آورد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با تأکید بر اینکه مددکاری یک سمت بزرگ محسوب می‌شود، گفت: نباید این امر مهم را دست کم بگیریم و در واقع این سمت مبارک را خداوند به همه ما می‌دهد.

فتاح تصریح کرد: کار امداد در واقع یک نوع پیشگیری محسوب می‌شود و اگر امداد این کار مهم را انجام ندهد معضلات و مشکلات جامعه هدفش پیچیده‌تر می‌شود و این اتفاقات دامن نظام و مسئولان را خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه تخلفات در جامعه هدف کمیته امداد پایین‌تر از سایر افراد است، تصریح کرد: چنانچه حمایت‌ از جامعه هدف امداد را جدی نگیریم آسیب جدی به این افراد وارد می‌شود ضمن اینکه نگاه و حمایت ما از مددجویان کمیته امداد از جنس اکرام و احترام است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) به توانمندسازی روحی و روانی جامعه هدف امداد اشاره کرد و گفت: این امر مهم در راستای ارائه خدمات مشاوره و مسائل روانشناسی، حقوقی و قضایی شکل خواهد گرفت و یکی از سیاست‌های امداد توانمندسازی خانواده‌ها در اقشار مختلف معیشتی و حقوقی است و چنانچه این امر مهم محقق شود دیگر نیازی به صدقه مردم نداریم.

فتاح خاطرنشان کرد: 60 درصد از خانواده‌های تحت پوشش امداد شامل زنان سرپرست خانوار هستند ضمن اینکه سیاست کمیته امداد برای ارائه خدمات به نیازمندان مرز نمی‌شناسد و این در حالی است که بسیاری از اهل سنن، ارامنه، مسیحیان از خدمات این نهاد استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه مددجویان کمیته امداد از انسان‌های بزرگ و شریفی هستند تصریح کرد: این افراد فریادهای خاموش جامعه هستند و می‌طلبد خدمات به این افراد توسعه یابد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) بیان داشت: مددجویان کمیته امداد حامیان واقعی نظام هستند و این افراد حامی رهبر و موجودیت نظام هستند و باید تلاش شود خدمات به این افراد توسعه یابد.

فتاح در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر با همکاری بانک‌های عامل وام‌های 3، 5 و 10 میلیونی به مددجویان امداد پرداخت می‌شود و این در حالی است که تنها یک درصد از مددجویان نتوانسته‌اند اقساط وام خود را پرداخت کنند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار