آماده همکاری‌های اقتصادی با سن پترزبورگ هستیم

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، محمدباقر قالیباف در دیدار با گئورگی پالتاوچنکو ضمن ابراز تسلیت عمیق خود و شهروندان تهرانی به خاطر حادثه تاسف بار تروریستی هواپیما که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از اهالی این شهر شمالی روسیه شد، اظهار داشت: پیام تسلیت و مراتب تاسف و همدردی بنده و هیات همراه را به خانواده های داغدیده این حادثه در سن پترزبورگ برسانید.

وی با بیان اینکه از ملاقات با شما در آستانه سفر پوتین به ایران خوشحال هستم، گفت: در سال‌های گذشته روند خوبی در نحوه همکاری‌ها و مبادلات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین ایران و روسیه برقرار بود؛ اما امروز شرایط نشان می دهد این همکاری‌ها در حال به اوج رسیدن است. ثمرات این همکاری ها برای دو کشور ایران و روسیه، مردم دو ملت و همچنین آرامش منطقه و تأثیرگذاری آن در عرصه بین المللی قابل مشاهده خواهد بود.

شهردار تهران تصریح کرد: آثار این همکاری دو جانبه، به طور روشن در عرصه بین المللی دیده می شود و این حاکی از رویکرد دوستی ای است که بین دو کشور در منطقه به وجود آمده است. مقدمات توافقات خوبی در زمینه همکاری های تجاری، اقتصادی و انرژی در سفر پوتین به ایران تدارک دیده شده و همچنین قرار است وزیر بهداشت روسیه در این سفر پوتین را همراهی کند و تفاهمنامه خوبی در حوزه دارویی به امضا برسد.

وی ادامه داد: همان طور که می دانید تهران به عنوان پایتخت ایران دارای بزرگترین جمعیت و اقتصاد است. این شهر در روز 12 میلیون جمعیت و شبها 9 میلیون نفر را در خود جای داده است و اقتصاد بزرگ ، فعال و پویایی در این شهر وجود دارد.

شهردار تهران افزود: در تهران سالانه 25 کیلومتر مترو احداث می شود و این در حالی است که در حدود 13 سال پیش سالانه تنها 3 کیلومتر مترو احداث می شد. طبق برنامه ها قرار است تا سال 2017 همه 7 خط متروی تهران را کامل کنیم. در حال حاضر حدود 200 کیلومتر خط مترو داریم که تا دو سال آینده به 250 کیلومتر افزایش خواهد یافت. البته این ارقام به جز آمار خطوط متروی در حال احداث اطراف شهر تهران مانند فرودگاه بین الملی امام خمینی(ره) است.

وی با اشاره به کمبود بارندگی در شهر تهران و دارا بودن اقلیم و هوای نیمه خشک گفت: با این حال تلاش کرده ایم این شهر را سرسبز نگه داریم.البته در شبانه روز باید همه فضای سبز تهران را دوبار آبیاری کنیم.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: آمادگی کامل داریم در زمینه های اقتصادی تجاری و به طور خاص در حوزه مواد غذایی، میوه و سبزیجات بین شهرداری تهران و استانداری سن پترزبورگ اقدامات لازم و همکاری های مناسبی انجام شود. همچنین در حوزه زیباسازی، گردشگری، توریسم و حوزه های فنی و حمل و نقل نیز می توانیم همکاری های جدی و نزدیکی داشته باشیم.

قالیباف گفت: بنده مطلع شدم که شما قصد سفر به تهران و اصفهان را در آینده ای نزدیک دارید. همین جا به طور رسمی از شما دعوت می کنیم اگر آمادگی داشته باشید پیش از این سفر، یک هیات کارشناسی برای مسائل اقتصادی و تجاری به تهران اعزام کنید تا پیش از سفر جنابعالی مقدمات و زمینه های همکاری بررسی شود، درصورت صلاحدید موافقتنامه ای در این زمینه امضا و بخشی از کارهای سفر شما اجرایی شود تا بتوانیم بخشی از مبادلات تجاری و اقتصادی را آغاز کنیم.

گئورگی پالتاوچنکو نیز در ادامه این دیدار گفت: سالها پیش سن پترزبورگ پایتخت روسیه بود و از همان زمان روابط دیرینه ای میان سن پترزبورگ و تهران وجود داشته است. خوشبختانه این مناسبات و روابط همچنان ادامه دارد. امیدواریم که این دیدار صفحه نوینی در روابط ایران و روسیه باز کند. فکر می کنم موارد بسیاری برای همکاری بین این دو شهر به ویژه در حوزه اقتصادی وجود داشته باشد. امیدوارم در آینده نزدیک محاصره اقتصادی و تحریم ها برداشته شود و بتوانیم در زمینه های مختلف روابط را گسترش دهیم.

استاندار سن پترزبورگ تصریح کرد: این شهر در زمینه کشتی سازی، پایتخت روسیه است و مدرن ترین کشتی های نظامی، مسافربری و باربری در اینجا ساخته می شود. همچنین یکی از بزرگترین کارخانه های تجهیزات برای استخراج منابع طبیعی نیز در این شهر واقع شده است.

وی با بیان اینکه در زمینه مسکن و زیربنای مسکونی می توانیم همکاری های مثبتی داشته باشیم، گفت: در زمینه توسعه حمل و نقل شهری و زیربنای آن نیز می توانیم با یکدیگر همکاری کنیم. متروی سن پترزبورگ سابقه فعالیت دیرینه ای دارد و هفته گذشته شصتمین سال تأسیس آن را جشن گرفتیم.

استاندار سن پترزبورگ افزود: جای این تأکید وجود دارد که بگویم این شهر یکی از مهمترین مقاصد توریستی است و در سال های اخیر 5.6میلیون توریست سالانه به این شهر سفر کرده اند.

وی تصریح کرد: توصیه می کنم به کار تولیدکنندگان دارو در این شهر توجه داشته باشید؛ تولیدات دارو در این شهر در سطح بین المللی است و برخی از آنها از لحاظ کیفیت مخصوصا در حوزه سرطان منحصربه فرد هستند. ما نیز علاقه مند هستیم بازار ایران را از نظر واگذاری مواد غذایی مرغوب بررسی کنیم.

گئورگی پالتاوچنکو در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در دانشگاه های سن پترزبورگ بیش از 20 هزار دانشجوی خارجی از کشورهای مختلف از جمله آفریقا و خاورمیانه مشغول به تحصیل هستند؛ اما یکی از مواردی که آینده روشنی دارد مربوط به حوزه توریست است. امسال هم متوجه شدیم که تعداد توریست های ایرانی افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

وی همچنین درباره پیشنهاد قالیباف گفت: با این نظر هم عقیده هستم و یک هیات را برای آماده کردن اسناد لازم جهت همکاری های بین دو شهر به ایران اعزام خواهم کرد.

پالتاوچنکو در پاسخ به تسلیت و ابراز همدردی قالیباف در خصوص حادثه تروریستی گفت: پیام تسلیت مسئولانه و مهربانانه شما را با افتخار می پذیرم و آن را به خانواده های داغدار می رسانم. 25 سال است که کشور ما در حال مبارزه با تروریسم بین المللی است و هر بار این تراژدی بسیار دردناک برای همه جهانیان رخ می دهد اما اطمینان دارم که فقط با همکاری و مشارکت یکدیگر می توانیم در مقابل این پدیده شوم بایستیم، با آن مبارزه کنیم و بر آن پیروز شویم.

بنابر این گزارش، وی همچنین بیان کرد: در شهر سن پترزبورگ ادیان مختلف کنار یکدیگر زندگی می کنند و حدود 13 درصد جمعیت این شهر را مسلمانان تشکیل می دهند که کاملا آزاد هستند. در این شهر مسجدی وجود دارد که 100 سال قدمت دارد و تا چند سال پیش بزرگترین مسجد اروپا بود که حدود 5 هزار نفر را برای عبادت و مراسم مذهبی در خود جای می دهد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار