فرزند یکی از وزرای اصلاحات در ارتباط با دکل نفتی دستگیر شده است/ هرکس درباره «ب.ز» مدرکی دارد ارائه کند/ از زنگنه بازجویی نشده

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو هشتاد و هشتمین نشست سخنگوی دستگاه قضا امروز یکشنبه (1 آذر) برگزار شد.

 

حجت الاسلام محسنی اژه ای سخنگوی دستگاه قضا در ابتدای این نشست ضمن گرامی داشت هفته بسیج نهاد بسیج را یادگار امام خمینی دانست و اظهار داشت: تعبیری که امام خمینی در خصوص بسیج فرمودند و این نهاد را لشکر مخلص خدا دانستند تعبیر کاملی است.

 

وی ادامه داد: این نهاد از جمله نهادهای کم هزینه ای است و امیدواریم همه ما در راه اعتلای اسلام و نظام بسیجی وار باشیم.

 

حجت الاسلام محسنی اژه ای در ادامه ضمن تسلیت اربعین حسینی ابراز امیدواری کرد: عزاداران خوبی برای سید و سالار شهیدان باشیم.

 

**صدور قطع نامه علیه ایران به بهانه عدم رعایت حقوق بشر اقدامی مضحک است

 

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه سخنان خود به تصویب قطع نامه غیرالزام آور علیه جمهوری اسلامی در سازمان ملل اشاره کرد و گفت: این قطع نامه به بهانه عدم رعایت حقوق بشر در ایران صادر شده است.

 

معاون اول قوه قضاییه ضمن مضحک خواندن این اقدام تصریح کرد: صدور این قطع نامه برای سازمان های بین المللی که آمریکا و اسرائیل ادعا می کنند مدافع حقوق بشرند و قطع نامه هایی بر ضد ایران و امثال ایران صادر می کنند شگفت انگیز است.

 

وی با اشاره به اینکه امروز کسانی که تروریست را ایجاد و مسلح کرده اند دم از حقوق بشر می زنند ادامه داد: آن ها به حمایت و تجهیز گروهکی به نام داعش پرداخته اند نفت عراق را از این گروهک خریداری کردند و در جهت استخراج و فروش نفت با این گروهک تروریستی مساعدت کردند و با این اقدام به ظلم هایی که علیه مردم عراق و سوریه انجام ندادند.

 

حجت الاسلام محسنی اژه ای ادامه داد: این ها موزه های عراق و آنچه سرقت کردند به کشورهای غربی فروختند و با آنکه می دانستند این اشیا اشیایی سرقتی است آن ها را از داعش خریداری می کردند.

 

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه گریزی به وقایع فرانسه زد و ضمن محکوم کردن اقدامات تروریستی در پاریس تصریح کرد: ما اقدامات رخ داده در پاریس را محکوم می کنیم اما آن ها از این اتفاق به صرف مضنونیت مردم را دستگیر و تیراندازی می کنند و بسیاری از اقداماتی که مدعی اند غیرقانونی است به بهانه این فاجعه انجام می دهند.

 

معاون اول قوه قضاییه با اشاره مجدد به نقض حقوق بشر در آمریکا و اسرائیل اظهار داشت: این که امثال این ها ادعا می کنند در ایران حقوق بشر رعایت نمی شود جالب است  آن ها مصداق عدم رعایت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را مبارزه با قاچاق مواد مخدر می دانند.

 

وی ادامه داد: در برج آبان یک محموله در یزد کشف شد که بیش از دو هزار کیلو تریاک و 350 کیلو هروئین در بر داشت حال اگر این میزان مواد مخدر پخش می شد چه تعداد انسان بدبخت می شدند.

 

حجت الاسلام محسنی اژه ای اتهام دیگر ایران از چشم نهادهای بین المللی مبنی بر عدم رعایت حقوق بشر را مبارزه با تروریسم دانست و ادامه داد: ایران تروریست ها را محاکمه و سپس مجازات می کند نه این که مثل شما مظلومین را در کنار خیابان به قتل برساند.

 

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به نقش منافقین در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: کسانی که 17 هزار نفر از مردم ما را شهید و مجروح کردند شما آن ها را سال هاست که در کشورهای خود پناه دادید و امروز خود را طرفدار حقوق بخش و ایران را ناقض این حقوق می دانید.

 

**تشکر از فرمانده نیروی انتظامی به واسطه دستور برخورد با جرایم مشهود

 

معاون اول قوه قضاییه در ادامه این نشست خبری از فرمانده نیروی انتظامی به واسطه دستور برخورد با جرایم مشهود تشکر کرد و خواستار استمرار قاطعانه این اقدام شد.

 

**آمادگی قوه قضاییه برای حمایت از هر نوع فعالیت سالم اقتصادی

 

وی با بیان اینکه از این تریبون و جایگاه قول می دهم هر نوع کمک و حمایت از طرف قوه قضاییه در این راستا نیاز باشد را انجام می دهیم تصریح کرد: قوه قضاییه آمادگی دارد که از هر نوع فعالیت سالم اقتصادی و فعالان اقتصادی که فعالیت سالمی دارند به ویژه در امر تولید و سرمایه گذاری حمایت های لازم را به عمل آورد. هم چنین قوه قضاییه از بانک ها در خصوص وصول درآمد و هم چنین از بانک مرکزی به واسطه سامان دادن موسسات پولی و مالی حمایت می کند و به دولت هم در جهت رفاه معیشت مردم هر نوع مساعدتی که مورد نیاز باشد دریغ نخواهد کرد.

 

** قوه قضاییه در جهت رفاه مردم حاضر به کمک به دولت محترم است

 

حجت الاسلام محسنی اژه ای ادامه داد: مردم انتظار دارند با وعده هایی که دولت پس از توافق هسته ای در خصوص گشایش در زندگی آن ها داده است جامه عمل بپوشاند و قوه قضاییه نیز در جهت رفاه مردم حاضر به کمک به دولت محترم است.

 

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به گزارشی که در سال 94 منتشر شد اظهار داشت: براساس این گزارش در سال جاری بدهی دولت نسبت به سال 93 به بانک مرکزی افزایش یافته است و بدهی بانک ها نیز به بانک مرکزی افزایش یافته که این اتفاق تبعات خوبی در اقتصاد و تولید ندارد و قوه قضاییه در صورتی که بتواند در این مسیر به دولت کمک کند از هیچ نوع مساعدتی مضایقه نخواهد کرد.

 

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اینکه در اوایل سال جاری شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای داشت که براساس آن قرار شد اگر شخصی شاکی بود و نمی توانست به دیوان عدالت اداری وارد شود یکی از این موارد مسئله بورسیه ها و شکایت دانشجویان بود که به واسطه این اتفاق تعدادی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به رئیس قوه قضاییه نامه ای نوشتند تا در این مصوبه تغییراتی در خصوص این اتفاق صورت بپذیرد.

 

وی  ادامه داد: براین اساس رئیس قوه قضاییه نامه ای به مقام معظم رهبری نوشت و خواستار تغییر این قانون شد و مقام معظم رهبری به صورت موردی با ان موافقت کرد یعنی در مورد بورسیه های اخیر مقام معظم رهبری به صورت موردی با تغییر این قانون موافقت کردند.

 

حجت الاسلام محسنی اژه ای هم چنین در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی و برقراری امنیت لازم در این راستا گفت: لازمه این اتفاق آن است که همه دستگاه ها و احاد مردم و احزاب و تشکل ها و هواداران ملتزم به رعایت قانون و اخلاق باشیم. که این اقدام هم به نفع کشور، قانون و نامزدها و هم آرامش را در جامعه برقرار خواهد کرد و نتیجه انتخابات نیز براساس رای مردم مورد پذیرش همگان هست.

 

**سیستم های اطلاعاتی امنیتی باید در جهت حفظ آرامش و امنیت در راستای برگزاری انتخابات تلاش کنند

 

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: از طرف دیگر دستگاه های مربوط به عنوان پیگیری نیز هر جا ببینند کسی خواسته یا ناخواسته این امنیت را بر هم می زند باید تدابیر لازم را به خرج دهند و این اقدامی است که وزارت کشور سیستم های امنیتی اطلاعاتی و سایر نهادهای نظارتی باید در جهت حفظ آرامش و امنیت کشور تلاش کنند و به ویژه دستگاه های مسئول به وظایف خود عمل کنند

 

معاون اول قوه قضاییه در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اتفاقی که در قرچک و برای شخص موسوی لاری افتاد گفت: همه باید به قانون احترام بگذارند لذا اگر جایی مشخص است که سخنرانی دعوت شده که مراسم را به هم می ریزد این دعوت صورت نپذیرد البته منظورم از این صحبت اتفاقات قرچک نیست در خصوص وقایع قرچک هنوز تحقیقات تمام نشده و ابعاد مختلف مسائل بررسی نگشته است. مسائل و موارد مربوط به این پرونده به صورت رسمی به قوه ارائه نشده و در صورت ارائه مدارک به قوه قضاییه اگر نیاز به رسیدگی مدعی العموم باشد یا پرونده شاکی شخصی داشته باشد قوه قضاییه در هر صورت رسیدگی خواهد کرد.

 

وی در خصوص عوامل آتش سوزی کارتن خواب ها در میدان هروی نیز اظهار بی اطلاعی کرد.

 

** حکم رضاییان صادر اما هنوز به متهم ابلاغ نشده است

 

حجت الاسلام محسنی اژه ای در خصوص حکم جیسون رضاییان نیز گفت: حکم رضاییان صادر اما هنوز به متهم و وکیل وی ابلاغ نشده است احتمالا محکومیت حبس است اما بنده از بیان جزییات معذورم.

 

**فرزند یکی از وزرای اصلاحات در ارتباط با دکل نفتی دستگیر شد

 

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر دستگیری پسر یکی از وزرای اصلاحات و ارتباط آن با دکل نفتی گفت: اصل خبر درست است و این دستگیری در رابطه با دکل نفتی رخ داده است اما این که این فرد چه قدر در این پرونده نقش دارد از جزییات است که امکان بازگویی آن وجود ندارد.

 

معاون اول قوه قضاییه در خصوص این که عده ای از تریبون های رسمی عنوان می کنند بابک زنجانی مورد حمایت واقع می شود نیز گفت: اگر کسی می خواست از وی حمایت کند در طول 20 ماهی که این فرد در زندان است این اتفاق می افتاد اگر این حرف حدس و گمان باشد باید از کسانی که این حدس را عنوان کردند بپرسید و اگر این افراد اطلاعاتی در این خصوص دارند باید این اطلاعات را به دستگاه قضا بدهند به هر حال این اقدام زیبنده یک فرد مسئول نیست که این حدس را از یک تریبون رسمی اعلام کند.

اژه ای سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرگزاری دانشجو مبنی براینکه در کنار رسیدگی به پرونده بابک زنجانی نام متهم نفتی دیگری نیز مطرح بود که 5/8 میلیارد یورو به وزارت نفت بدهکار است آیا در این خصوص شکایتی از طرف وزارت نفت به دستگاه قضایی رسیده است یا خیر؟ و این که آیا وزیر نفت در رابطه با این پرونده مورد بازجویی قرار گرفته یا خیر گفت: در خصوص مسئله ای که شما عنوان کردید هیچ شکایتی نرسیده و بازجویی هم از وزیر نفت صورت نپذیرفته است.

 

وی هم چنین در خصوص افزایش مجازات قاچاق ارز نیز گفت: در چند مورد این مسئله تشدید یافته است.

 

حجت الاسلام محسنی اژه ای در خصوص این که چرا بابک زنجانی در دادگاه های خود به افراد مختلف از جمله وزرا توهین می کند و از این اقدام وی جلوگیری نمی شود و هم چنین دادگاه های مشابه دادگاه بابک زنجانی علنی برگزار نشد اما این دادگاه علنی است اظهار داشت: من بارها عنوان کرده ام نه متهم حق توهین و افترا دارد و نه کس دیگری حق دارد تعابیری به متهم نسبت دهد. براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی اگر کسی بازداشت و حتی محکوم شد کسی اجازه تحقیر وی را ندارد.در این دادگاه این قبیل اقدامات زیاد اتفاق می افتد و رئیس دادگاه در اکثر جلسات این تذکر را می دهند لیکن نمی شود دهن متهم را بست و اگر نام برده توهینی به مقامات رسمی کشور انجام دهد مدعی العموم آن را پیگیری می کند و اگر شاکی خصوصی نیزداشته باشد قوه قضاییه ورود پیدا خواهد کرد. در خصوص علنی بودن دادگاه های نام برده نیز طبق قانون جدید که از اول تیر سال جاری اجرایی شد این اجازه داده شد که با مجوز رئیس قوه قضاییه دادگاه ها علنی شوند این در حالی است که قانون قبلی چنین مجوزی را صادر نمی کرد.

 

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اشرفی اصفهانی عنوان کرده که بابک زنجانی از طرف دست های پشت پرده حمایت می شود و هم چنین در خصوص رها شدن سعید مرتضوی نیز گفت: در این خصوص این که می گویند مرتضوی رها شده کاملا ناصحیح است وی محاکمه شده و 25 ماه گذشته نیز جلسه وی تشکیل شد در مورد بابک زنجانی نیز اگر کسی مدرکی دارد آن را به قوه قضاییه ارائه دهد این قبیل ادعاها اعتماد مردم را به هم می زند و سبب خواهد شد در آینده نیز کسی به سخنان آن ها اهمیتی ندهد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار