صندوق تامین خسارت‌های بدنی نهاد عمومی غیردولتی است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز در جریان رسیدگی به جزییات لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث مواد 28، 29، 30 و 31 را به تصویب رساندند.

 

براین اساس ماده 28 این لایحه تصریح می‌کند: صندوق مجاز است موجودی نقدی مجاز خود را نزد بانک های دولتی سپرده گذاری و یا اوراق بهادار بدون ریسک خریداری نماید. مشروط بر آنکه سرمایه گذاری های مذکور به نحوی برنامه ریزی شود که همواره امکان انجام تعهدات صندوق وجود داشته باشد.

 

گفتنی است، ماده 28 این لایحه از مجموع 135 رای موافق، 2 رای مخالف و 5 رای ممتنع با موافقت نمایندگان تصویب شد.

 

برهمین اساس ماده 29 این لایحه تصریح می کند: صندوق نهاد عمومی غیردولتی است و چگونگی اداره آن براساس اساسنامه ای است که با رعایت موارد زیر و به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی تهیه می شود و ظرف مدت شش ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون به تصویب هیئت وزیران می رسد.

 

الف- ارکان صندوق عبارت است از: مجمع عمومی، هیئت نظارت، مدیر صندوق و حسابرس.

 

ب-اعضای مجمع عمومی صندوق عبارت است از: وزرای امور اقتصادی و دارایی به عنوان رئیس مجمع، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دادگستری، صنعت، معدن و تجارت، دادستان کل کشور (بدون حق رای) و رئیس کل بیمه مرکزی .مجمع عمومی صندوق حداقل یک بار در سال تشکیل می شود، مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده نیز به تقاضای هر یک از اعضا و به دعوت رئیس مجمع تشکیل می شود.

 

یکی از نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، به انتخاب کمیسیون مذکور به عنوان عضو ناظر بدون حق رای در جلسات مجمع شرکت می کند. مدیر صندوق بدون حق رای دبیر مجمع عمومی است.

 

پ-اعضای هیئت نظارت صندوق عبارت است از: نمایندگان وزرای امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دادگستری، دادستان کل کشور (بدون حق رای)، بیمه مرکزی و سندیکای بیمه گران ایران است. اعضای هیئت نظارت غیر از مدیر صندوق به صورت غیرموظف خواهند بود؛

 

در تبصره این ماده آورده شده است:

 

تبصره-نماینده وزیر امور اقتصادی و دارایی در هیئت نظارت مدیر صندوق است که دبیر هیئت نظارت نیز خواهد بود.

 

مدیر عامل ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند بدون حق رای در جلسات هیئت نظارت شرکت می کند.

 

ت-مدیر صندوق به پیشنهاد رئیس کل بیمه مرکزی و تصویب مجمع عمومی انتخاب و با حکم رئیس مجمع عمومی برای مدت 4 سال منصوب می گردد. انتخاب مجدد مدیر صندوق برای یک دوره بلامانع است. مجمع عمومی می تواند نسبت به عزل مدیر صندوق قبل از پایان مدت مذکور اتخاذ تصمیم کند.

 

ث-مرکز اصلی صندوق تهران است. در صورت لزوم با تصویب مجمع عمومی می تواند در مراکز استان ها شعبه ایجاد یا نمایندگی اعطا نماید. اقامه دعوی علیه صندوق در محل استقرار شعب صندوق نیز ممکن است.

 

وظایف و اختیارات مجمع عمومی؛ هیئت نظارت و مدیر صندوق و نیز نحوه انتخاب و وظایف و اختیارات حسابرس به موجب اساسنامه هیئت وزیران تعیین می شود.

 

گفتنی است؛ نمایندگان با مجموع 153 رای موافق، 2 رای مخالف و 4 رای ممتنع ماده 29 لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث  را به تصویب رساندند.

 

براین اساس ماده 30 این لایحه تصریح می کند:

 

کلیه اختلافات بین صندوق و شرکت های بیمه که ممکن است در اجرای این قانون به وجود اید به وسیله هیئتی از مرکب از دو حقوقدان آشنا با حقوق بیمه به انتخاب وزیر دادگستری و سه متخصص بیمه به انتخاب بیمه مرکزی، صندوق و سندیکای بیمه گران هر کدام یک نفر حل و فصل می گردد. ملاک تصمیم گیری رای اکثریت اعضای هیئت است و رای صادر شده لازم الاجراست هر یک از طرفین می تواند ظرف مدت 20 روز از ابلاغ رای در مرجع قضایی ذی صلاح اقامه دعوی نماید.

 

گفتنی است؛ ماده 30 لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث با نظر نمایندگان از مجموع 155 رای موافق، بدون رای مخالف و هم چنین 7 رای ممتنع تصویب شد.

 

برهمین اساس ماده 31 این لایحه تصریح می‌کند:

 

اشخاص ثالث زیان دیده حق دارند با ارائه مدارک لازم برای دریافت خسارت به طور مستقیم حسب مورد به شرکت بیمه مربوط و یا صندوق تامین خسارت های بدنی مراجعه نمایند. هم چنین مسبب حادثه می تواند با ارائه مدارک لازم جهت تشکیل پرونده، پرداخت خسارت به زیان دیده حسب مورد به بیمه گر یا صندوق مراجعه کند.

 

آیین نامه اجرایی این ماده توسط بیمه مرکزی تهیه می شود و به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون به تصویب هیئت وزیران می رسد.

شایان ذکر است؛ از مجموع 154 رای موافق، 1 رای مخالف و 4 رای ممتنع این ماده به تصویب رسید.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار