پوتین با دیدار رهبری چانه‌زنی خود درجهان را افزایش می‌دهد

محمد ساجدی، کارشناس مسائل سیاسی و خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، با اشاره به سفر پوتین به تهران اظهار داشت: این سفر از سه بعد قابل تبادل نظر و ارزیابی است اول آنکه پوتین یکی از دو ابرقدرت بزرگ دنیا است. مساله بعدی در بر دارنده روسیه به عنوان بزرگترین صادرکننده گاز دنیاست و سوم آنکه این کشور عضو کشورهای G20 محسوب می شود.

 

وی با بیان اینکه سفر شخصی مثل پوتین قابل مقایسه با سفر مقامات کشورهای درجه دو و سه اروپایی و آفریقا نیست اضافه کرد: مضاف بر این شخصیتی مثل پوتین در قطب مخالف غرب قرار گرفته و در این شرایط سفر وی به تهران نشان دهنده مقابله با اوج فرهنگ غربی و بیانگر لغو همه تحریم ها و از بین رفتن شائبه انزوای جمهوری اسلامی در صحنه بین الملل است.

 

ساجدی ادامه داد: این سفر با محوریت دو مسئله قابل بررسی است اول آنکه اجلاس پیش رو در ایران در خصوص مسائل گازی بحث می کند این در حالی است که مقام معظم رهبری در 10 سال قبل عنوان کردند کاش مثل اوپک نفتی اوپک گازی هم تشکیل می شد و این جرقه در همان سال توسط رهبری در ذهن کشورهای بزرگ صادر کننده نفتی مانند ایران، قطر، ونزوئلا، مصر و روسیه زده شد و در شرایط فعلی دومین اجلاس گازی در تهران برگزار می شود.

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه بحث دوم در این خصوص را بحث سیاسی عنوان کرد و ادامه داد: بحث سیاسی از جایگاه ویژه تری برخوردار است و مسائل اقتصادی را قطعا تحت الشعاع قرار خواهد داد. سفر فردی مثل پوتین که هم سطح با اوباما محسوب می شود می تواند بیش از پیش به برد ایران در صحنه بین الملل کمک کند و ایران را به عنوان یک چهارراه دیپلماتیک در جهان معرفی کند.

 

ساجدی با اشاره به اینکه دیدار این بار پوتین با مقام معظم رهبری دومین دیدار وی با معظم له در تهران محسوب می شود یادآور شد: جلسه قبل هم که رئیس جمهور روسیه با مقام معظم رهبری ملاقات کرد این اقدام در اوج مخالفت غرب صورت گرفت و وی سعی کرد با این اقدام چانه زنی سیاسی خود با غرب را به رخ جهانیان بکشد.

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: در حقیقت این اقدام پوتین پیامی برای غرب در بر دارد و آن این است که شما محمل هایی که برای مبارزه با تروریست انتخاب کردید کاملا اشتباه است در شرایط فعلی کشورهایی که در برابر داعش ایستاده اند ایران و روسیه اند که ایران از زمین و روس ها از هوا به مبارزه با تروریست های سوری می پردازند بنابراین یکی از محورهای استراتژیک که بین ایران و روسیه در این سفر بحث خواهد شد چگونگی ادامه مبارزه با داعش است.

 

ساجدی در پایان خاطرنشان کرد: تبعات این امرونوع مبارزات با داعش نیازمند مشاوره ای است که در دیدار پوتین و مقام معظم رهبری و سایر مقامات ایرانی بحث خواهد شد و حضور این فرد در ایران در شرایط فعلی علاوه بر مباحث اقتصادی در جهات سیاسی نیز بسیار مهم و قابل بهره برداری است.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار