چاره ای جز حرکت به سوی اقتصاد سبز نداریم

به گزارش خبرنگار مهر، سید محسن طباطبایی مزدآبادی در نشست «بررسی نقش شهرها در ابلاغیه محیط زیست رهبر معظم انقلاب اسلامی» که با حضور جمعی از اساتید دانشگاه، محققان و اهالی رسانه برگزار شد، گفت: این ابلاغیه موضوع محیط زیست را از یک مساله حاشیه ای به یک موضوع راهبردی تبدیل می کند.

وی با اشاره به اینکه بدون توجه به موضوعات محیط زیستی توسعه به یک تهدید بالقوه علیه زندگی بشری تبدیل می شود، گفت: متاسفانه طی سال های گذشته به دلیل برخی کم توجهی ها صدمات جبران ناپذیری به منابع طبیعی و محیط زیست کشور وارد شده است و اگر قرار باشد این رویه ادامه پیدا کند در آینده ای نه چندان دور درگیر بحران های جدی خواهیم شد.

مشاور معاون عمرانی شهردار تهران با اشاره به اینکه یکی از مهمترین موضوعات محیط زیستی توجه به بخش های شهری و شهرنشینی است، ادامه داد: شهرها اساسا سازه های فیزیکی انسانی در فضای طبیعی به حساب می آیند و مجادله بین رشد فضایی شهر و حفظ محیط زیست و اکوسیستم ها و بوم سازه ها چالش جدی را در پیش روی مسئولان قرار داده است.

طباطبایی با بیان اینکه دل نگرانی در خصوص آثار زیست محیطی شهرها نخست در کشورهای غربی به دلیل رشد سریع شهرنشینی پس از انقلاب صنعتی مطرح شد، ادامه داد: غالبا شهرهای مدرن بر خلاف جریان طبیعت و در راستای غلبه برای طبیعت شکل گرفتند و در نهایت نیز در فضاهای دانشگاهی رویکردهایی برای کاهش این تنش تشکیل شد که جنبش «زیست بوم گرایی» یکی از مهمترین آنهاست.

مدرس دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه اغلب شهرها به دلیل مصرف بیش از حد کالا شرایط اقلیمی را تغییر می دهند و مواد سمی را وارد محیط زیست می کنند، گفت: انقراض گونه های طبیعی، تخریب جنگل ها، آلودگی هوا، از بین بردن منابع و مراتع از دیگر جنبه های منفی رشد شهری است که محیط زیست را تحت تاثیر قرار می دهد.

طباطبایی با اشاره به اینکه در این میان توسعه پایدار مقوله ای است که می تواند چالش های محیط زیست شهری را به یک فرصت تبدیل کند، گفت: منظور از توسعه پایدار ایجاد فضایی در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که تضمین گر کیفیت مطلوب زیستی باشد و پایداری اکوسیستم و منابع طبیعی و رفاه انسانی را حفظ کند.

این کارشناس مسایل شهری با اشاره به اینکه در حوزه شهری مفهوم پایداری ارتباط مستقیمی با کاهش آلودگی، کاهش حجم ضایعات، افزایش بازیافت؛ کاهش مصرف انرژی، کاهش ترافیک و هوشمندسازی دارد، یادآور شد: شهر پایدار شهری است که مبتنی بر اقتصاد سبز رشد و نمو می کند.

مشاور معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه طی چند دهه گذشته ایران رشد پرشتابی را در حوزه شهرنشینی تجربه کرده است، یادآور شد: جمعیت شهری ایران در سال ۱۳۳۵ بالغ بر ۶ میلیون نفر بوده است که در سال ۱۳۸۵ به رقم ۴۸ میلیون نفر رسیده است.

طباطبایی با تاکید بر اینکه این رشد سریع تاثیرات مخربی بر محیط زیست به جای خواهد گذاشت، یادآور شد: در ابلاغیه اخیر که مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست صادر کردند بند ۸ آن صراحتا به موضوع اقتصاد سبز تصریح دارد که ارتباط وثیقی با حوزه های شهری دارد.

وی در این خصوص توضیح داد: این ابلاغیه صنعت کم کربن، استفاده از انرژی‌های پاک، محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک و مدیریت پسماندها و پساب‌ها با بهره‌گیری از ظرفیّت‌ها و توانمندی‌های اقتصادی، اجتماعی، طبیعی و زیست محیطی را مورد تاکید قرار می دهد و یا در بند ۱۱ سیاست های مذکور به بحث حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری‌ها و فناوری‌های سازگار با محیط زیست با استفاده از ابزارهای مناسب از جمله عوارض و مالیات سبز اشاره شده است که می تواند به عنوان قطب نما و چراغ راه شهرداری ها برای سبز کردن ابزارهای مالی خود قلمداد شود.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار