گاردین: از دست دادن قلمرو، داعش را خطرناک‌تر می‌کند

روزنامه گاردین در گزارشی نوشت اگر داعش محدوده خلافت خودخوانده‌اش را از دست بدهد، فعالیت‌های خود را در دیگر نقاط جهان بسط خواهد داد.

به گزارش ؛ گاردین در گزارشی به قلم "اما گراهام هریسون" نوشت: حملات خونین پاریس زمانی بوقوع پیوست که داعش پایگاه مهم خود در شهر سینجار – واقع در شمال عراق – را از دست داد. این گروه تروریستی همچنین کنترل دو بزرگراه حیاتی که شهرهای رقه و موصل را به یکدیگر وصل می‌کرد، به نیروهای ارتش عراق واگذار کرد و به این ترتیب بزرگترین شکست از زمان پیدایش را متحمل شد.

در سوریه نیز حملات موشکی، "جان جهادی،" جلاد اروپایی داعش، را به هلاکت رساند. ارتش سوریه موفق شد پایگاه هوایی مهم این کشور را از تسلط داعش خارج کند و در عراق نیز نیروهای دولتی شهر رمادی را از حضور عناصر تروریستی پاک کردند. بمب‌های آمریکایی تانکرهای سوخت و چاه‌های نفت در کنترل داعش را هدف قرار دادند و با به آتش کشیدن آنها، بخش اصلی تامین منابع مالی داعش را نابود کردند.

واضح است که داعش در این شرایط تحت شدیدترین فشارهای نظامی قرار داشت و در عراق و سوریه پایگاه‌های مهم و استراتژیک خود را از دست داد. در این زمان بود که داعش نیروهای خود در اروپا را به عملیاتی تروریستی فراخواند و فاجعه پاریس را رقم زد. از دست دادن قلمرو موجب شد اهداف داعش از حوزه بومی خارج شود و به دیگر نقاط جهان سرایط کند.

داعش همواره با انتشار تصاویری ویدیوئی، غرب را به حملات تروریستی تهدید می‌کرد؛ اما درمورد محدوده فعالیت تروریستی خود احتیاط به خرج می‌داد. حملات پاریس معادلات گذشته را برهم زد و نشان داد با از دست رفتن خلافت داعش در عراق و سوریه، این گروه تروریستی از تجربه فعالیت در سرزمین‌های جدید ابایی ندارد. داعش بر تبلیغات جذب نیروی خود افزوده است و وعده‌هایی از قبیل زندگی در آسایش و رفاه، ازدواج، مالکیت چندین برده جنسی و ... می‌دهد. تروریست‌ها بر جذب نیروی اروپایی تاکید بیشتری دارند زیرا این افراد می‌توانند با فراگرفتن آموزش‌های لازم، پس از بازگشت به وطن، شاخه‌ای از داعش را به اروپا منتقل کنند.

بسیاری از کارشناسان غربی معتقدند داعش برای ادامه حیات به یک قلمرو نیاز دارد. حذف قلمرو به معنی اختلال در جذب نیرو و تضعیف قدرت مرکزی خواهد بود که به پراکنده شدن داعش در گوشه و کنار جهان منتهی می‌شود. این کار برای داعش مزایای دیگری نیز در پی دارد. گروه تروریستی پس از هر شکستی یک عملیات تروریستی مانند منهدم کردن هواپیمای مسافربری روسیه و یا حملات متعدد در پاریس را برنامه‌ریزی می‌کند تا به افکار عمومی ثابت کند قادر به مجازات کشورهایی است که برای داعش مزاحمت ایجاد کرده‌اند.

گاردین در پایان نوشت: زمانیکه داعش قلمرور خود را از دست بدهد، افزایش حملات تروریستی در کوتاه یا میان مدت قطعی خواهد بود.

انتهای پیام/

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار