چگونه بلژیک به کانون تروریسم داعش در اروپا تبدیل شد؟

تعدادی از عاملان حملات ترویستی پاریس در بلژیک بازداشت شدند و این سوال را بوجود آوردند که چرا داعش، بلژیک را پایگاه خود انتخاب کرد.

به گزارش  به نقل از گلوب اند میل؛ حملات تروریستی پاریس با 132 کشته و دست‌کم 350 مجروح از داخل خاک بلژیک برنامه‌ریزی شده بود. مغز متفکر حملات پاریس و یک عامل انتحاری گروه تروریستی داعش در منطقه‌ "سن-ژان-مولانبئک" نزدیک به بروکسل –پایتخت بلژیک - شناسایی و کشته شدند. بروز این حوادث بی‌سایقه سوال مهمی در ذهن شهروندان اروپایی بوجود آورد، چرا بلژیک؟

کشور کوچک و خوش آب و هوای بلژیک که به شکلات و کتاب‌های فکاهی "تن تن" شهرت داشت، حالا به واسطه حضور داعش، چهره‌ای منفی پیدا کرده است و آن را به پایگاهی اروپایی برای تروریست‌ها و انتقال غیرقانونی سلاح تبدیل کرده است.

بلژیک دارای موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای است؛ در مرکز اروپا قرار دارد و قوانین اندکی برای ورود و خروج مرزی وجود دارد. بلژیک دارای زبان یکسانی با فرانسه است که هدف حمله تروریستی داعش قرار داشت. در بلژیک دو دستگی سیاسی میان فرانسه زبانان و هلندی زبانان وجود دارد. در این کشور هیچگاه به طور جدی درباره تهدیدات تروریستی صحبتی به میان نیامد و اقدامی بازدارنده برای خنثی کردن خطرات احتمالی پیش بینی نشد.

"چارلز میشل،" نخست وزیر بلژیک، با اذعان به این مطلب گفت: ما باید برای مقابله با تهدیدات تروریستی اقدامات بیشتر و بهتری انجام دهیم. 

باوجود تمام آزادی‌های موجود در بلژیک، نیروهای امنیتی و پلیس این کشور با محدودیت‌های فراوانی مواجه هستند بطوریکه پلیس بلژیک اجازه ندارد با عبور از مرز به کشورهای همسایه وارد شود. این درحالیست که جنایتکاران و تبهکاران مجاز هستند با استفاده از قوانین آزاد رفت و آمد در اروپا، هر زمان مایل بودند به بلژیک سفر کنند و یا از آن خارج شوند.

با توجه به این مسائل، روشن است چرا بلژیک به کشور منتخب داعش تبدیل شده و بدون آنکه نیروهای امنیتی متوجه شوند از این کشور به عنوان پایگاهی در جهت انجام اعمال تروریستی خود استفاده کردند.

برخی کارشناسان علت ضعف امنیتی بلژیک را چند زبانه بودن این کشور می‌دانند. 6.5 میلیون نفر از مردم بلژیک هلندی و 4.5 میلیون نفر دیگر فرانسوی صحبت می‌کنند. این موضوع موجب شده است یک وحدت سیاسی در بلژیک وجود نداشته باشد و قوانین اجرایی با ضعف‌هایی همراه شود. اگر بلزیک بتواند به یک وحدت رویه سیاسی و اجتماعی دست پیدا کند، بدون شک در اجرای قوانین امنیتی موفق‌تر عمل می‌کند.

انتهای پیام/

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار