نظام مهندسی نظارت را فراموش کرده/ ساختمانهای بی‌کیفیت در کشور ساخته می‌شوند

رئیس سابق انجمن بتن ایران گفت: بتن کاری باید به افراد متخصص واگذار شود و عدم نظارت بر این امر عمر ساختمانها را به 35 سال افزایش داده است.

هرمز فامیلی رئیس سابق انجمن بتن ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص نظارت بر کارگاه‌های بتن گفت: این نظارت بسیار ضعیف است و باعث کاهش عمر خانه ها شده به طوری که در عرض 35 سال کلنگی می‌شوند .

وی افزود: در دیگر کشورها همین بتن مورد استفاده قرار میگیرد و عمر ساختمان ها به 200 الی 300 سال میرسد.

فامیلی با ذکراین نکته که عمر بتن باید چند صد سال باشد اما در کشور ما بسیار کم است ادامه داد: مواد اولیه ما بسیار مناسب است اما نظارت ضعیف وبتن کاری به دست کارگران غیر متخصص عمر کوتاه بتن را در کشور به دنبال داشته است .

رئیس سابق انجمن بتن ایران بیان کرد: از یک طرف هزینه تولید سیمان بالا است و مبلغ زیادی را نیز به عنوان سوبسید به این محصول داده می‌شود تا سیمان ارزانی عرضه شود واز طرف دیگر هم سیمان تولیدی برای محیط زیست آلودگی ایجاد می‌کند اما با این وجود کیفیت ساختمان ها بسیار کاهش یافته است.

وی ضمن تاکید بر عملکرد بهتر سازمان نظام مهندسی و دریافت حق‌الزحمه مناسب مهندسان ناظر برای نظارت صحیح‌تر گفت: سازمان نظام مهندسی تقسیم کار را به نحو صحیح انجام نمی‌دهد تا کارها به همه مهندسان برسد و حق الزحمه مهندسان هم متناسب باکاری که انجام میدهند نیست و این امر سبب رواج امضا فروشی در کشور شده است که مهندس ناظر در ابتدا و انتهای کار امضای خود را بفروشد و هیچ نظارتی انجام ندهد.

وی در پایان گفت: اگر هزینه نظارت به درستی پرداخت شود کیفیت خانه ها بسیار افزایش می یابد به طوری که حتی برای نسل های آینده هم قابل استفاده خواهد بود.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/ 

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار