رونق صادرات با قیمت ساختگی ارز امکان پذیر نیست / انتقاد از واردات محور بودن اقتصاد

رئیس اتاق بازرگانی با تاکید بر لزوم واقعی شدن نرخ ارز گفت: رونق صادرات با قیمت ساختگی ارز امکان پذیر نیست

کامرانی** رونق صادرات با قیمت ساختگی ارز امکان پذیر نیست /انتقاد از واردات محور بودن اقتصادبه گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی تهران امروز در همایش تجلیل از صادر کنندگان برگزیده استان تهران  با تاکید بر اینکه همه اقتصاددانان و تحلیل گران معتقدند که اقتصادی پایدار است که میزان صادرات آن بالا باشد گفت: کشور چین یک نمونه از این است که در سال های گذشته مرزهای خود را برای سرمایه گذاری های خارجی گشود و شرط جذب سرمایه گذاری را به افزایش صادرات عنوان کرد و در شرایط کنونی به بزرگترین صادر کننده اقلام در جهان تبدیل شده است.

وی افزود: ایران نیز باید تمام توان و امکانات خود را برتوسعه صادرات متمرکز کند و در این راستا نیاز است که مکانیزم هایی طراحی و مشوق هایی درنظر گرفته شود که سرمایه گذاران رابه این سمت جذب نماید.

وی به این نکته نیز اشاره کرد در طول سال های تحریم قوانین و راه کارهایی در کشور اجرا شده که بیشتر واردات محور بوده و کمتر به صادرات توجه شده و میتوان گفت اقتصاد ما در طی سال های گذشته عمدتا واردات محور بوده است .

وی تصریح کرد: در 8 سال گذشته بیش از 700 میلیارد دلار درآمد ارزی داشته ایم و در طی این مدت حتی یک شغل جدید نیز در کشور ایجاد نشد چراکه سرمایه گذاری در داخل صورت نگرفت و اقتصاد برپایه صادرات نبود.

خوانساری تاکید کرد:اگر قرار است اقتصادی داشته باشیم که متکی بر صادرات بنا شود باید به بخش خصوصی توجهی بیشتری شود و تکیه بر بخش خصوصی وتوسعه صادرات دو دستاوردی بود که در سال های تحریم به دست آمد.

وی ادامه داد: امروز ما  نیازمند تغییر درقوانین و مقررات هستیم چرا که در قوانین جذب سرمایه گذاری های خارجی تغییراتی صورت بگیرد و در این راستا فقط دولت نیست که باید اقدام کند بلکه باید همه ارکان نظام بایداین نگرش را در خود به وجود آورند.

به گفته خوانساری در 30 سال گذشته ارتباط ما با جهان خارج و شناخت از بازارهای بین المللی بسیار کم است و صادرات ما محدود به کشور های همسایه شده است که برای ورود به بازارهای جدید ما در شرایط کنونی ما نیازمند جذب سرمایه گذاری های خارجی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در سال 90 ،110 میلیارد دلار درآمدنفتی داشته ایم گفت: پیش بینی می شود درآمد نفتی در سال جاری به 25 میلیارد دلار برسد و قطعا همین موضوع کاهش اتکا به درآمدهای نفتی را پر رنگ تر می کند چرا که با ادامه وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی در سال های آتی اقتصاد ما با مشکل مواجه خواهد شد.

وی به تشکیل کمیسیون پساتحریم در اتاق بازرگانی تهران اشاره کرد و گفت: دراین راستا در اتاق کمیسیونی تشکیل شده تا به بررسی شرایط جدید اقتصاد بپردازد و امروز یکی از مهمترین مشکلات مشکل فضای کسب و کار است.

وی ادامه داد: برخی قوانین و مقررات مجوزهای غیر ضروری و فساد اداری و نقل و انتقال پول از مشکلات فضای کسب و کار است.

رئیس اتاق تهران در ادامه صحبت های خود بر تک نرخی و واقعی شدن نرخ ارز تاکید و گفت: رونق صادرات با قیمت ساختگی ارز ممکن نیست .

وی ادامه داد: در سال های گذشته با تثبت نرخ ارز کالاهای چینی رقیب کالاهای داخلی شد و همین پافشاری بر ثبات نرخ ارز منجربه سرکوبی و تعطیلی بسیاری از صنایع شد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/ 

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار