آموزه های قرآنی در زندگی مردم و مسئولان کمرنگ شده است

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی قره شیخ لو در نشست خبری مرحله کشوری مسابقات قرآنی تلاوت و تسنیم با عنوان «یادواره مهاجر الی الله حاج محسن حاجی حسنی کارگر» در محل سالن جلسات اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: در حالی که در برخی مناطق دور افتاده کشور مردم مشکلات مالی بسیاری برای خرید و تهیه قرآن دارند اما در مقابل در مساجد دیگر کشورها که حضور یابید خواهید دید که قرآن های کشور عربستان در آنجا یافت می شود و در اینجا وظیفه ما نیز توزیع گسترده قرآن در جای جای کشور خودمان و دیگر کشورها اهمیت پیدا می کند.

سیاست نظام استکبارستیزی است

وی گفت: سیاست نظام ما سیاست دفاع از مظلوم و استکبارستیزی است و جمهوری اسلامی با این اهداف سعی در گسترش اهداف و فعالیت های قرآنی در جهان دارد.

وی ادامه داد: اما در مقابل آل سعود هیچ خطری برای آمریکا و اسرائیل ندارد توزیع قرآن آن ها در دیگر کشورها نیز خطری برای کشورهای غربی نخواهد داشت و لذا باید تلاش کنیم که آموزه های قرآنی را از روش های مختلف به رخ مردم دنیا بکشیم.

رئیس دارالقرآن کریم همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که تا چه میزان آموزه های قرآنی در جامعه و بین مردم و مسئولان نهادینه شده است ادامه داد:  اگر بخواهم حق را بگویم باید اعتراف کرد که در این خصوص ضعیف عمل کرده ایم و برای رسیدن به این نقطه از اهدافمان تلاش بیشتری نیاز داریم.

وی با اشاره به تداخل کاری بین سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص فعالیت موسسات قرآنی تاکید کرد: برای حل این مشکل دبیرخانه ای در سازمان تبلیغات با حضور دستگاه های مرتبط با تشکل های قرآنی تشکیل شده است که در این خصوص خواستار انتخاب دبیر این دبیرخانه از اعضای سازمان تبلیغات اسلامی هستیم.

بودجه فعالیت های قرآنی با بودجه قرارداد تنها یک وزارتخانه برابر است

قره شیخ لو با اشاره به اینکه بودجه های قرآنی کشور متناسب با نیاز قرآنی جامعه نیست، تصریح کرد: سرانه فعالیت های قرآنی کشور در سال ۹۰ در بودجه کشور در سال ۹۱ به دست ما رسید، در سال ۹۱ بودجه ای به حوزه قرآن اختصاص پیدا نکرد، بودجه سال ۹۲ حدود ۲۰۰ میلیارد تومان مشخص شد که تنها ۲۵ درصد آن تخصیص یافت که در دی ماه ۹۳ نیز دریافت کردیم.

وی با اشاره به اینکه بودجه فعالیت های قرآنی در سال ۹۳، ۲۰۰ میلیارد تومان بود که ۴۵ درصد آن تخصیص یافت و در سال جاری نیز همین مبلغ مشخص شد که تاکنون ریالی از آن به دست ما نرسیده است، تاکید کرد: این رقم تنها هزینه یک قرارداد در وزارتخانه هایی همچون وزارتخانه نفت و راه و شهرسازی است و این مسئله نشان می دهد که آن طور که باید و شاید به فعالیت قرآنی در کشور توجه نمی شود.

۴ هزار نفر دارای مدرک تخصصی حفظ قرآن در کشور

رئیس دارالقرآن کریم کشور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآنی در کشور گفت: در طول ده ساله گذشته از این تاکید رهبری ۷۰ هزار نفر در آزمون های حفظ ما شرکت داشته که تاکنون ۴ هزار نفر از آن ها مدارک تخصصی خود را در رده های مختلف اخذ کرده اند.

وی ادامه داد: در این راستا مطالعات اولیه طرحی با عنوان «طرح ملی حفظ قرآن» در شورای توسعه کشور آغاز شده است که در صورت تصویب این طرح بین دستگاه های اجرایی برای توسعه طرح حافظان قرآنی تقسیم کار مشخصی صورت خواهد گرفت.

قره شیخ لو با بیان اینکه حفظ قرآن در کشورهایی همچون لیبی به یک فرهنگ تبدیل شده است که متاسفانه در حال حاضر این فرهنگ در کشور ما وجود ندارد، گفت: اگر بتوانیم این فرهنگ را در کشور گسترش دهیم که هر شخص متناسب با توجه به جایگاه حقیقی و حقوقی خود در جامعه بخشی از قرآن را حفظ کند، در افقی ده ساله می توانیم به تاکید مقام معظم رهبری در تربیت ده میلیون حافظ قرآن دست یابیم.

تربیت یک میلیون حافظ قرآنی توسط سازمان تبلیغات اسلامی

وی تاکید کرد: سازمان تبلیغات اسلامی در صورت در اختیار داشتن امکانات می تواند یک میلیون حافظ قرآنی را در طرح تربیت ده میلیون حافظ قرآن تحت پوشش قرار دهد.

رئیس دارالقرآن کریم کشور با اشاره به ورود موثر خیرین قرآنی در بحث توسعه و ترویج فعالیت های قرآنی در کشور گفت: سه سال پیش این موضوع در دستور کار سازمان تبلیغات اسلامی قرار گرفت که توسط آن ۱۰۰ هزار جلد قرآن به کمک مردم چاپ و به صورت رایگان در بین مراکز و موسسات آموزشی و قرآنی توزیع شد.

وی با بیان اینکه در این دوره از مسابقات تلاوت دارالقرآن کریم توجه به مفاهیم در کنار حفظ به صورت جدی توجه شده است، افزود: در این مسابقات قاریان باید آیات مشخص شده برای تلاوت را حفظ بوده و بدون در اختیار داشتن قرآن تلاوت کنند.

قره شیخ لو ادامه داد: قاریان همچنین باید پس از اتمام تلاوت خود به صورت زنده و شفاهی به تعدادی از سوالات مفاهیم طرح شده نیز پاسخ دهند چرا که این اقدام مسابقات مفاهیم را از حالت کلیشه بودن خارج می کند.

۲۶ آذر مرحله پایانی مسابقات تلاوت قرآن در مشهد

وی با اشاره به برگزاری مرحله استانی مسابقات تلاوت دارالقرآن کریم در استان های کشور در شهریور ماه گذشته با حضور چهار هزار شرکت کننده تصریح کرد:در مرحله پایانی این مسابقات ۲۶ و ۲۷ آذر ماه ۹۴ شرکت کننده آقا و خانم به رقابت خواهند پرداخت.

رئیس دارالقرآن کریم کشور قرائت، حفظ کل و حفظ ۱۵ جزء را رشته های شرکت کنندگان در مسابقه قرآنی تلاوت دانست و ابراز کرد: در رشته قرائت ۵۷ نفر، در رشته حفظ کل ۵۰ نفر و در رشته ۱۵ جزء نیز ۵۳ نفر در این دوره از مسابقات به رقابت خواهند پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: افتتاحیه این مسابقات ۲۵ آذرماه و اختتامیه آن نیز ۲۷ آذرماه با حضور حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می شود.

قره شیخ لو با اشاره به حضور داوران پیشکسوت و جوان از سراسر کشور برای قضاوت این دوره از مسابقات ابراز کرد: ۴۰ داور مسئولیت داوری بخش خواهران و برادران مسابقه قرآنی تلاوت را خواهند را داشت.

وی مشهد را از قطب های قرآنی کشور دانست و تاکید کرد: سعی شده است تا در این مسابقات با مجامع قرآنی مشهد ارتباط موثر و مستمری برقرار شود.

رئیس دارالقرآن کریم کشور در خصوص مسابقات تسنیم نیز گفت: چهارمین دوره مسابقات تسنیم به منظور توسعه فعالیت های قرآنی و ارتقاء سطح مهارت های قرآنی پرسنل و خانواده های فرهنگی کشور تعریف شده است.

حضور ۱۰۰ شرکت کننده در مسابقات تسنیم

وی با اشاره به شرکت ۱۰۰ نفر در رشته های مختلف مسابقه تسنیم افزود: تفاوت مسابقه تسنیم و تلاوت در آن است که در مسابقه تلاوت افراد متخصص فن قرائت شرکت می کنند اما تسنیم عمومی است و توجه به مفاهیم آیات قرآن نیز در هر دو مسابقه مشترک است که منبع سوالات مفاهیم نیز کتاب «مفاتیح الحیات» آیت الله جوادی آملی خواهد بود.

قره شیخ لو با اشاره به سه وظیفه اصلی سازمان دارالقرآن کریم در حوزه های توسعه آموزش های عمومی و تخصصی قرآن در سطح کشور، ساماندهی مشارکت های مردمی در حوزه فعالیت های قرآنی و نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم اظهار کرد: برگزاری جشنواره ها، مسابقات، نشست های فرهنگی و قرآنی و اعطای مدرک قرآنی کشور از دیگر وظایف این سازمان است.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار