آمادگی ایران برای کمک‌های مستشاری به عراق در جهت تأمین امنیت زائران اربعین

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اطلاع‌‌رسانی وزارت کشور،‌ حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین به‌منظور هماهنگی امور مرتبط با مراسم اربعین حسینی(ع) و در راستای اقدامات و هماهنگی‌های سفارت جمهوری ایران در عراق و دستگاه‌های مرتبط، به عراق عزیمت کرد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین در دیدار با الغبان وزیر کشور عراق ضمن تبریک پیروزی‌های اخیر رزمندگان ارتش و نیروهای مردمی عراق در مبارزه با گروه‌های تروریستی تکفیری از زحمات دولت و مردم آن کشور در میزبانی و برگزاری مراسم باشکوه اربعین سال گذشته قدردانی کرد.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با تأکید بر مسئولیت دولت عراق در تأمین امنیت زوار اربعین به‌عنوان میزبان اصلی مراسم، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ارائه هرگونه کمک از جمله کمک‌های مستشاری و اطلاعاتی و انتقال تجربه برای تأمین هرچه بهتر امنیت مراسم اربعین را اعلام کرد.

ذوالفقاری ضمن تصریح بر اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های لازم را برای سفر شهروندان ایرانی به عراق به‌صورت قانونی انجام داده است خواستار تسریع در فراهم نمودن بسترهای فنی و اجرایی جهت صدور به‌موقع روادید زوار ایرانی از طرف عراق شد و اظهار داشت: هرگونه تعلل در این رابطه موجب بروز مشکلاتی برای نیروهای مستقر در مرزهای دو کشور و زوار خواهد شد.

ذوالفقاری با اشاره به اهدای بیش از یکصد تن دارو از سوی جمهوری اسلامی ایران به عراق برای درمانهای سرپایی زوار در این ایام ، خواستار همکاری بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های عراق جهت ارایه خدمات بستری به زوار ایرانی در این ایام شد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با تذکر نسبت به لزوم ارائه توصیه‌های ایمنی و هشدارهای ضروری به زائران جهت مراقبت از خود و همراهان، توجه دولت عراق در کسب آمادگی‌های لازم برای عملیات امداد و نجات در حوادث و وقایع احتمالی را خواستار شد و در این رابطه بر آمادگی ایران برای هرگونه کمک از جمله خدمات پروازی تأکید کرد.

الغبان وزیر کشور عراق نیز در این دیدار ضمن خوشامدگویی به رئیس ستاد مرکزی اربعین و هیئت اعزامی، از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف ازجمله در زمینه برگزاری مراسم اربعین قدردانی کرد و از آمادگی کشورش برای تأمین امنیت زوار و شرکت‌کنندگان در مراسم مذکور خبر داد.

وزیر کشور عراق با ابراز اینکه هرگونه ورود به کشور عراق و عبور از مرزها صرفاً با اخذ ویزا انجام خواهد شد، بر آمادگی کشورش در این رابطه تأکید و اعلام کرد: هرچند برخی اقدامات را دیر شروع کردیم و در برخی زمینه‌ها عقب هستیم اما تلاش خواهیم کرد تا در چند روز آینده مراحل باقی‌مانده از کارها انجام و تسریع شود.

وی درخواست کرد به شهروندان ایرانی اطلاع رسانی شود که هرگونه سفر صرفاً با اخذ ویزا ممکن خواهد بود و در این خصوص متقاضیان سریع‌تر اقدام کنند.

وزیر کشور عراق اظهار داشت هرچند اقدامات زیادی برای برگزاری باشکوه این مراسم معنوی انجام شده اما عمده کارها با حضور و مشارکت خود مردم انجام می‌گیرد و صاحب اصلی این مراسم ان‌شاءالله توجهات لازم را برای برگزاری امن و باشکوه آن خواهند داشت.

دیدار با حجت‌الاسلام سید عمار حکیم، استاندار نجف و مسئولان پلیس، برگزاری جلسات متعدد با اعضای ستاد اربعین در عراق و قرارگاه‌های کربلا و نجف، بازدید از اقدامات صورت گرفته در زمینه‌های حمل و نقل، صدور ویزا، امور مفقودین، امنیت زائرین، اسکان، تغذیه، بهداشت و درمان و نحوه خدمات‌رسانی به زائرین از دیگر برنامه‌های سفر معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور به عراق بود.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.


انتهاب پیام/

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار