"ارتش سوریه" و تاکتیک آزاد س

به گزارش خبرنگار  دفاعی امنیتی  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ارتش و نیروهای مردمی سوریه در پیشروی های خود در جبهه جنوبی به موفقیت‌های مهمی دست یافته‌اند و این پیروزی‌ها امیدواری را برای آزاد سازی نقاط بیشتر در 4 استان "قنیطره" ، "درعا"، "دمشق" و "سویدا" افزایش داده است.  

البته اشتراکات و افتراقاتی بین جبهه عملیاتی جنوب و شمال وجود دارد؛ در جبهه شمالی ارتش ترکیه از جبهه النصره و داعش و ارتش آزاد حمایت می‌کند و این موضوع در استان  "حلب"  و  "ادلب"  مشخص است و در جبهه جنوبی و مربع "قنیطره" ، "درعا"، "دمشق" و "سویدا" ارتش اسرائیل از جبهه النصره و داعش حمایت می‌کند. نقطه افتراق این دو منطقه در این است که پیروزی در جبهه جنوبی پیروزی بر اسرائیل است و پیروزی در جبهه شمالی پیروزی بر ارتش ترکیه به حساب می‌آید.

البته یکی از مناطق راهبردی در جنوب سوریه منطقه "شیخ مسکین" در استان "درعا" بوده که در حومه مرکز این استان قرار دارد و نقش مهمی در تحولات آینده جبهه جنوبی و خصوصا استان  "درعا" خواهد داشت. البته از سال 2012 میلادی تاکنون تروریست‌ها در این شهر نفوذ گسترده‌ای داشتند و توانستند آن را اشغال کنند.

**مشخصات جغرافیایی  استان درعا و شهر "شیخ مسکین" 

"درعا" نام استانی در کشور جمهوری عربی سوریه است و  این استان در جنوب این کشور واقع می‌باشد. "درعا" از شمال به استان "دمشق"، از جنوب به کشور "اردن"، از مغرب به استان  "قنیطره"، و از مشرق به استان  "سویداء" محدود شده است.

 استان "درعا" منطقه‌ای بیابانی است که به "سهل حوران" معروف است. مساحت این استان در حدود ۳۷۳۰ کیلومتر مربع می‌باشد. استان  "درعا" دارای سه بخش است که عبارتند از: "الصنمين"، "إزرع" و "درعا".

راهبرد

راهبرد


شهر "شیخ مسکین" یکی از شهرهای جنوب سوریه، و  بخشی از استان  "درعا"، واقع در شمال  "درعا" است. مناطق  نزدیک این شهر  شامل "ایبتا"  و "دائل" به سمت جنوب،  "خیربت الغزاله" در  جنوب شرقی، "ازرع"  به شمال شرق، " ناوه " به شمال غربی و "شیخ سعد" به غرب است.

شهر شیخ مسکین "درعا" طی حمله مشترک تروریستهای القاعده، جبهه اسلامی و ارتش آزاد  و علی رغم جانفشانی های رزمندگان شیعه دفاع وطنی، توسط تروریست‌ها اشغال شد. اهمیت این شهر در قرار گرفتن آن در مسیر اتوبان  "دمشق – درعا"  و همچنین قرار گرفتن آن در نقطه اتصال بخش شرقی شمال  "درعا"  به بخش غربی آن می باشد.

 البته وضعیت میدانی این شهر که در نزدیکی درعا قرار دارد، بسیار ویژه و خاص بوده و آزاد سازی "شیخ مسکین" می‌تواند راه را برای پاکسازی کامل حومه  "درعا"  فراهم کند.  ضمن آنکه تصرف این  منطقه می‌تواند راه آزاد سازی شهرهای اطراف آن همچون "داعل"، "طفس"، "خربط" و ... را ایجاد کند ؛ ضمن آنکه پایتخت از هجوم تروریسم تکفیری در امان خواهد ماند.

نیروهای ارتش سوریه با تنگ کردن حلقه محاصره بر عناصر مسلح در اطراف شهر راهبردی  "شیخ مسکین" در  "درعا" درجنوب سوریه، تحرکات عناصر مسلح دراین مناطق را مختل کردند و به عقیده کارشناسان آمریکا در تلاش است تا با تقویت تروریست‌ها در جبهه جنوبی از جمله ارتش آزاد زمینه تجزیه جنوب سوریه را به وجود آورد که تاکنون این طرح با شکست مواجه شده است.

راهبرد

**چرا استان  "درعا" مهم است؟

استان  "درعا" به دلیل قرار گرفتن در جبهه جنوبی و نزدیک بودن به سرزمین‌های اشغالی برای آمریکا و اسرائیل مهم است. اگر این استان در تصرف تروریست‌ها باشد،  راه برای اسرائیل باز خواهد شد و لذا در تقابل با محور مقاومت وجه اشتراکاتی بین تکفیری‌ها و اسرائیل وجود دارد که یکی از نقاط اشتراک آن‌ها استان "درعا" است.

به نظر می‌رسد ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه به دنبال آن هستند که با آزاد سازی گام به گام حومه  "شیخ مسکین" به تدریج تروریست‌های ارتش آزاد و گروه‌های دیگر را از این شهر خارج کنند و راهی که پیش گرفته شده هجوم به مقر "لشکر 82 " و تصرف مواضع در این پادگان و بعد حمله از محورهای مختلف به  "شیخ مسکین"  است که البته این پروسه تدریجی و گام به گام خواهد بود. 

گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/

برای دریافت پیامک‌ها و اخبار باشگاه خبرنگاران جوان به کانال تلگرامی ما بپیوندید


تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار