دولت مکلف به ایجاد «سامانه جامع حوادث» رانندگی شد

با موافقت نمایندگان دولت مکلف به ایجاد سامانه جامع حوادث رانندگی شد.

دولت مکلف به ایجاد «سامانه جامع حوادث» رانندگی شد

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، نمایندگان در صحن علنی امروز (یکشنبه 1آذرماه) در جریان بررسی مواد قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه ماده 42 این قانون را مورد تصویب قرار دادند.

براین اساس ماده 42 تصریح می‌کند:

به منظور ساماندهی امور مربوط به حوادث رانندگی دولت مکلف است سامانه جامع حوادث رانندگی را مطابق مقررات این قانون با مشارکت همه دستگاه‌های ذیربط ایجاد و نسبت به روزآمد کردن و تحلیل مستمر داده‌های آن اقدام کند. نیروی انتظامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان پزشکی قانونی و جمعیت حلال احمر جمهوری اسلامی ایران موظف‌اند اطلاعات مربوط به سوانح رانندگی را فورا در سامانه مذکور ثبت کنند.

قوه قضاییه نیز مکلف است اطلاعات مربوط به آرای قضایی راجع به حوادث رانندگی را در سامانه مذکور قرار دهد. دولت موظف است حداکثر 6 ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون سامانه مزبور را راه اندازی و دسترسی بر خط (آنلاین) به آن را برای کلیه واحدهای نیروی انتظامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شرکت‌های بیمه، صندوق و واحدهای قضایی فراهم کند.

تبصره- نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است همزمان با تعویض پلاک وسیله نقلیه، مشخصات مالک جدید را در سامانه جامع حوادث رانندگی درج کند. همچنین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز مکلف است اسناد تنظیم شده در مورد وسایل نقلیه مانند نقل و انتقال، وکالت و رهن را در سامانه مذکور درج کند.

نمایندگان مجلس با 130 رأی موافق و 4 رأی ممتنع از مجموع 206 رأی کلیات این ماده را تصویب کردند.

انتهای پیام/

برای دریافت پیامک‎ها و اخبار باشگاه خبرنگاران جوان به کانال تلگرامی ما بپیوندید.
 

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار