اوضاع کمپ‌های ‌متخلف پس از صدور مجوز

کمپ‌های ترک اعتیاد این روزها به مکان‌هایی تبدیل شده‌اند که بیماران معتاد، اگر جان سالم از این بلای خانمان سوز به در ببرند، باید امیدوار باشیم که مشکلات روحی آنها در این کمپ ها با چند نسخه‌ روان شناسی حل شود.

اوضاع کمپ‌های ‌متخلف پس از صدور مجوزبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اعتیاد معضل بزرگی است که همانند غده‌ سرطانی تمام جهان را درگیر خود ساخته است. معضلی که دلایل عمده‌ای همچون اعتیاد والدین، شکست‌های گوناگون، آلوده بودن محل زندگی افراد و یا مستعد بودن محل سکونت فرد و حتی اعتیاد یکی از زوجین می‌تواند باعث بروز آن شود.

برای درمان افرادی که اعتیاد گریبان‌گیرشان شده و شبانه روز خود را در خماری و نشئگی می‌گذرانند کمپ‌هایی توسط سازمان‌های مسئول همچون بهزیستی راه‌اندازی شده که با دراختیار داشتن افراد با تجربه و متخصص در امر ترک اعتیاد در حال خدمت رسانی به بیماران معتاد هستند.

 اما در این بین کمپ‌هایی هستند که به صورت غیر مجاز تأسیس شده و با آزار و اذیت معتادان درصدد ترک این افراد هستند.

** ترک اعتیاد زیر شکنجه

برخی از کمپ‌های غیر مجاز، معتادان را در شرایطی نگه می‌دارند که نه تنها این افراد به ترک اعتیاد ترغیب نشده بلکه با فرار از کمپ، خود را آواره‌ خیابان ها می‌کنند.

معتادانی که به خاطر اصرار خانواده‌ و به زور آنها به این کمپ‌ها آورده می‌شوند، پس از فرار روی بازگشت به خانه را هم نخواهند داشت و تبدیل به کارتن خواب‌های خیابانی می‌شوند.

در اکثر این کمپ‌های غیر مجاز که به شیوه‌ قارچ‌گونه رشد می‌کنند، معتادان را با شکنجه دادن، بستن با طناب، زنجیر و حتی ترساندن با سگ وادار به ترک مواد می‌کنند که در برخی موارد این شکنجه‌ها منجر به مرگ بیماران شده است. و این در حالی است که روان‌شناسان، جامعه شناسان و متخصصان مربوطه عقیده دارند که تا فرد بیمار قلباً راضی به ترک مواد نباشند این امر میسر نبوده و فرد به طور موقت مواد را کنار می‌گذارند و به محض خروج از کمپ دوباره به دنبال مواد خواهند رفت.

البته از نظر مسئولان بهزیستی استفاده از زور و ترک با شکنجه و آزار و اذیت، غیر قانونی و غیر مجاز بوده و کمپ‌هایی که به این شکل اداره می‌شوند پلمپ خواهند شد.

**انتقام گیری به سبک کمپ

این روزها خبرها حاکی از آن است که برخی افراد که قصد آزار و اذیت اعضای خانواده‌‌ خود را دارند به زور آنها را به کمپ‌های ترک اعتیاد برده و ادعا می‌کنند که فرد معتاد است و نمی‌خواهند ‌اعتیادشان را ترک کند.

تا فرد به دام افتاده بتواند سلامت خود را اثبات کند چند روز طول کشیده اوضاع روحی و روانی فرد به طور کامل نابود خواهد شد اما این اوضاع در شرایطی است که مسئولان بهزیستی عقیده دارند که در بدو ورود هر شخص به کمپ، باید تست اعتیاد گرفته شود و تا اعتیاد فرد محرز نشود به عنوان معتاد در کمپ پذیرفته نخواهد شد.

مسئولان بهزیستی پذیرش فرد غیر معتاد را پیش از اثبات، غیر مجاز می‌دانند و پروانه‌ ثبت این مراکز در صورت مشاهده‌ چنین تخلفی باطل خواهد شد.

اما چرا با تمام این سختگیری‌ها توسط مسئولان بهزیستی، هنوز تعداد این کمپ‌ها کم نشده و مشغول فعالیت هستند؟

** لغو صدور مجوز؛

انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگوبا خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،در رابطه با مجوز کمپ‌های ترک اعتیاد، اظهار کرد: در حال حاضر به خاطر گزارش‌های ارسالی از کمپ‌هایی که باعث آزار و اذیت بیماران معتاد شده‌اند صدور مجوز برای ثبت مرکز ترک اعتیاد لغو شده و به هیچ ‌کمپی مجوز نخواهیم داد.

امیدواریم با پیگیری مستمر مسئولان بهزیستی مشکل کمپ‌های غیر مجاز که تخلفات اخلاقی داشته‌اند برطرف شده و مکان‌های امنی برای ترک اعتیاد بیماران معتاد فراهم شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار