ردپای فسیل درختان قطب شمال شناسایی شد

دانشمندان بقایای کنده درخت فسیل شده متعلق به حدود ۳۸۰ میلیون سال پیش را در قطب شمال یافته اند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان با شواهدی که پیش تر به دست آورده بودند معتقدند که حدود ۳۸۰ میلیون سال پیش جنگلی مملو از درختانی به ارتفاع نزدیک به چهار متر با تنه های قطور و برگهای سوزنی و در هم تنیده منطقه ای در اطراف خط استوای زمین را درnبرگرفته بود و حالا ردپای همان درختان در قطب شمال زمین و در مناطق متعلق به نروژ شناسایی شده است.

دانشمندان نه تنها این جنگل و درختانش را در زمره قدیمی ترین جنگل های زمین می دانند بلکه معتقدند ارتباط مستقیمی میان آنها و کاهش چشمگیر سطح دی اکسید کربن اتسمفر وجود داشته است.

در طول دوره ای از دوره های زمین شناسی موسوم به Devonian ( یعنی ۴۱۶ تا ۳۵۸ میلیون سال پیش) نخستین درختان سوزنی بزرگ زمین پدیدار شدند و همزمان با این فرآیند کاهش چشمگیر سطح دی اکسید کربن زمین نیز آغاز شد. دانشمندان به این جنگلها به عنوان نخستین جنگلهای زمین و تأثیر آنها کنترل حجم دی اکسید کربن آن دوران سیاره مادر نگاه می کنند.

کشف فسیل درختانی متعلق به آن دوران آن هم در جایی واقع در قطب شمال زمین برای دانشمندان از اهمیت زیادی برخوردار است.

دانشمندانی از دانشگاه ساوت همپتون ضمن بررسی این فسیل ها به این نتیجه رسیده اند که قدمت آنها ۲۰ میلیون سال بیشتر از تصورات قبلی است. همچنین می توان به این نمونه های ارزشمند به عنوان آغاز دوره پیدایش درختان در مناطق قطبی زمین نگاه کرد.

منبع: مهر

 برای آگاهی از آخرين اخبار و پيوستن به کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران جوان اينجا را کليک کنيد.

انتهای پیام/

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار