وزارت بهداشت به دنبال بیمارستان‌های تامین اجتماعی نیست

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تاکید بر لزوم اجرایی شدن قانون مربوط به تجمیع بیمه‌ها و همچنین برخی اظهارات مبنی بر مستثنی بودن تامین اجتماعی از تجمیع، گفت: وزارت بهداشت به دنبال بیمارستان‌های تامین اجتماعی نیست، ما حتی حاضریم بیمارستان‌های درمانی خود را به تامین اجتماعی واگذار کنیم.

دکتر علی‌اصغر پیوندی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره نگرانی سازمان تامین اجتماعی از وضعیت تملک بیمارستان‌های تحت پوشش خود به دنبال اجرای قانون تجمیع بیمه‌ها گفت: وزارت بهداشت دنبال بیمارستان‌های تامین اجتماعی نیست؛ بحث ما منابعی است که باید به نظام سلامت تزریق شود و بتوانیم آن را مدیریت کنیم. ما در پرداخت‌ به پرسنل‌مان تاخیر سه - چهار ماهه داریم و بیمه‌ها نیز در پرداخت‌هایشان تاخیرهای هفت ماهه و حتی بیشتر دارند.

وی در این باره ادامه داد: طبق قانون از اوایل انقلاب مشخص شده که "9بیست و هفتم" از حق بیمه باید در درمان هزینه شود و نمی‌توانیم آن را در جای دیگر هزینه کنیم. اگر همه این 9 درصد حق بیمه بیمه‌شدگان به بخش درمان می‌آمد، وضع خیلی بهتر بود. احساس من این است که این عملی نشده و حتی خود مسئولان تامین اجتماعی گفته‌اند که آن را در اولویت دیگری هزینه می‌کنند و قانونگذار این را برنمی‌تابد. اگر این روند ادامه یابد، نارضایتی در مردم و کادر پزشکی و پرستاری روز به روز افزایش می‌یابد و مسئولیت آن بر عهده کسانی است که این وضعیت منطقی را بر نمی‌تابند. ما فقط می‌خواهیم منابع در یک سازمانی تجمیع شود که بتوانیم مدیریت کنیم و پاسخگو باشیم؛ چراکه وظیفه ماست دستمزد و پرداختی‌های پزشک و پرستار و سایر پرسنل که خدمت ارایه می‌دهند را تامین کنیم.

منابع پایدار، مهم‌ترین دغدغه حوزه سلامت در برنامه ششم توسعه

وی منابع پایدار را نگرانی مهم حوزه سلامت در برنامه ششم توسعه عنوان کرد و گفت: دغدغه اصلی ما در بحث درمان، منابع پایدار برای ادامه طرح تحول است. خوشبختانه این دولت طبق قانون، 10 درصد یارانه‌ها را پرداخت می‌کند، اما باید منابع نظام سلامت به شکلی باشد که با تغییر دولت‌ها تغییر نکند و ماندگار شود و مردم نیز احساس کنند طرح تحول نظام سلامت برای همیشه خواهد ماند.

طرح تحول نظام سلامت بیماران بی بضاعت را وارد سیستم درمانی کرد

پیوندی با اشاره به افزایش بار بخش‌های بستری بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد در طرح تحول نظام سلامت به دلیل شرایط مناسبی که فراهم شده، 10 تا 12 درصد به بار بیماران بستری اضافه شده است.35 درصد از این رقم، افرادی هستند که بی‌بضاعت بوده و تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی بودند و به دلیل مباحث مالی نمی‌توانستند برای درمان مراجعه کنند. طرح تحول آنها را داخل سیستم درمانی آورده و خدمت ارائه داده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، همچنین کمبود نیرو را یکی از مشکلات این دانشگاه عنوان کرد و گفت: سازمان برنامه و بودجه به خاطر برخی ضوابط ما را از گرفتن نیرو به جز پرستار و کادر درمانی اتاق عمل منع کرده است؛ به همین علت در این قسمت دچار مشکل هستیم و به پرسنل نیز فشار وارد می‌شود.

وی همچنین از عدم تخصیص بودجه برای آموزش در بیمارستان‌های آموزشی و وضعیت نامطلوب پژوهش گلایه کرد و گفت: ما بودجه و ردیف مشخص و قابل توجهی برای آموزش نداریم. تربیت دستیار و دانشجو هزینه بسیار زیادی را به ما تحمیل می‌کند، اما بودجه‌ای برای تامین آن نداریم و از صرفه جویی در منابع و ... این هزینه را تامین می‌کنیم که روندی منطقی نیست. امیدواریم برای منابع آموزشی و درمانی نیز فکری شود. متاسفانه پژوهش هم وضعیت قابل قبولی ندارد و بودجه آن بسیار کم است. طبق بیانات مقام معظم رهبری، حدود یک تا سه درصد بودجه دانشگاه‌های علوم پزشکی باید به پژوهش تخصیص داده شود. ما این هزینه را از طریق صرفه‌جویی در منابع باید پرداخت کنیم.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار