روایت نقاشانه از ۱۲ ماه سال/ به آمریکا برنخواهم گشت

فرح اصولی هنرمند نقاش در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ارائه آثارش به صورت یک کتاب دست ساز و هنری توضیح داد: این مجموعه نقاشی درباره ۱۲ ماه سال است که به صورت دست‌ساز و در تعداد محدود ۵۰  نسخه آماده می شود.

اصولی با بیان این که کتاب‌های هنری دست‌ساز بیشتر برای موزه ها، مراکز هنری و مجموعه داران آثار هنری مورد استفاده است، بیان کرد: این کتاب نوشته ای ندارد و در آن ۱۲ ماه سال را به صورت نمادین و با همان سبک خودم در نقاشی که متأثر از مینیاتور است، کار می کنم.

او درباره سابقه انتشار نقاشی به صورت کتاب‌های هنری گفت: پیش از این آثار خانم فریده لاشایی به همین شیوه کار شده که فکر می کنم در دوبی رونمایی شد و شاید حدود دو یا سه کتاب هنری دیگر نیز در دست تهیه است.

40 اثر از آمریکا آورده ام

اصولی که قرار است امسال دو نمایشگاه انفرادی از ره آورد سفرش به آمریکا برگزار کند درباره  این مجموعه آثار توضیح داد: حدود ۴۰ اثر از آمریکا به ایران آورده ام که قرار است در قالب دو نمایشگاه انفرادی نمایش دهم. این آثار در ادامه کارهای قبلی من است که البته اتفاقات جدیدی در آنها افتاده است.

وی با اشاره به مجموعه ای که با عنوان «فضیلت زخمی» ارائه خواهد کرد، گفت: «فضیلت زخمی» یک مجموعه ۱۵ تایی است که به شیوه قلم گیری دوره صفویه همراه با شعرهای شعرای معاصر و در فضایی معاصر کار شده است و تنوع رنگی در آن دیده نمی شود.

اصولی درباره مجموعه «گوش کن وزش ظلمت را می شنوی» توضیح داد: این مجموعه شامل آثار رنگی من با همان تکنیک همیشگی است که این بار با الهام از نقاشی های معروف غربی کار کرده ام و آثار بوتچلی، رامبراند، مانه و ... را وارد فضای کاری خودم کرده ام. در این آثار شما نقاشی فرانسیس گویا، بوتچلی و دیگر نقاشان معروف دنیا را تشخیص می دهید که روی آن کار کرده ام و عین حال این تابلو اثر من هم هست.

اصولی درباره عناوین تلخ آثارش بیان کرد: عناوین تلخ است چون در عالم تلخی زندگی می کنیم. اتفاقی که اخیراً در فرانسه افتاد، چقدر تلخ است. اتفاقاتی که در منطقه ما از جمله سوریه و عراق رخ می دهد همه تلخ است. مردم بسیاری از این کشورها آواره می شوند و رنج می کشند. عکس آن کودک آواره سوری که دریا جسمش را به ساحل آورده بود، تا مدت ها من را عذاب می داد، برای همین ما  مشکل می توانیم از این تلخی ها و این موضوعات فاصله بگیریم.

وی درباره مکان نمایش این آثار گفت: هنوز مذاکره ای برای نمایش آثارم انجام ندادم و باید بررسی کنم که کدام گالری ها برای نمایش این آثار مناسب است و بعد برای تاریخ نمایشگاه برنامه ریزی کنم.

سرنوشت شعرهای حافظ

این بانوی نقاش که حدود ۱۰ سال پیش کار روی غزل های حافظ را به اتمام رساند و در داخل و خارج ایران به نمایش گذاشت، درباره سرنوشت آثار این مجموعه بیان کرد: مجموعه «حافظ» را به طور کامل در موزه لودویک آلمان نمایش دادم و بعد از آن به ایران آوردم و در موزه امام علی (ع) روی دیوار بردم. برخی از آثار این مجموعه وارد حراج های کریستیز، بونامز و ساتبیز شد و به فروش رسید و بخشی را نگه داشتم و علاقه دارم نزد خودم باشد.

او همچkین درباره انتشار این آثار به صورت کتاب گفت: در این مجموعه روی ۵۰ غزل حافظ در مدت ۴ سال کار کرده بودم و اگر فرصتی باشد به صورت کتاب آنها را منتشر خواهم کرد.

اصولی درباره پرداختن به اشعار دیگر شعرا اظهار کرد: مجموعه ای سه تایی با موضوع اشعار شاهنامه کار کرده ام که یکی از آنها درباره سیاوش است که به تازگی تمام شده و دو تابلو دیگر درباره رستم و تهمینه است که قبلا کار کرده بودم.

وی اضافه کرد: تصمیم ندارم شاهنامه را به صورت مجموعه کار کنم چون زمان بسیار زیادی می طلبد، همان طور که برای مجموعه حافظ ۴ سال زمان صرف کردم و حدود ۱۰ سال پیش تمام شد. به همین دلیل فکر نمی کنم  باز هم چنین فرصتی برایم مهیا شود.

روی ایده های تازه کار می کنم

این هنرمند نقاش تصریح کرد: من ایده ها و فکرهای دیگری دارم که ترجیح می دهم در زمان کوتاه تری روی آنها کار کنم، اگر چه در مجموع آثار من همیشه وقت زیادی می گیرد و مثلا حدود یک سال به طول می انجامد تا یک مجموعه را برای نمایشگاه انفرادی کار کنم اما در حال حاضر ترجیح می دهم روی ایده های تازه  ام کار کنم.

اصولی که در زمره موسسان گروه هنری «دنا» است، درباره فعالیت نداشتن این گروه و احتمال انحلال آن توضیح داد: هنوز به طور رسمی اعلام نکردیم که این گروه منحل شده است، همچنان وب سایت این گروه وجود دارد و ما هم یکدیگر را ملاقات می کنیم اما فعلا به دلیل سفرهایی که برخی از اعضای این گروه داشتند و فوت برخی از آنها، روی فعالیت این گروه متمرکز نبودیم و نمایشگاه تازه ای نداشتیم، در طول سال های فعالیت این گروه ما ۲۵ نمایشگاه در خارج از ایران و ۵ نمایشگاه در داخل کشور برگزار کردیم و شاید اگر فرصتی مهیا شود بتوان نمایشگاه تازه ای هم برگزار کنیم اما به هر حال فعالیت در قالب این گروه نیز نیاز به وقت و انرژی خاص خود دارد و ما هم اغلب گرفتاری های کاری داریم.

خوشحالم به ایران برگشته ام

وی در پایان درباره سفرهای بعدی خود به آمریکا گفت: خوشبختانه دیگر آمریکا نخواهم رفت. من عاشق ایرانم و دلم برای سرزمینم تنگ می شود. مدتی را از فضای کشور خودمان دور شده بودم و حالا می خواهم بعد از این در ایران بمانم و روی آثارم متمرکز شوم. فضای هنری خودمان، دوستانم و کشورم را دوست دارم و خوشحالم که برگشته ام.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار