دانشمندان خوردگی ایران در جمع ده گروه برتر دنیا هستند

عضو هیات موسس انجمن خوردگی ایران گفت: دانشمندان ایرانی در زمینه خوردگی در فهرست 10 گروه برتر جهان قرار دارند که در کشورهای دیگر به صنایع مختلف مشاوره می‌دهند که امیدواریم در آینده از دانش و تخصص این افراد در داخل ایران نیز استفاده کنیم.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، مهندس سید محمود کثیری‌ها با بیان این مطلب اظهار کرد: خوردگی فرایندی طبیعی است که مانند پیری انسان بوده و در تمام صنایع اتفاق می‌افتد اگر می‌شد جلوی پیری انسان‌ها را گرفت در نتیجه از بروز خوردگی در صنایع مختلف جلوگیری بعمل می‌آمد.

این متخصص خوردگی افزود: خوردگی امروزه به شیوه‌های مختلف در صنایع کشورمان به چشم می‌خورد که بیشترین مقدار آن در مناطق جنوبی ایران و شهرهایی مانند عسلویه، ماهشهر، چابهار و بندرعباس اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه صنایع جدید کشورمان نیز دچار خوردگی می‌شوند، اظهار کرد: در مقایسه با سایر کشورها و حاشیه‌نشین خلیج فارس، به دلیل اعمال کنترل بیشتر و دقیق‌تر بر صنایع، پروژه‌ها و همین‌طور واگذاری این کنترل به پیمانکاران معتبر بین‌المللی، خوردگی کمتر اتفاق می‌افتد؛ اما در ایران این نظارت مقطعی و فرسایشی است که پس از مدتی رها می‌شود و اهمیت خود را از دست می‌دهد.

مهندس کثیری‌ها با اشاره به نبود آمار دقیق از میزان خوردگی در صنایع کشور تصریح کرد: متاسفانه صنایع مختلف به دلیل ایجاد مشکل در بررسی عملکردشان، از ارائه آمار دقیق این پدیده در خطوط تولید، دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف خودداری می‌کنند، این در حالی است که ارائه آمار درست، نه تنها به حل مشکلات صنایع کمک می‌کند، بلکه این همکاری به کاهش روند خوردگی در قسمت‌های مختلف نیز منجر می‌شود.

بر اساس این گزارش، مباحث مدیریت خوردگی در شانزدهمین کنگره خوردگی ایران و سومین کنگره خوردگی در صنعت نفت، روزهای سوم تا پنجم آذر ماه امسال در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت با حضور مدیران، کارشناسان و صاحبنظران این حوزه به بحث و تبادل نظر گذاشته می‌شود.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار