مدارس غیرقانونی دینی تروریست تربیت می‌کند/وزارت آموزش و پرورش مسئولیتی ندارد

«مجیب مهرداد» سخنگوی وزارت آموزش و پرورش افغانستان در گفتگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزار فارس، با بیان اینکه ثبت مدارس غیرقانونی کار دشواری است، اظهار داشت: اگر مدرسه‌ای اقدام به تربیت تروریست و ترویج افراطیت ‌می‌کند، مسوول آن وزارت آموزش و پرورش نیست.

مهرداد افزود: مدارس دینی که در وزارت آموزش و پرورش افغانستان به ثبت رسیده، حدوداً هزار باب مدرسه است و این مدارس ملزم به تدریس سرفصل‌های تدوین شده از سوی وزارت آموزش و پرورش هستند.

وی افزود: در مدارس دینی افغانستان که در وزارت آموزش و پرورش به ثبت رسیده، 40 درصد دروس مربوط به علوم معاصر و 60 درصد دیگر آن آموزش علوم دینی است.

ثبت مدارس غیرقانونی کار دشواری است

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش افغانستان با بیان اینکه شمار زیادی از مدارس نزد این وزارت به ثبت نرسیده، گفت: ثبت این مدارس کار دشواری است، اما معاونت تعلیمات دینی ریاست‌های آموزش و پرورش در ولایات موظف به ثبت این مدارس است.

وی با تأکید بر اینکه مدارس ثبت شده از مزایای زیادی نسبت به مدارس ثبت نشده، برخوردارند، تصریح کرد: حقوق اساتید این مدارس به صورت منظم پرداخت شده و آن‌ها مشمول قانون «معاشات» افغانستان نیز می‌شوند.

درخواست 100 مدرسه برای ثبت

مهرداد با اشاره به اعمال تشویقی وزارت آموزش و پرورش برای ثبت مدارس دینی، گفت: از چند ماه به این طرف حدود 100 مدرسه دینی خواستار ثبت در این وزارتخانه شده‌اند.

این مقام وزارت آموزش و پرورش افغانستان با تأکید به اینکه افغانستان یک کشور اسلامی است، گفت: مدارس در تمام ولایت‌ها و مناطق وجود دارد، اما اینکه در کدام منطقه بیشتر از سایر مناطق مدارس دینی مشغول به فعالیت است، این موضوع مشخص نیست.

وی در پاسخ به اینکه برخی گزارش‌ها حکایت از ثبت نشدن آمار زیادی از مدارس در ولایت‌های جنوبی و شرقی دارد، گفت که در این مورد اطلاع کافی در دست نیست، اما کاری را که وزارت آموزش و پرورش انجام می‌دهد، در راستای ثبت این مدارس است.

این در حالی است که برخی مدارس دینی در مناطق جنوب و شرق افغانستان تحت نفوذ افکار افراطی قرار گرفته و برخی آن‌ها حتی دست به تربیت تروریست‌ها و افراطیت نیز می‌زنند.

وزارتخانه مسئولیتی در قبال مدارس دینی غیرقانونی ندارد

اما سخنگوی وزارت آموزش و پرورش بررسی آن را مسئولیت این وزارتخانه ندانسته و تأکید کرد: ما تنها مسئول بررسی مدارسی هستیم که نزد وزارت آموزش و پرورش به ثبت رسیده و در قبال عملکردهای آن‌ها پاسخگو هستیم.

وی تصریح کرد: اگر مدرسه‌ای که نزد این وزارت به ثبت نرسیده، افکار تروریستی و افراطیت را در میان جوانان و نوجوانان تزریق کنند، وزارت آموزش و پرورش مسئول آن نیست و سازمان‌های امنیتی آن را پیگیری خواهند کرد.

مجیب مهرداد تأکید کرد: ما تنها مسئول مدارس دینی ثبت شده هستیم و این موضوع، امکان دارد در مدارسی که ثبت ناشده باقی مانده هر عملی شامل ترویج افراطیت و تربیت تروریست را در خود انجام دهد، اما مسئولیت این اعمال به وزارت آموزش و پرورش بر نمی‌گردد.

انتهای پیام/خ

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار