داعش، رکود و تحولات چین؛ مثلث بحران تولید و صادرات

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی گفت: همزمانی سه عامل تعویض دولت چین، رکود داخلی ناشی از اقدامات دولت قبل و سیاست‌های کنترل تورم دولت فعلی و ظهور پدیده داعش در کشورهای منطقه باعث از دست دادن همزمان سه بازار برای و کاهش 44 درصدی صادرات و افت تولید شد.

کامران وکیل در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره کاهش 15 درصدی صادرات کشور و افت 44 درصدی صادرات محصولات معدنی اظهار کرد: در برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، ایران برای بازار‌های منطقه‌ای جایگاه ویژه‌ای قائل شده است؛ به عنوان مثال امید آن می‌رفت که با پایان بحران در عراق، اقلیم کردستان، افغانستان و سوریه این کشورها به بازارهای پرکشش محصولات ایرانی تبدیل شوند که با ظهور پدیده شوم داعش این امیدها از دست رفت.

وی در ادامه با اشاره به بازار دیگر محصولات ایرانی گفت: از طرف دیگر تنها کشوری که در سال‌های تحریم رابطه تجاری خود را با ایران حفظ کرد کشور چین بود که این کشور بازار فروش محصولات نیمه‌فرآوری شده ما بود و بعد از فرآوری کامل، آنها را به بازارهای هدف خود و گاهی ایران صادر می‌کرد.

وکیل ادامه داد: با روی کار آمدن دولت جدید در چین، به دلیل پدیده افزایش جمعیت شهرنشین از 180 به 400 میلیون نفر و احتمال وقوع بحران‌های زیست محیطی و عمومی مانند بحران غذا در سیاست‌های اقتصادی خود رشد اقتصادی را از 18 به 12 درصد کاهش داد که این کاهش با خود افت تقاضا را نیز به همراه داشت.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی دیگر بازار تولید‌کنندگان را بازار داخلی معرفی کرد و گفت: در داخل نیز با شرایط اقتصادی که در دولت قبل به وجود آمد و سیاست‌های ضد تورمی دولت جدید با یک رکود و کمبود نقدینگی روبرو شدیم که این عوامل هم بازار داخلی را مختل و کار را برای تولید‌کنندگان سخت کرد.

وی افزود: از دست دادن همزمان این سه بازار بزرگ باعث افت شدید تقاضا و کاهش تولید شد که ما در هفت ماه اخیر اثرات آن را در کاهش تعداد پروانه‌های اکتشاف و بهره‌برداری و خروج سرمایه‌ها در حوزه معدن می‌بینیم و گوشه‌ای از تجلی آن هم در آمار صادرات نمود پیدا می‌کند.

وکیل با انتقاد از نحوه تخصیص نقدینگی و یارانه صنعت گفت: نحوه پرداخت حمایتی یارانه از طرف دولت عملا غیرمنصفانه است، چرا که دولت برای بالا‌بردن بازار سرمایه و بیلان کاری خود پول‌های حمایتی را به شرکت‌های نیمه‌دولتی تزریق می‌کند که در نهایت سهمی از آن به بخش خصوصی نمی‌رسد.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی با بیان این‌که تخصیص 50 میلیارد تومان یارانه صنعت به واحد‌های تولید‌کننده منصفانه نیست و معیار درستی ندارد، ادامه داد: وقتی به واحدهایی مانند خودروسازان با زیان بالا و ذوب‌آهن اصفهان با هزار میلیارد تومان زیان انباشته، مضرات بالای زیست محیطی و تکنولوژی قدیمیکه عملا تولید در آنها صورت نمی‌گیرد با تزریق حجمی از پول، سنگ آهن رایگان و انرژی ارزان‌قیمت داده می‌شود، قطعا می‌توان هر واحد مرده‌ای را به تولید‌کننده نمونه تبدیل کرد.

سیمان ارزان ایرانی صدای افغانی‌ها را هم درآورد!

وکیل با انتقاد از صادرات ارزان‌قیمت محصولات گفت: اخیرا خبری منتشر شد که تولید‌کننده‌های افغانی از عرضه سیمان‌های ارزان‌قیمت از سوی ایران شکایت کردند و باید گفت این‌که ما محصولی مانند سیمان را که هر تن آن مقدار زیادی سوخت و انرژی مصرف می‌کنند با زیر قیمت به کشورهای دیگر می‌فروشیم عملا به آنها انرژی ارزان قیمت صادر می‌کنیم.

وی با بیان این‌که برای اصلاح این روند دو راه پیش‌روی سیاست‌گذاران اقتصادی کشور است، ادامه داد: راه اول درمان‌های مقطعی مانند تزریق وام‌های کلان به شرکت‌هایی مانند خودروسازان است که با چرخش این پول در جامعه و بالارفتن مقطعی نقدینگی ادعا شود که از رکود خارج شده‌ایم.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی با انتقاد از سیاست‌های تعرفه‌ای اضافه کرد: راه دیگر این است که با بازنگری در سیاست‌های اقتصادی کلی است، چرا که متاسفانه دولت دیواری از تعرفه را به دور اقتصاد و صنعت کشور پیچیده که باعث شده تولید‌کنندگان داخلی بدون رقیب به عرضه محصولات بپردازند به‌طوری که اگر به هر دلیلی این تعرفه‌ها حذف شود یا کاهش قابل توجهی داشته باشد همه آنها ورشکست خواهند شد.

وکیل افزود: این در حالی است که ما با 25 میلیارد تومان کالای قاچاق روبرو هستیم که عملا بخش عمده‌ای از بازار مصرف را در اختیار گرفته است.

وی تصریح کرد: راه پیشنهادی برای خروج از این وضعیت کاهش پلکانی تعرفه‌های حمایت از تولید‌کننده است که برخلاف اسمی که دارد تولید داخلی را با چالش‌های متعدد روبرو کرده است که شاید بتوان با کاهش پلکانی آن در بلندمدت فضای رقابت در کیفیت و تولید را بین تولید‌کنندگان احیاء کرد.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی اظهار کرد: گرچه ممکن است در این مدت تعدادی از صنایع تعطیل و تعدادی هم متولد شوند و به حیات خود ادامه دهند اما آن دسته از صنایعی که باقی می‌مانند صنایعی خواهند بود که بدون نیاز به تعرفه قابلیت رقابت و تولید با همتایان خارجی خود را خواهند داشت.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار