كلاهبرداري مطمئن از خريداران خودرو

«ياس خودرو مطمئن»؛ اين شعار مرد جواني بود كه با نشر آگهي فروش خودروهاي اقساطي در روزنامه‌ها موفق به كلاهبرداري دهها ميليارد توماني شد. متهم 23 ساله كه روح‌الله.‌ هـ  نام دارد، پس از يك سال فرار در شهرستان رامسر به دام پليس افتاد.

به گزارش جوان، 27 دي‌ماه سال گذشته بود كه مأموران كلانتري 108 نواب از تجمع عده‌اي مقابل ساختماني در ميدان جمهوري باخبر و در محل حاضر شدند. بررسي‌ها نشان داد كه اين عده مالباختگان شركت «ياس‌خودرو مطمئن» هستند كه مديرعاملش با فريب مشتريان، ميلياردها تومان پول‌ آنها را به جيب زده و گريخته است.

وقتي پرونده به دستور قاضي روي ميز كارآگاهان اداره چهاردهم پليس آگاهي تهران قرار گرفت، تحقيقات بيشتري در اين باره انجام شد. بررسي‌ها حكايت از اين داشت كه روح‌الله. هـ مديرعامل شركت به صورت گسترده در روزنامه‌هاي رسمي، آگهي فروش خودروی ليزينگ را با شرايط ويژه منتشر كرده است. از جمله اين شرايط، تحويل يك روزه خودروهاي داخلي و خارجي بدون هيچ محدوديتي انجام مي‌شد مشروط به اينكه مشتري نيمي از ارزش خودرو را به صورت نقد پرداخت و بقيه پول را در اقساط 60 ماهه با كمترين سود بانكي به حساب مديرعامل واريز كند.

تحقيقات پليس همچنين نشان داد كه صدها مشتري پس از بررسي شرايط مندرج در آگهي، راهي شركت شده و با پر كردن فرم‌هاي مربوط و واريز پول به حساب مديرعامل، در انتظار تحويل گرفتن خودرو بوده‌اند كه از ماجراي فرار وي باخبر مي‌شوند.  بررسي اوراق شركت هم نشان داد كه اين شركت ثبت قانوني شده، اما بدون دريافت مجوزهاي رسمي براي فعاليت در خصوص فروش ليزينگ خودرو فعاليت مي‌كرد!

شاكيان هم در اظهارنظرهاي مشابه به پليس گفتند كه روح‌الله هر روز با يك خودروي خارجي مثل مزدا 3 يا خودروهاي شاسي‌بلند به شركت مي‌آمد به خاطر همين بود كه احتمال مي‌دادند فعاليت او قانوني باشد. با ثبت اظهارات شاكيان تحقيقات در اين باره هم انجام شد و بررسي‌ پلاك خودروها نشان داد كه روح‌الله اين خودروها را به صورت روزانه كرايه مي‌كرده است. 

در شاخه ديگري از بررسي‌ها محل زندگي روح‌الله در شهر قدس (قلعه‌حسن‌خان) شناسايي شد، اما مشخص شد كه وي پس از ماجرا با برداشت ميلياردها تومان پول مشتريان متواري شده است.

تحقيقات بعدي پليس هم نشان داد كه وي به شهري در شمال كشور گريخته است، اما مدام مخفيگاه خود را تغيير مي‌دهد. تلاش‌ها‌ پس از يك سال به سرانجام رسيد و روح‌الله در شهرستان رامسر به دام پليس افتاد. مرد 23 ساله در اولين بازجويي‌ها به جرمش اقرار كرد.

سرهنگ كارآگاه محمدرضا ذاكر استقامتي، معاون مبارزه با جعل و كلاهبرداري پليس آگاهي تهران بزرگ، با اعلام ارزش چند ده ميليارد توماني پرونده و شناسايي صدها مالباخته گفت: مالباختگاني كه توسط شركت «ياس خودرو مطمئن» مورد كلاهبرداري قرار گرفته‌اند براي پيگيري شكايت خود به اداره چهاردهم پليس آگاهي تهران بزرگ در خيابان وحدت اسلامي مراجعه كنند.‌

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار