نقد سازنده رسانه کارگشاست/صدور کارت خبرنگاران فارس آغاز می شود

به گزارش خبرنگار مهر، بهزاد مریدی ظهر یکشنبه در نشست نقد و بررسی عملکرد حوزه مطبوعاتی و اطلاع رسانی با بیان اینکه کلنجارهای حوزه فرهنگ و هنر در این مدت کم نبوده است، اظهار کرد: فارس از استان هایی است که می تواند نسخه برای کل کشور بنویسد. از این رو، معتقدیم مدیران استان های فرهنگی در تصمیم گیری های کلان دخالت داده شوند.

ما منتقد نداریم بلکه واگویی خبر در رسانه ها و مطبوعات دیده می شود. این اتفاق خوبی نیست با وجود واحدهای روابط عمومی دستگاه ها رسالت ما و خبرنگاران این نیست.

نگرانی از رسانه ها خودخواسته است/خودکرده را تدبیر نیست

وی عنوان کرد: کمتر روزنامه و خبرگزاری در استان داریم که سخن سردبیر، تحلیل، یادداشت و گزارش تحلیلی داشته باشد. بخشهایی در بدنه دولت رسانه ها را ناگزیر به این موضوع کرده است. وجود نگرانی از رسانه در این بخش خودخواسته است، بدین خاطر، خودکرده را تدبیر نیست.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در خصوص چهاردهمین نمایشگاه کتاب استان فارس توضیح داد: اگر بخواهند انجمن هایی در مرکز تصمیم برای حوزه فرهنگ فارس بگیرند پذیرفتنی نیست.

وی در حوزه رسانه از مذاکره با معاون مطبوعاتی وزارت خبر داد و گفت: در خصوص رایانه ها بنا نیست رسانه های شهرستانها دیده نشوند.

مریدی از کم کاری در این حوزه به خاطر بسته بودن سیستم خبر داد و افزود: متمرکز بودن ممکن است عدالت را به ظاهر رعایت شود اما در درازمدت خسارت بار است. لذا، تجمیع نقطه نظرات در یک کارگروه کارگشاتر است.

مدیرکل ارشاد فارس با تایید اینکه نقد به حوزه مطبوعاتی ارشاد وارد است، ادامه داد: حوزه مطبوعاتی ارشاد باید اتاق همه خبرنگاران باشد و به دنبال تک به تک مشکلات خبرنگاران باشد.

مریدی خوشبینانه ترین شکل به مفهوم جدی تعداد خبرنگاران را 100 نفر عنوان کرد و خواستار صدور کارت خبرنگاری این تعداد شد.

وی طی شدن این پروسه توسط خانه مطبوعات استان با مشارکت ارشاد را مورد اشاره قرار داد و از شناسایی خبرنگاران به همراه فرهنگوران و هنرمندان استان بدین شکل خبر داد و افزود: این کارت دست کم باعث شناخته شدن خبرنگاران و حوزه های مختلف می شود تا یاری رسانی به این بخش تسهیل شود.

کارت خبرنگاری به منزله محدود کردن خبرنگاران به دولت نیست

مریدی در توضیح کارکرد کارت خبرنگاری، گفت: این کارت به منزله محدود کردن خبرنگاران رسانه ها به دولت نیست. این به معنای صدور کارت حرفه ایست که قطعا می تواند همتراز خبرنگاران مرکز کارکرد داشته باشد. صدور این کارت به مفهوم تمیز دادن خبرنگاران واقعی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: مجموعه ای از تخفیف ها از سوی موسسات و دستگاه ها ابلاغ می شود که نیاز است به واسطه شناسایی، می شود این موارد را به سوی خبرنگاران واقعی هدایت کرد از این رو، برای هویت بخشی بناست این کار صورت گیرد، به عنوان یک کارتشکیلاتی انجام نمی گیرد.

وی ادامه داد: گرچه نتوانستیم چند صدایی را در این بخش برقرار سازیم، اعتقاد این است انجمن ها در اینباره راه حل می دهند و یاری رسان فرهنگ و هنر هستند.

می خواهیم شاغول فرهنگ و هنر را به نقطه مطلوب بازگردانیم

مریدی در ادامه این نشست که ساعتها به درازا کشید، اشاره کرد: می خواهیم شاغول فرهنگ و هنر را به نقطه مطلوب بازگردانیم. باید هویت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بازسازی کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس با بیان اینکه مدیر ارشاد قرار نیست در امور امنیتی، اقتصادی و عزل و نصبها دخالت کند، بیان کرد: چرا فکر می کنیم تا تیتر شدیم در همه امور دخالت کنیم.

وی همچنین در پاسخ به گلایه دبیر انجمن کانون های تبلیغاتی استان در خصوص موازی کاری های این بخش، اظهار کرد: همچنانی که در شیراز آلودگی صوتی داریم، آلودگی بصری داریم. تابلوهای سطح شهر آلودگی بصری به وجود آورده است.

مریدی جلوگیری از هرگونه تابلوها و بنرهای تبلیغاتی غیرمجاز را از وظایف ارشاد عنوان کرد و گفت: وقتی موازین نشر تابلوها و بنرهای تبلیغاتی رعایت نشود ما موظفیم با آن برخورد کنیم. معنی نمی دهد هرکس به شیوه خود اقدام به تبلیغات و نصب اعلان کند.

مخاصمه با فرد، شخص و جناحی نداریم/صدور کارت خبرنگاری آغاز می شود

مدیرکل ارشاد فارس، اظهار کرد: مخاصمه با فرد، شخص و جناحی نداریم. قرار نیست در این بی مهری ها، بی مهری سراغ مجموعه ارشاد بیاید. در احقاق حق تمام تلاش خود را می کنیم. در شیراز مدیریت شهری مناسب عمل نمی کند.

وی با تاکید بر اینکه دست از سر فرهنگ و هنر بردارید ادامه داد: گیر داده اند و یکی یکی آموزشگاه ها را می بندند. در حالیکه 20 سال است فعالیت می کند.

مریدی با بیان اینکه اعمال قدرت توسط ارشاد شدنی نیست افزود: وقتی انتقاد می کنیم ممکن است بگویند تابلو اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هم غیرقانونی است. والله؛ فرهنگ و هنر هم مردمند.مجبورم از مجموعه فرهنگ و ارشاد دفاع کنم.

معاون مطلبوعاتی و تبلیغاتی ارشاد فارس، نیز بیان اینکه صدور کارت خبرنگاری به زودی با تشکیل کارگروه خاصی ویژه استان فارس انجام می گیرد، اظهار کرد: در خصوص برنامه های آموزشی تلاش هایی شده و ادامه آن در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در حوزه مطبوعات دوره های متفاوتی با خانه مطبوعات به عنوان رکن اصلی رسانه بستری فراهم شد که با همکاری مرکز آموزش رسانه های وزارت ارشاد دوره های تخصصی برگزار شود.

صابر سهرابی با اشاره به اینکه این دوره ها با حضور اساتید بزرگ و صاحب نظران رسانه برگزار شد، گفت: در حوزه کانون های تبلیغاتی دوره های متفاوتی در نیمه نخست سال با همکاری اتحادیه کانون های تبلبغات استان برگزار شد.

سهرابی به برگزاری دوره های آموزشی رسانه در نیمه دوم سال ویژه خبرنگاران شهرستانهای فارس خبر داد و گفت: استان فارس در این باره به چهاربخش تقسیم شد که در ادامه سال با عناوین مختلف دوره های آموزشی برگزار می شود.

در این نشست تعدادی از نمایندگان رسانه ها و خبرنگاران به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار