بروکسل شهر ارواح!

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، پس از عملیات ضد تروریستی گسترده دیروز (یکشنبه) پلیس در بروکسل، این شهر امروز (دوشنبه) خود را برای سومین روز مواجهه با بالاترین سطح تهدید تروریستی آماده می کند.

به گفته دادستانی فدرال بلژیک، عملیات دیروز در منطقه ای در قلب مرکز تاریخی و توریستی بروکسل و در نزدیکی پارک بزرگ این شهر صورت گرفت. در جریان این عملیات 19 مورد تفتیش در مرکز شهر صورت گرفت و 16 تن نیز بازداشت شدند.

به گزارش روزنامه فرانسوی «لو فیگارو»،آغاز هفته کاری و تردد زیاد در بروکسل که مقر اتحادیه اروپا و مرکز سیاسی ناتو محسوب می شود به چالشی امنیتی برای مقامات بلژیک تبدیل شده است چرا که عملیات پلیس در این پایتخت اروپایی همچنان در جریان است.

سطح تهدید امنیتی در بروکسل بالاترین حد و درجه 4 اعلام شده است. شورای اروپا نیز فعالیت های 'غیرضروری' خود را لغو کرده است.

«شارل میشل» نخست وزیر بلژیک دیروز (یکشنبه) با اشاره به وجود نگرانی هایی در مورد احتمال بروز حملات مشابه پاریس در نقاط شلوغ شهر بروکسل و یا هدف قرار گرفتن سیستم حمل و نقل عمومی، وضعیت فوق العاده را تا پایان امروز (دوشنبه) تمدید کرد.
پلیس هنوز نتوانسته «صلاح عبدالسلام» یکی از مظنونان حملات تروریستی پاریس را که گفته می شود یک روز پس از حمله وارد بلژیک شده است، پیدا کند.

رسانه های بلژیک این فرد را 'دشمن شماره 1' کشور معرفی می کنند. احتمال حضور وی در بلژیک و نیز تروریست های دیگری که برای انجام حملات تروریستی مشابه پاریس آمادگی دارند، نگرانی های زیادی برانگیخته است.

پلیس فدرال بلژیک به خبرگزاری فرانسه گفت: به دلیل تهدید تروریستی عملیات در جریان است.

پلیس از این خبرگزاری خواست در گزارش خود به محلی که عملیات در آن در جریان است، اشاره ای نکند.

به نوشته روزنامه لو فیگارو، سخنگوی پلیس بلژیک همچنین از رسانه ها خواسته پوشش خبری مستقیم از عملیات پلیس را متوقف کنند. دادستانی بلژیک پس از پایان عملیات نشست خبری برگزار خواهد کرد.

پلیس همچنین با اعلام فراخوانی از رسانه های مرتبط با شبکه های اجتماعی خواسته است به دلایل امنیتی اطلاعات مربوط به مواضع پلیس و اقدامات نیروهای ویژه را منتشر نکنند.

در جریات حملات تروریستی 13 نوامبر (22 آبان) پاریس، دو انفجار انتحاری در نزدیکی استادیوم فوتبال در سن دونی و هنگام بازی دوستانه دو تیم آلمان و فرانسه صورت گرفت.

همزمان شش تیراندازی در پنج نقطه در مناطق 10 و 11 پاریس رخ داد. همچنین افراد مسلح با ورود به سالن کنسرت «باتاکلان» بیش از یک هزار و 500 نفر را به گروگان گرفتند.
گروگان گیری در نیمه شب با دخالت پلیس پایان یافت و در جریان آن بیش از 80 نفر به همراه چند مهاجم کشته شدند.

این برای نخستین بار در تاریخ فرانسه بود که عملیات انتحاری در خاک این کشور صورت گرفت. در این حملات، دست کم 130 نفر جان خود را از دست دادند و بیش از 350 نفر دیگر مجروح شدند.

گروه تروریستی داعش مسئولیت این حملات را برعهده گرفت.

دادستان پاریس روز پنجشنبه گذشته در بیانیه ای اعلام کرد، «عبدالحمید اباعود» مظنون اصلی حملات پاریس و تبعه بلژیک به طور رسمی و پس از انگشت نگاری تشخیص هویت شده است. وی در عملیات چهارشنبه گذشته پلیس در پاریس کشته شد. جسد وی در حالی کشف شد که چندین گلوله به او اصابت کرده بود.

بیش از 100 سرباز و نیروی پلیس فرانسه سحرگاه چهارشنبه گذشته به آپارتمانی در منطقه سن دونی در شمال پاریس حمله کردند که این عملیات پس از هفت ساعت با کشته شدن دو نفر و بازداشت هفت فرد مظنون پایان یافت.

منبع: ایرنا

برای آگاهی از آخرين اخبار و پيوستن به کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران جوان اينجا را کليک کنيد.

انتهای پیام/


تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار