دربی اصفهان؛ حذف قهرمان یاشکستن طلسم ۵ساله/سومین تقابل درجام حذفی

به گزارش خبرنگار مهر، سپاهان و ذوب‌‌آهن برای سومین مرتبه در تاریخ در مسابقات جام حذفی با همدیگر روبرو می‌شوند، مسابقه‌ای که باز هم در مرحله نیمه‌نهایی برگزار می‌شود و برنده آن جواز حضور در فینال بیست و نهمین دوره این رقابتها را بدست می‌آورد.

نخستین تقابل دو تیم در جام حذفی به نهم تیرماه سال ۱۳۸۲ برمی‌گردد، جایی که دو تیم در مرحله نیمه‌نهایی این جام به مصاف هم رفتند. سپاهان با هدایت فرهاد کاظمی و ذوب‌آهن با هدایت رسول کربکندی در آن بازی به میدان آمدند که در پایان وقت‌های قانونی و اضافه دو تیم به تساوی یک بر یک رضایت دادند اما ذوب‌آهن با برتری ۴ بر ۳ در ضربات پنالتی، به فینال مسابقات رسید. ذوب‌آهن در فینال هم از سد فجرسپاسی شیراز عبور کرد و به عنوان قهرمانی دست یافت.

یکسال بعد و در روز هفتم تیرماه سال ۱۳۸۳، دو تیم با همان مربیان قبلی و دوباره در دیدار پیش از فینال برابر هم به میدان رفتند که باز هم در پایان وقت‌های قانونی و اضافه به تساوی یک بر یک رضایت دادند. اینبار اما سپاهان با برتری ۵ بر ۳ مقابل ذوب‌آهن به فینال رسید و با برتری ۵ بر ۲ مقابل استقلال در دو بازی رفت و برگشت، به عنوان قهرمانی این رقابتها رسید.

قهرمان حذف می‌شود یا طلسم شکن؟
بعد از ۱۱ سال بار دیگر دو تیم اصفهانی در این مرحله از جام برابر هم به میدان می‌روند که ذوب‌آهن مدافع عنوان قهرمانی برای رسیدن دوباره به فینال، تکرار قهرمانی در این رقابتها، کسب نخستین سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا و شکستن طلسم ۵ سال پیروز نشدن برابر سپاهان به میدان می‌رود.

شاگردان یحیی گل‌محمدی که در نیم فصل نخست لیگ برتر هم برابر سپاهان تن به شکست دادند، این روزها در جدول رده‌بندی لیگ به لطف تفاضل گل بهتر نسبت به سپاهان در رده سوم جدول قرار دارند، از نظر روحی و فنی شرایط خوبی دارند تا بتوانند در این بازی ناکامی‌ها گذشته را جبران کنند.

ذوب‌آهن در نخستین بازی‌اش در این جام در خانه با نتیجه ۲ بر یک تیم بادران تهران را شکست داد، سپس در تبریز با یک گل گسترش فولاد را مغلوب کرد و در مرحله یک‌چهارم نهایی و در دیداری پرحاشیه‌، برابر پرسپولیس در پایان ۹۰ دقیقه به تساوی بدون گل رضایت داد اما در وقت‌های اضافه دو بار دروازه این تیم تهرانی را باز کرد و به دیدار نیمه‌نهایی رسید.

در سوی دیگر میدان، سپاهان با هدایت سرمربی جدیدش یعنی ایگور استیماچ، در این بازی برای بهتر کردن رکورد بدون شکستش در دربی اصفهان و رسیدن به فینال جام حذفی بعد از ۳ سال به مصاف ذوب‌آهن می‌رود. ضمن اینکه این یک آزمون بزرگ برای استیماچ بوده که در زمان کوتاه، هدایت این تیم زردپوش اصفهانی را برعهده گرفته اسن.

این تیم زردپوش اصفهان در نخستین دیدارش در این رقابتها با ۴ گل سفیر قزوین را شکست داد، سپس در شیراز با نتیجه ۳ بر یک از سد کارای شیراز عبور کرد و در مرحله یک‌چهارم نهایی با ۲ گل راه‌آهن را مغلوب کرد و به دیدار نیمه نهایی رسید.

البته سپاهان که تا کنون ۴ مرتبه قهرمان جام حذفی شده است، برای رسیدن به جام پنجم برنامه دارد و در سوی دیگر میدان، اگر ذوب‌آهن بتواند با برتری در این بازی و دیدار فینال، قهرمان این مسابقات شود، با ۴ قهرمانی، یک نایب قهرمانی، بعد از استقلال و پرسپولیس در رتبه سوم بهترین تیم‌های ادوار جام حذفی قرار می‌گیرد و سپاهان را به رده چهارم می‌فرستد.

ضمن اینکه نباید فراموش کرد با توجه به اینکه سپاهان اصفهان قهرمان لیگ پانزدهم بوده و ذوب‌آهن قهرمان دوره گذشته جام حذفی، این مسابقه را می‌توان سوپر جام فوتبال ایران هم نامید.

برتری سپاهان در دربی اصفهان
دربی اصفهان برای نخستین مرتبه در زمستان ۱۳۵۱ و در فینال مسابقات قهرمانی باشگاه‌های اصفهان انجام شد، دیداری که دو تیم اصفهانی در ورزشگاه باغ همایون (ورزشگاه تختی فعلی) با یکدیگر رو به رو شدند. دو تیم در آن بازی در پایان وقت قانونی و زمان‌های اضافه به تساوی بدون گل رسیدند اما سپاهان در ضربات پنالتی با نتیجه ۵ بر ۴ ذوب‌آهن را شکست داد و به مقام قهرمانی دست یافت.

این دو تیم در ۴۴ سال گذشته ۵۴ مرتبه مقابل هم به میدان رفتند که ۸ مرتبه در جام تخت جمشید، ۱۲ بار در لیگ آزادگان، ۲۹ مرتبه در لیگ برتر، ۲ مرتبه در جام حذفی و ۳ مرتبه در رقابتهای دوستانه بوده است. همچنین ۲۰ مرتبه سپاهان پیروز شده، ۲۰ بار دو تیم به تساوی رضایت دادند و ۱۴ مرتبه ذوب‌آهن به برتری رسیده است. ۶۱ گل سپاهان و ۴۷ گل ذوب‌آهن در این بازی‌ها به ثمر رسانده‌اند.

آخرین برد سپاهان در دربی اصفهان به ۱۶ مرداد سال جاری و در هفته دوم لیگ برتر رقم خورد، بردی که باعث شد زردپوشان اصفهانی به رکورد ۵ سال بدون شکست برابر رقیب خود دست یابند. آخرین پیروزی ذوب‌آهن هم به دور رفت دهمین دوره لیگ برتر باز می‌گردد؛ جائیکه ذوب‌آهن با هدایت منصور ابراهیم‌زاده و در تاریخ ۲۷ مردادماه سال ۱۳۸۹ با تک گل دقیقه ۲۷ محمدرضا خلعتبری برابر سپاهان که سرمربی‌اش امیر قلعه‌نویی بود، به پیروزی دست یافت.

برنامه مسابقات دیدارهای پایانی از بیست و نهمین دوره رقابتهای جام حذفی به شرح زیر است:
سه‌شنبه - سوم آذرماه
مرحله نیمه‌نهایی:

*  ذوب‌آهن اصفهان - سپاهان اصفهان، ساعت ۱۴:۳۰، ورزشگاه فولاد شهر اصفهان

چهارشنبه - چهارم آذرماه
مرحله یک‌چهارم نهایی:

* نفت تهران - استقلال تهران، ساعت ۱۵:۲۰، ورزشگاه تختی تهران

برنده دیدار نفت تهران و استقلال تهران در مرحله نیمه نهایی میهمان تراکتورسازی تبریز است تا در نهایت دومین فینالیست این رقابتها مشخص شود.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار