سفر تجار روسی به ایران برای صادرات 21 میلیارد دلاری

مسکو امیدوار است با امضای قراردادهای صادرات صنعتی به ارزش بیش از 21 میلیارد دلار، روابطش با تهران را تحکیم کند و در این راستا ماه آینده یکی از بزرگترین هیاتهای تجاری خود را به ایران می‌فرستد.

به گزارش ایسنا به نقل از فایننشیال تایمز، ایلیا تاراسنکو، رییس جدید شرکت هواپیمایی سوخوی اعلام کرده است این شرکت در مرحله مذاکرات پیشرفته برای فروش 100 فروند سوپرجت مسافری منطقه ای به ایران است. وی اظهار کرد: ما سرگرم مذاکره بوده و آماده هستیم پس از برداشته شدن تحریمها، این سفارش را به ایران صادر کنیم.

با امضای توافق هسته ای میان ایران و قدرتهای جهانی، انتظار می‌رود تحریمها علیه تهران به تدریج برداشته شوند.

مذاکرات درباره فروش سوپرجت سوخوی که ظرفیت حدود 80 مسافر را دارد در شرایطی مطرح می‌شود که دنیس مانتوروف، وزیر صنعت و بازرگانی روسیه در راس گروهی متشکل از شرکتهای فعال در صنایع مختلف از جمله گازپروم، هلیکوپتر روسیه و یونایتد ایرکرفت کورپوریشن اواسط دسامبر به تهران خواهد آمد. شرکت روس‌تک که بزرگترین شرکت دفاعی روسیه است اعلام کرده است به طور عمده صادرات غیرنظامی در بخشهایی مانند هوافضا، زیرساخت و انرژی را هدف گرفته است با اینهمه شرکتهای دفاعی روسیه به پتانسیل بازار ایران در دوران پساتحریم چشم دوخته اند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه برای نخستین بار در هشت سال گذشته بمنظور تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی میان دو کشور روز جاری به تهران سفر می‌کند. روسیه در جنگ علیه گروه تروریستی داعش در سوریه کنار ایران قرار گرفته و یکی از مذاکره کنندگان مهم در مذاکرات در خصوص برنامه هسته ای ایران بوده است. این کشور ماه جاری اعلام کرد قراردادی برای تحویل سیستمهای موشکی زمین به هوای اس 300 به ایران تا پایان سال 2016 امضا کرده است.

یکی از شرکتهایی که امیدوار است در نمایشگاه تجاری ماه آینده قراردادهای صادرات بزرگی را به ایران امضا کند، شرکت هلیکوپتر روسیه است که درصدد افزایش فروش هلیکوپترهای شهری به ایران و سایر کشورهای منطقه خاورمیانه است.

الکساندر میخیف، مدیرعامل شرکت هلیکوپتر روسیه هفته گذشته به همراه دیمیتری راگوزین، معاون نخست وزیر روسیه به تهران سفر کرده بودند تا زمینه را برای دیدار پوتین و امضای توافقات بیشتر در نمایشگاه تجاری مهیا کنند.

از زمان امضای توافق هسته ای، سفر هفتگی هیاتهای تجاری به ایران به امری عادی تبیدل شده است. جورج آزبورن، وزیر خزانه داری انگلیس هم اعلام کرده است می‌خواهد بزرگترین هیات تجاری این کشور را سال آینده به ایران ببرد.

تنها ذخایر نفت و گاز نیستند که جذابیت سرمایه گذاری دارند و پیش بینی می‌شود بمحض برداشته شدن تحریمها اقتصاد ایران رشد سریعی را تجربه کند. طبق برخی برآوردها، ایران در دهه آینده به اندازه ایتالیا در رشد جهانی مشارکت خواهد داشت.

وزیر انرژی روسیه اخیرا در حاشیه نشست کمیسیون همکاری اقتصادی و تجاری ایران-روسیه به خبرنگاران اظهار کرده بود تجارت با ایران که سال گذشته به یک میلیارد و 600 میلیون دلار بالغ شد، ممکن است در آینده ای نزدیک به 10 میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار