آمریکا سال ۲۰۱۶ میزبان «آ سه آن» می شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی گفت که کشورش میزبان نشست سال آینده سران اتحادیه جنوب شرق آسیا موسوم به «آ .سه .آن» خواهد بود.

«باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در سخنانی اتهامات مطرح مبنی بر عدم تمرکز این کشور بر آسیا به دلیل بحران کنونی در خاورمیانه را رد کرده و گفت: از رهبران کشورهای عضو آسه آن برای نشست سال آینده اتحادیه جنوب شرق آسیا دعوت کرده ام. برخورداری از روابط خوب با کشورهای آسیایی برای آمریکا از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی در پایان نشست آ.سه. آن گفت که در سفر آسیایی خود از تحولات تروریستی پاریس، لبنان و سوریه نیز غافل و یا بی خبر نبوده است.

اوباما ادامه داد: تحولات این منطقه موجب انحراف از چالش های اصلی در جهان نمی شود، بلکه برای امنیت، رفاه و آسایش بشری نیز حیاتی به شمار می آید.

کشورهای مالزی، فیلیپین و تایلند در سال ۱۹۶۱ با صدور اعلامیه بانکوک، اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرق موسوم به آ.سه.آن، را ایجاد کردند. مدتی بعد مشکلات میان این کشورها منجر به انحلال این اتحادیه شد. تلاشهای بعدی برای احیای این اتحادیه در سال ۱۹۶۷ به ثمر نشست و آ سه آن این بار با عضویت پنج کشور اندونزی، مالزی، سنگاپور، فیلیپین و تایلند تشکیل شد هم‌اکنون آ.سه.آن دارای ده عضو است شامل: اندونزی، کامبوج، برونئی، لائوس، مالزی، میانمار (برمه سابق)، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام.

این اتحادیه با احتساب جمعیت کشورهای عضو ۵۳۷ میلیون نفر جمعیت دارد و مساحت آن به ۴ میلیون و ۵۰۰هزار کیلومتر مربع می‌رسد. مقر ”آ.سه.آن“ در جاکارتا قرار دارد.آ سه آن پس از آمریکا، چین، ژاپن و اتحادیه اروپا، قدرتمندترین قطب اقتصادی جهان محسوب می‌شود .کشورهای عضو ”آ.سه.آن“ در سال ۱۹۸۹ با شش کشور دیگر (ایالات متحده آمریکا، کانادا، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و زلاندنو) شورای همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام (آپک) را به وجود آوردند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار