غفلت از کودهای سبز/ مصرف کود کشاورزی در مازندران پایین است

به گزارش خبرنگار مهر، دلاور حیدر پور صبح دوشنبه در گردهمایی یک‌روزه کاربرد تغذیه گیاهی و کنترل کیفی کودها که در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی مازندران برگزار شد اظهار داشت: تغذیه و کود در تولید محصولات کشاورزی از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی بابیان این‌که  کودی که امروزه در محصولات کشاورزی استفاده می‌کنیم کمتر از نیاز کشاورزان است گفت: همه ما باید تلاش کنیم از همه عناصر شیمیایی و بیولوژیک برای تولید مواد غذایی سالم استفاده کنیم

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: در سالهای اخیر تولید کودهای کشاورزی  به‌شدت کاهش‌یافته است که با کاهش کود پتانسیل تولید احیا نمی‌شود و با چالش روبرو خواهیم شد.

حیدر پور خاطرنشان کرد: کاهش استفاده کود در سال‌های گذشته  واردات گندم رابه دنبال  داشته است اما از سال ۹۲ با عزم جدی وزارت جهاد کشاورزی در تولید و تهیه کود معضلات کشاورزان حل شد تا جایی که زیادی و انباشت کود در انبارها و بلوکه شدن سرمایه را در پی داشته‌ایم.

متوسط مصرف کود در مازندران کمتر از سرانه کشوری است

وی متذکر شد: افرادی به نام کارشناس و تحصیل‌کرده و با شانتاژ خبری موجی را برای مازندران ایجاد کرده‌اند که افزایش سرطان در مازندران به خاطر افزایش کود است درحالی‌که مصرف کود در مازندران از مصرف متوسط کود در کشور کمتر است.

حیدر پور ابراز داشت: در سال گذشته ۹۳ هزارتن کود استفاده‌شده است درحالی‌که متوسط استفاده  ۱۷۰ کیلوگرم در سه هکتار است وهمه کشورهای همسایه علیرغم وضعیت اقتصادی بد مصرف کود بالا را برای افزایش تولید در دستور کار قرار داده‌اند.

وی متذکر شد: اگر افرادی بیش از توسعه تحقیقاتی مصرف کود داشته‌اند باید میزان مصرف را اصلاح کنند زیرا مصرف کود فسفات هر هکتارمزارع ۱۳۳ کیلو است درحالی‌که در توسعه تحقیقاتی متوسط مصرف ۱۷۰ کیلو در هکتاراست.

وی بابیان این‌که میزان مصرف کودها در مازندران با توجه به بارندگی بالا کم است افزود: بارندگی در مازندران باعث شسته شدن کود و به‌خصوص ازت می‌شود که مصرف پایین و کود شویی توسط باران  مصرف ازت موردنیاز گیاهان را کاهش می‌دهد و سازگاری گیاهان در مقابل تهدیدات محیطی را پایین می‌آورد.

افزایش کودهای عالی و نانو

حیدر پور بابیان این‌که  چند سالی است استفاده از کودهای عالی و نانو افزایش‌یافته و صادرات داشته است افزود: باید تلاش شود کودهایی که دارای تأییدیه و مجوز مصرف از سازمان خاک وآب  کشور هستند استفاده شود تا خاک را نگهداری کنیم و محصول خوب به دست آوریم.

وی با تأکید بر این‌که در زراعت برنج پتاسیم می‌تواند مقاومت ساقه برنج را بیشتر کند گفت: این کود می‌بایست در مزارع برنج استفاده شود درحالی‌که  حدود ۲۵ کیلو در هر هکتار استفاده می‌شود که بسیار آسیب‌زننده است و باید این میزان  افزایش یابد.

حیدرپورخاطرنشان کرد: کود پذیری در اقلام سنتی برنج مازندران کم است درحالی‌که ۲۴ هزارتن کود فلوئور پتاسیم در انبارها موجود است و در حال حاضر استفاده از کود برای محصولات کشاورزی کاهش‌یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران بابیان این‌که از کودهای سبز غافل هستیم گفت: استفاده از کودهای زیستی  تصویب‌شده و آیین‌نامه‌های موردنیاز نیز مصوب شد وکودهای بازار تأییدیه سازمان خاک و آب کشور را باید داشته باشند تا در بازار کنترل شود.

وی تأکید کرد: بازار بر روی عرضه کودها  باید کنترل و نظارت داشته باشد و در برخورد با کودهای غیرمجاز قاطعانه برخورد و به کشاورزان مشاوره داده شود.

حیدر پور بالاترین میزان مصرف اوره در کشوررا کمتر از دو میلیون تن اعلام کرد و افزود: باید اعداد و ارقام درست به مردم داده شود تا مردم از مصرف محصولات کشاورزی وحشت نکنند زیرا ما از نرم طبیعی کشور کود کمتری استفاده می‌کنیم.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار