افزایش شانس باروری در زنان با مصرف همزمان ویتامین E و D3

مطالعات جدید نشان داد که مصرف همزمان ویتامین E و D3 باعث افزایش شانس باروری در زنان می‌شود. بر اساس این مطالعه که بر روی 100 زن مبتلا به ناباروری با علت سندرم تخمدان پلی کیستیک صورت گرفت مشخص شد که اصلاح کمبود ویتامین D3، شانس لانه گزینی جنین و همچنین دوقلویی را افزایش می‌دهد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر فرناز فاطمی، فوق تخصص ناباروری زنان و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا در این باره گفت: این مطالعه نشان داد در افرادی که کمبود ویتامین آنها اصلاح شده بود، میزان بارداری تا 2.6 برابر افزایش یافت.

وی تصریح کرد: اصلاح ویتامین D3 در زنان نابارور مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌تواند با بهبود مقاومت به انسولین، شانس لانه گزینی جنین را افزایش دهد.

دکتر فاطمی همچنین بر نقش ویتامین E در افزایش شانس باروری تاکید و اضافه کرد: ویتامین E از طریق بهبود ترومبوز عروقی در بیماران و افزایش خون رسانی به اندومتر رحم می‌تواند باعث افزایش شانس لانه گزینی جنین شود.

وی تشریح کرد: در این مطالعه تاثیر مصرف همزمان ویتامین D3 و ویتامین E بر بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که تحت درمان‌های کمک باروری (IVF) بودند، بررسی شد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا عنوان کرد: در شرایط عادی، تحریک تخمک گذاری و سیکل IVF باعث افزایش عوامل اکسیداتیو استرس و کاهش آنتی اکسیدان‌ها می‌شود. در حالی که اگر بتوان با استفاده از مکمل‌های آنتی اکسیدان، سطح فاکتورهای اکسیداتیو استرس را در خون و مایع فولیکولی کاهش و آنتی اکسیدان‌ها را افزایش داد، شانس باروری افزایش می یابد.

دکتر فاطمی افزود: در این مطالعه با مصرف روزانه 400 میلی گرم ویتامین E و هر دو هفته 50 هزار واحد ویتامین D3 به مدت دو ماه ظرفیت تام آنتی اکسیدانی ( TAC) و MDA به عنوان عامل اکسیداتیو استرس کاهش نیافت که این نیاز به مطالعات بعدی با دز بیشتر داروهای آنتی اکسیدان و مدت زمان بیشتر مصرف آنها را مطرح می‌کند.

وی تاکید کرد: ولی در هر صورت علی رغم اینکه تغییر قابل توجهی در فاکتورهای اکسیداتیو استرس دیده نشده مصرف همزمان مکمل ویتامین E وD3 با تاثیر بر میزان گیرندگی اندومتر و افزایش لانه گزینی باعث افزایش قابل توجه میزان بارداری و دوقلویی می‌شوند.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار