80 درصد خودروهای پایتخت فاقد معاینه فنی هستند

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودورهای تهران خبرداد: 80 درصد خودروهای پایتخت فاقد معاینه فنی هستند.

به گزارش سرویس«شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مهندس ولی آذروش بااشاره به صدور نامه مقام معظم رهبری که طی آن سیاست‌های کلی محیط زیست به کلیه مسئولین اجرایی کشور ابلاغ شد گفت: این مسئله نشان دهنده اهمیت ویژه مسائل زیست محیطی و تلاش همه جانبه مسئولان جهت جلوگیری از تخریب محیط زیست (آب، هوا و خاک) و حفظ سلامت شهروندان است.

وی با بیان اینکه در ادامه پیشگیری و ممانعت از انتشار آلایندگی غیرمجاز و کنترل منابع و عوامل آلاینده هوا از وظایفی است که در این ابلاغیه به مسئولین اجرایی کشور تکلیف شده است اظهار کرد: بر اساس مطالعات انجام شده در سنوات گذشته منابع متحرک (وسایط نقلیه) نقش 80 درصدی در آلودگی هوای کلانشهر تهران را دارد و معاینه فنی می تواند حداقل 23درصد در کاهش آلودگی هوا موثر باشد. به نظر می رسد پس از این ابلاغیه کلیه دستگاه های اجرایی بایستی با حساسیت بیشتری وضعیت انجام معاینه فنی خودرو را پیگیری کنند و در حال حاضر بالغ بر 80درصد از خودروها فاقد معاینه فنی است و بدون هیچ کنترلی آزادانه در حال آلوده کردن هوای شهر است.

مدیر عامل ستاد معاینه فنی در ارتباط با وظایف سازمانها و دستگاههای اجرایی جهت ساماندهی کنترل معاینه فنی خودروها در تهران گفت: براساس مصوبات دولت جایگاه کلیه سازمانها در بخش اجراء، صدور مجوز ، نظارت ، تدوین استانداردهای آلایندگی و برخورد قانونی با خودروهای متخلف مشخص گردیده است. تنها بایستی هرکدام از بخش ها همکاری لازم را در این بخش بنمایند. بالاخص پلیس راهور به عنوان ضابط اجرایی نسبت به اعمال قانون و جریمه برای خودروهای فاقد معاینه فنی با جدیت و سختگیری بیشتری برخورد کنند.

آذروش با اظهار نگرانی از عدم اصلاح قانون معافیت معاینه فنی خودروهای نو و تغییر آن از 5 سال به 2 سال، تصریح کرد: به رغم تاکید نمایندگان مجلس مبنی بر نیاز به اصلاح این قانون و پذیرفتن این مسئله که افزایش مدت معافیت در قانون جرائم و تخلفات غیر کارشناسانه بوده ، ولی متاسفانه در خصوص اصلاح آن در مدت این چهارسال هیچگونه اقدامی انجام نگرفته و وضعیت نحوه بررسی آن در کمیسیون های مرتبط نامشخص است. بیش از یک سال می باشد که اصلاح مدت زمان معافیت خودروهای نو از معاینه فنی در لایحه کاهش آلودگی هوا توسط سازمان حفاظت محیط زیست جهت تصویب به مجلس محترم شورای اسلامی ارائه شده است.

وی با توجه به تشدید سرما در زمستان و مواجهه با پدیده وارونگی هوا توصیه کرد: در بعضی ماه‌های سال به علت مسائل جوی و یا افزایش ترافیک نیاز به انجام معاینه فنی کلیه خودروها جهت کاهش آلودگی هوا و تصادفات و جلوگیری از توقف خودروها در حاشیه راه ها بیشتر نمود می‌کند و در فصل زمستان علاوه بر اهمیت کنترل میزان آلایندگی خودرو، وضعیت ایمنی خودرو نیز بسیار حائز اهمیت می باشد عدم کارکرد صحیح ترمزها و یا ضعف در نیروی ترمزگیری به واسطه لغزنده بودن سطح خیابان در هنگام بارش باران و برف می تواند موجب بروز تصادف و حادثه برای راکبین گردد. در حال حاضر 11 درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز از آزمون ترمز مردود می شوند.

وی افزود: کلیه آزمونهایی که در مراکز معاینه فنی در یک خودرو انجام می شود به نحوی با هم مرتبط است. ایراد در یک مکانیزم ایمنی بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم در عملکرد دیگر مکانیزمها تاثیر خواهد داشت. خرابی کمک فنر و یا صاف بودن لاستیک ها در نیروی ترمز گیری خودرو اثر گذار است و یا عدم میزان فرمان می تواند موجب خرابی و صاف شدن لاستیکها شود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، آذروش در پایان گفت: با توجه به وظیفه تک تک افراد در خصوص محیط زیست بدون تردید استفاده از خدمات معاینه فنی که توسط مدیریت شهری در راستای کاهش آلودگی و ارتقاء سطح ایمنی تردد راه اندازی شده به نحو بهتر و مفیدتر لازم بوده و بایستی هر شهروند وظیفه اجتماعی خود را در قبال سایرین به انجام رساند.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار