پایان همایش «72 خط اشک»

مراسم پایانی همایش شعر "72 خط اشک" با شعرخوانی شاعران آیینی در این مراسم همراه بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، پنجمین همایش کشوری شعر آیینی "72 خط اشک" در روزهای نزدیک به اربعین حسینی در تالار پیامبر اعظم (ص) دانشگاه اصفهان با حضور دانشجویان، شاعران و مسوولان دانشگاه‌های پیام نور و فرهنگیان اصفهان برگزار شد. بعد از قرائت قرآن، سرود و پخش یک کلیپ با مضمون عاشورا نوبت به شاعرانی رسید که از سراسر کشور به این همایش آمده بودند.

در ابتدا، مریم آرام از بروجن غزلی با عنوان "عاشورا" خواند:

تو رفته‌ای و گوش زمین همچنان کر است/ تنهایی تو تا به ابد گریه‌آور است

ما اهل کوفه‌ایم ولی مهربان‌تریم/ این نامه‌های لعنتی از اشکمان تر است

آن روزها کنار تو بودن چه سخت بود/ امروز گریه بر عطش تو میسر است

سپس نوبت به محمدحسین مهدویان شاعر جوانی رسید که از قم آمده بود. او شعرش با عنوان "سوره کوتاه" را به حضرت علی‌ اصغر (ع) تقدیم کرد:

می‌کند غرق تجلی خدا راهش را/ تا که اثبات کند سیر الی الله اش را

می‌رود تا که در این دوره خودخواهی‌ها/ راهی عرش کند روح خداخواهش را

آه از آن لحظه که این مصحف هفتادودو برگ/ سمت میدان ببرد سوره کوتاهش را

سپس نوبت به فاطمه بیرانوند رسید که شعر سپید خود را خواند:

از صدای باد/ پیراهنی برای فرات می‌سازم

و آب/ فنجانش را از عاشورا پر می‌کند

حالا/ کلمات

سراسیمه/به کوچه‌های کربلا می‌روند

نفر بعدی آسیه رحمانی از تهران بود که برای خواندن شعر خود با عنوان "درد" به روی سن آمد:

چنگیز را باور کرده‌ام/آتیلا را می‌بینم

و نرون را که روی سلسله اعصاب جهان/مرگ مخابره می‌کند

بوی خون می‌آید/بوی زخم

هادی مؤمنی استاد و مدیر گروه رشته عمران دانشگاه آزاد الشتر نیز شعری را با عنوان "شطی که نقش ماه در آن جا گرفته بود" برای جمعیت حاضر در سالن خواند:

شطی که نقش ماه در آن جا گرفته بود/ آیینه در مقابل دریا گرفته بود

مبهوت و مات و بی‌حرکت مانده بود رود/چون از خدا مجال تماشا گرفته بود

دریا عمود آمده بود و فرات از او/عکسی تمام چهره و زیبا گرفته بود

شاعران یک به یک بر روی صحنه آمدند. محمد یزدخواستی از نوحه‌خوانان اصفهان چند دقیقه‌ای بر روی سن آمد و درباره امام حسین (ع) و حادثه کربلا مرثیه‌سرایی کرد.

در این مراسم، دبیر پنجمین همایش کشوری شعر آیینی 72 خط اشک گفت: آثار برگزیده پنجمین همایش کشوری شعر آیینی 72 خط اشک به صورت کتاب منتشر می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین جعفر عمادی اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدارهای مختلفی که با شعرا داشتند بر گسترش شعر آیینی و تربیت شاعران متدین بسیار تأکید کردند و دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور نیز سعی کرد که این فرمایشات را اجرایی کند.

وی افزود: امسال برای اولین بار کارگاه‌های آموزشی با سرفصل‌های شعر آیینی همزمان با عید غدیر در اصفهان برگزار شد و 50 نفر در این کارگاه‌ها با تدریس استادان برتر شرکت کردند.

مسوول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان اصفهان تصریح کرد: برای همایش امسال، 500 اثر از 200 شاعر رسید. از بین آثار ارسال شده 20 اثر به عنوان آثار برتر انتخاب و حدود 40 اثر هم به عنوان آثار برگزیده معرفی شدند.

عمادی اضافه کرد: آثار برگزیده امسال در کتابی با عنوان "72 خط اشک" چاپ خواهد شد.

وی اظهار کرد: بیشتر شرکت‌کنندگان امسال از دانشگاه‌های سراسری و دولتی بودند و دانشگاه‌های پیام نور، آزاد اسلامی، علوم پزشکی، غیرانتفاعی، علمی-کاربردی و فرهنگیان در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

دبیر پنجمین همایش کشوری شعر آیینی 72 خط اشک اظهار کرد: از همه استان‌ها به جز دو استان آثاری ارسال شد و بعد از اصفهان، استان‌های تهران و قم به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را در تعداد آثار ارسالی کسب کردند.

به گزارش ایسنا، برگزیدگان پنجمین همایش کشوری شعر آیینی 72 خط اشک عبارتند از:

در بخش دانشجویی شعر کلاسیک:

نفرات اول: ناصر دوستی از زنجان با اثر "حضرت قاسم (ع)"، قاسم بای از دانشگاه علی آباد با شعر "تشنه دیدار" و مریم آرام از دانشگاه اصفهان با اثر "عاشورا".

نفرات دوم: محمدحسین مهدویان از دانشگاه قم با اثر "سوره کوتاه"، فهیمه شادمان از پردیس شهید باهنر کرمان با شعر "مظلومیت خورشید"، ساجده جبارپور از دانشگاه تهران با اثر "پر پروانه ها".

نفرات سوم: محمدرضا سلیمی از دانشگاه آزاد نجف آباد با اثر "حریم حرمش"، مسعود طاهری از دانشگاه پیام نور همدان با شعر "گل سرسبد"، حسن اسحاقی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با اثر "دلبرفروش ها".

در بخش دانشجویی شعر سپید:

فاطمه بیرانوند از دانشگاه پیام نور خرم آباد با شعر"از صدای باد" به عنوان نفر اول انتخاب شد و بعد از او، آسیه رحمانی از دانشگاه الزهرا (س) تهران با اثر "درد" و الهام عمومی از دانشگاه پیام نور اصفهان با شعر"سیدالشهدا (ع)" به عنوان نفرات دوم و سوم برگزیده شدند.

در بخش ویژه همایش از مائده رجایی فر از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اثر "شهیدترین شاهدها" و علی سلیمانی از دانشگاه پیام نور تهران جنوب برای شعر "شورا ادامه دارد"تقدیر شد.

در بخش استادان:

هادی مومنی برای شعر "شطی که نقش ماه در آن جا گرفته بود" به عنوان نفر اول و حیدر منصوری از دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر برای اثر "حضرت علی اکبر (ع)" و علی احدی از دانشگاه آزاد اسلامی علوم تحقیقات برای شعر "حسین(ع)" به ترتیب به عنوان نفرات دوم و سوم انتخاب شدند.

در بخش کارمندان، اثری به عنوان رتبه سوم انتخاب نشد و فقط از نفرات اول و دوم تقدیر شد که رضا اسمخانی از دانشگاه علمی و کاربردی زنجان با شعر"می آید و انگار کسی دور و برش نیست" به عنوان نفر اول انتخاب شد و پونه نیکوی از دانشگاه فرهنگ و هنر رشت برای اثر "خون تاج خنجر" به عنوان نفر دوم برگزیده شد.

در بخش آخر نیز معاون علمی همایش بیانیه پایانی را خواند. وی ضمن تجلیل از آثار برتر، از شاعران خواست که در سال‌های بعد به جنبه بیدارگری عاشورا نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند و آن را در آثارشان به کار برند.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار