یک «توقف کوتاه» پست مدرن

کارگردان نمایش «توقف کوتاه» گفت: در این نمایش هیچ چیز ثابتی وجود ندارد و حتی تعداد بازیگران و نقش‌های آن‌ها مدام در حال جابجایی است.

به گزارش ایسنا، نمایش «توقف کوتاه» نوشته‌ی سم شپارد، داستان آدم‌هایی است با شخصیت‌ها و سرنوشت‌های مشابه که حوادث بین‌ آن‌ها بارها و بارها تکرار می‌شود.

پوریا عبدی، کارگردان این نمایش می‌گوید: «توقف کوتاه» بیشتر از آنکه داستان خاصی داشته باشد، برش‌هایی بدون آغاز و پایان از زندگی است؛ یک نمایش چند دقیقه‌ای از زندگی آدم‌ها و سپس می‌رویم سراغ برش بعد و همینطور ادامه می‌دهیم تا پایان.

او اضافه می‌کند: ما فقط یک بخش کوتاه را نشان می دهیم تا مخاطب خود آغاز و پایان هر تابلو را در ذهنش تصویر کند، چرا که نمایش «توقف کوتاه» از زمانی که تماشاگر در تماشاخانه می‌نشیند آغاز می‌شود و تا هر زمانی که به اثر فکر کند ادامه می‌یابد، شاید چند دقیقه باشد یا چند روز یا حتی چند هفته.

وی درخصوص شیوه اجرایی این اثر نیز توضیح می‌دهد: از نظر ساختار و فرم اجرایی، «توقف کوتاه» در کنار اینکه یک نمایش روایتگر است، می تواند یک پرفرمنس هم باشد، چرا که هیچ اجرایی از این نمایش با اجرای قبل آن شباهت ندارد. شاید این امر در همه تئاترها سهواً وجود داشته باشد، اما ما عامدانه با تغییرات اساسی اجراهای متفاوتی را روی صحنه می‌بریم که حتی در مدت زمان اجرای اثر در هر اجرا نیز تاثیر گذار است.

عبدی ادامه می‌دهد: این نمایش یک شب با دو بازیگر روی صحنه می‌رود و شب دیگر با هشت بازیگر و مدام این تعداد و نقش‌های بازیگران جابجا می شود. در کنار اینکه هر تابلو در نمایش به دو نیم تقسیم شده است؛ نیمی از آن را یک گروه اجرا می‌کند و نیم دیگر آن را گروهی دیگر یا حتی نیمی از هر تابلو به شکلی اجرا می‌شود و نیمی به شکلی دیگر.

او با اشاره به اینکه شیوه و طراحی کارگردانی نیز به صورت شناور است و هرشب و حتی در هر نیمه از اجرا می‌تواند دستخوش تغییر شود، می‌گوید: ما در این نمایش هیچ چیز ثابتی نداریم همانطور که در نمایشنامه سم شپارد نیز چیزی ثابت نبود.

پوریا عبدی خاطرنشان می‌کند: «توقف کوتاه» یک نمایش پژوهشی است و در یکی از زیر شاخه‌های پست مدرنیسم که تا بحال کسی به آن نپرداخته شکل گرفته است. شاید بتوان این شیوه را با عنوان پست مدرنیسم با رویکرد عدم قطعیت در ایفای نقش تعریف کرد.

او با بیان اینکه بازیگران این نمایش را نیما ذاکر، پویا بیکی، آرمین افتخارزاده، علی پیلهور، رامونا خانقائی، نازیلا جباری، الهام محمدی، بهناز میربها تشکیل می‌دهند، ادامه می‌دهد: بازی در این نمایش کار سختی دانست چون باید هشت شخصیت را بسازند و در هر اجرا دوشخصیت متفاوت و دور از هم را بازی کنند و این امر میسر نمی‌شد مگر با هشت ماه تمرین.

به گفته‌ی عبدی موسیقی «توقف کوتاه» موسیقی انتخابی فولکلر خارجی است که در سرتا سر اثر با توجه به فضایی که ساخته شده پخش می‌شود تا تماشاگر هیچگاه از فضای بومی اثر خارج نشود. ضمن اینکه نمایش در داکوتای جنوبی، مرز بین تگزاس و مکزیک رخ می‌دهد و از این رو بخشی از فضا سازی نمایش به موسیقی آن تکیه دارد.

به گزارش ایسنا، نمایش «توقف کوتاه» با ترجمه مسلم آئینی و تهیه کنندگی علی نصرتی از 23 آبان‌ماه آغاز شده و تا 9 آذرماه در تماشاخانه فنی‌زاده واقع در خیابان انقلاب، خیابان نجات‌اللهی، کوچه مراغه، پلاک 2، طبقه 3، «منشور هنر» هرشب ساعت 20:30 روی صحنه است.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار