بی اعتمادی دانشجویان بورسیه به مسئولان وزارت علوم

به گزارش خبرنگاردانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ یکی از دانشجویان بورسیه گزارشی پیرامون  اتفاقات یکی دوسال گذشته پیرامون مساله بورسیه های دولت گذشته پرداخت. در ادامه متن گزارش را می خوانید:


بیش از دو سال از شروع ظلم سازمان یافته و مهندسی شده به دانشجویان بورسیه و 130 روز از فرمایشات حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ 13 تیر 94 در دیدار با اساتید دانشگاه‌ها در این مورد گذشت. ظلمی که به دلیل کارشکنی های مدیران وزارت علوم، مقام معظم رهبری را در آن تاریخ بر آن داشت تا ضمن اشاره به اینکه به خیلی‌ها ظلم شد، این اقدام را خلاف قانون، تدبیر و اخلاق دانسته و از آن به عنوان یکی از غلط ترین کارها طی یکی دو سال اخیر نام بردند و تاکید کردند، نگذارید محیط آموزش عالی اسیر حواشی بشود.
فارغ از فراز و نشیب های گذشته، در طول یک ماه اخیر، مسوولین ذیربط طی مصاحبه های خود مطالبی را مطرح کرده اند که تلاش می کنیم با جمع بندی آنها مشکل و راهکار آن را مورد بررسی و شفاف سازی قرار دهیم با این امید که کمکی به ختم این ظلم کرده باشیم.

در تاریخ 22 آبان 94، مصطفی افضلی‌فرد، سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده بورسیه‌ها در این کمیسیون و نامه مقام معظم رهبری در مورد پرونده بورسیه‌ها اظهار کرد: جلسه کمیسیون اصل نود مجلس با مضمون بررسی پرونده بورسیه‌ها در راستای رسیدگی و تحقق عملی فرمایشات مقام معظم رهبری تشکیل شد، صورت‌ جلسه‌ای در مورد پرونده بورسیه‌ها با حضور اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات، نمایندگان وزارت علوم و اعضای کمیسیون اصل نود در خرداد ماه تنظیم شد تا وزارت علوم براساس آن برای رفع مشکل بورسیه‌ها اقدام کند، این صورت‌ جلسه به شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز فرستاده شد اما به‌رغم این تأکیدات، تشکیل جلسه کمیسیون اصل نود و صورت‌جلسه اقدام مؤثری در این مورد از سوی وزارت علوم تاکنون صورت نگرفته است.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با تاکید براینکه قرار بود حکم 36 نفر از افراد دارای بورسیه لغو شود، افزود: طبق مصوبه دیوان محاسبات افرادی که با وجود شغل اقدام به دریافت بورسیه کرده‌ بودند باید بورسیه خود را عودت داده و یا اینکه حکم بورسشان لغو شود اما برخی اشخاص که بورسیه‌هایشان لغو شده مشمول هیچکدام از این بندها نمی‌شدند لذا باید بورسیه به آنها عودت داده شود و این اقدام نیز تاکنون انجام نشده است.

نماینده اردبیل، نمین و نیر با بیان اینکه عدم اقدام وزارت علوم موجب شکایت 56 نفر به کمیسیون اصل نود شده است، گفت: کمیسیون اصل نود این شکایت‌ها را برای سازمان امور دانشجویان ارسال کرده است و قرار شد آن‌ها بعد از بررسی نتیجه را به ما اعلام کنند که تاکنون جوابی در این مورد به کمیسیون ارائه نشده است.

در تاریخ 23 آبان 94، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» اظهار داشت: اینطور نبوده که مجلس حاشیه سازی‌هایی که در وزارت علوم وجود داشته را ایجاد کرده باشد. مثلا در بحث بورسیه‌ها دیدیم کار بجایی رسید که مقام معظم رهبری ورود پیدا کردند. چرا با کمیته‌هایی که برای بررسی بورسیه‌ها ایجاد شد همکاری صورت نگرفت؟ آیا ما باید به گونه‌ای عمل کنیم که رهبر انقلاب در این موارد ورود پیدا کنند؟

در تاریخ 26 آبان 94، مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان درباره نتیجه جلسه با کمیسیون اصل ۹۰ و بررسی پرونده بورسیه‌هایی که به این کمیسیون شکایت کرده بودند، گفت: درحال حاضر بررسی چند مورد از پرونده‌ها باقی مانده و چند مورد دیگر نیز به تازگی اضافه شده و کمیسیون خواسته که اعلام کنیم چه کارهایی تاکنون درخصوص آنها انجام داده ایم. همچنین خود کمیسیون با افراد مذکور تماس گرفته تا در جریان اقداماتی که سازمان امور دانشجویان در خصوص آنها انجام داده، قرار گیرد. وی گفت: اگر کمیسیون نکته ای داشته باشد و یا نامی از بورسیه ها برای بررسی پرونده داشته باشد به سازمان اعلام می کند، سازمان نیز اعلام می کند چه اقداماتی انجام داده و پرونده های مذکور در چه مرحله ای قرار دارند.

در تاریخ 6 آبان 94، محمد فرهادی وزیر علوم در خصوص وضعیت شاکیان پرونده بورسیه ها گفته بود: شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش از این کمیته ای را تحت عنوان هیأت عالی تجدید نظر تشکیل داد که شاکیان بورسیه ها می توانند برای رفع مشکل خود به آن مراجعه کنند. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین خاطرنشان کرد: مرجع دیگری به جز شورای عالی انقلاب فرهنگی برای رسیدگی به شکایات بورسیه شدگان وجود ندارد.

در همان تاریخ (6 آبان 94)، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در نشستی خبری که در باشگاه خبرنگاران جوان برگزار شد در خصوص پرونده بورسیه‌ها گفت: دیوان عدالت اداری به‌صورت تقریباً جامعی در این حوزه ورود کرد و شکایت بسیاری هم به دیوان رسیده است. اطلاعات جامع و کاملی در این قضیه داریم و بعد هم که در جریان مسائل قرار گرفتیم برای‌مان مشخص شد که تعداد قابل توجهی از بورسیه‌ها در این ماجرا مظلوم واقع شدند زیرا در خصوص آنها قانون رعایت شده بود و موازین قانونی لحاظ شده بود. دیوان عدالت اداری در این ماجرا با یک منع قانونی از ناحیه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مواجه شد که جلوی دیوان را برای ورود به این‌گونه مسائل می‌گیرد.

وی با بیان اینکه دیوان عدالت اداری درصدد حل این مشکل است، گفت: البته از دیوان انتظار می‌رود در چارچوب قانون عمل کند و چون مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از ورود ما به این پرونده جلوگیری کرده بود، نتوانستیم ورود کنیم.

منتظری با اشاره به حضور خود در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: آقایان در این جلسه نظرات بسیاری دادند و معتقد بودند دیوان عدالت اداری صلاحیت ورود به این پرونده‌ها را ندارد و استدلال‌شان نیز قوی نبود چرا که هر کدام از آنها به آرای دیوان در پرونده‌های جداگانه استناد می‌کردند.

رئیس دیوان عدالت اداری تأکید کرد: جلوگیری از حق مسلم، قانونی، شرعی و اخلاقی مردم به‌دلیل اینکه فلان رأی در فلان جا صادر شده، درست نیست. ما در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تأکید کردیم که دیوان به‌دنبال سنگین کردن بار خود نیست اما باید توجه داشت که قانون اساسی به مردم حق داده هرگاه از تصمیمات ادارات دولتی شکایت داشتند به دیوان عدالت اداری مراجعه کنند.

وی تأکید کرد: به‌طور قطع دامنه این مسئله بسیار وسیع‌تر از بورسیه‌هاست و در آینده دامنگیر اساتید و هیئت‌های علمی خواهد شد.

در تاریخ 20 آبان 94، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی، پارک های علم و فناوری و مراکز پژوهشی کشور فرمودند: خبرهایی که به من از برخی دانشگاه‌ها می رسد و امیدوارم که درست نباشند، بر خلاف این موارد است بگونه ای که تشکل های مؤمن و انقلابی و خوش فکر را تحت فشار قرار می دهند. باید به جوانهای انقلابی و مؤمن، خوش روحیه، متدین و دارای عزت نفس میدان بدهید بگونه ای که فضا دست آنها باشد. باید به دغدغه دانشجویان ارزشی و انقلابی و همچنین هزاران نفر از اساتید مؤمن و انقلابی که امروز در دانشگاهها هستند، توجه کرد و از این اساتید قدردانی و قدرشناسی کرد.

در تاریخ 28 آبان 94، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: طبق اطلاعی که کسب کردم مقام معظم رهبری موافقت کرده اند که تنها در موضوع بورسیه ها مصوبه ۶۳۰ شورای انقلاب فرهنگی اجرا نشود. به بیان دیگر رهبر انقلاب با ورود دستگاه قضایی به پرونده بورسیه‌ها و رسیدگی به شکایت دانشجویان بورسیه ای که حقوق آنها در ارتباط با اعطای بورس تحصیلی تضییع شده موافقت کرده‌اند. در این ارتباط باید قوه قضاییه ساز و کاری را تعریف کند تا شاکیان در این خصوص بتوانند شکایت خود را به راحتی در قوه قضاییه مطرح و پیگیری کنند.

در تاریخ 28 آبان 94، عطاء‌الله  سلطانی صبور عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره ورود قوه‌قضائیه به پرونده بورسیه‌ها اظهار کرد: به هر صورت قوه قضاییه به عنوان مرجع اصلی رسیدگی به شکایات مردمی حق ورود دارد و باید به پرونده بورسیه‌ها ورود کند. حقوق دانشجویان بورسیه تجحیف شده و آنان  آبروی خود را در این موضوع از دست داده‌اند. افرادی که آبروی نظام و دانشجویان بورسیه را بردند و نظام را متهم به تخلف و تقلب کردند باید مجازات شوند. با وجود اینکه کمسیون اصل 90 تایید کرده که تخلفی صورت نگرفته و کار تا جایی پیچیده کردند  که حضرت آقا در این موضوع ورود پیدا کردند. من انتظارم از وزرات خانه این بود که متخلفین را سریع برکنار کند و برکنار نکردن این افراد موجب شد که این مشکلات ادامه داشته باشد. وی با تاکید بر اینکه با شکایت و پی گیری دانشجویان بورسیه مشخص است که مشکل این افراد حل نشده است، افزود: مسئولان وزارت علوم مدعی هستند که مشکلات دانشجویان بورسیه را حل کرده‌اند،  اما در عمل چنین چیزی مشاهده نمی‌شود.

حال سوال اینجاست که اگر سازمان امور دانشجویان به نمایندگی از وزارت علوم قصد حل مشکل دانشجویان بورسیه را با هدف اجرای منویات مقام معظم رهبری و در مقام پاسخگویی به کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی را دارد:
1. چرا مصوبه کمیسیون اصل 90 را اجرا نمی کند؟

2. چرا تغییرات ادعایی تصمیمات منجر به لغو بورس دانشجویان بورسیه را کتبا به ایشان و دانشگاه ها اعلام نمی کند؟

3. چرا در پاسخ به پیگیری های آزاردهنده و فرسایشی دانشجویان بورسیه، هیچ زمان و فرآیند مشخص و قابل اطمینانی برای رفع این مشکل اعلام نمی شود؟ در حالیکه دستگاه های نظارتی کشور از جمله دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور طبق اعلام وزارت علوم که در اطلاعیه مورخ 2 آبان 93 مدعی شده بنا به گزارش‌ها و پیگیری‌های این نهادها، چگونگی اعطای بورسیه‌های تحصیلی بدون آزمون را مورد بررسی قرار داده و اقدام به لغو بورس دانشجویان نموده است، ادعاهای مذکور را رسما تکذیب کرده اند، دلیل این به اصطلاح بررسی های طولانی مدت چیست و تا چه زمانی ادامه خواهدداشت؟ آیا موضوع اینقدر پیچیده و لاینحل است؟

4. دلیل عدم حضور مکرر وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان به عنوان معاون ایشان در جلسات کمیسیون های تخصصی آموزش و تحقیقات و اصل 90 مجلس برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مردم در خصوص دانشجویان بورسیه چیست و چرا رئیس سازمان امور دانشجویان یک نفر از معاونین و روسای ادارات خود را که اختیار توافق، تصمیم گیری و امضاء صورتجلسات را ندارند برای پاسخگویی به اعضاء کمیسیون اصل 90 مجلس می فرستد؟

5. با توجه به اینکه شأن سیاسی نمایندگان مجلس معادل وزراست، این رفتارها نشانه چیست؟

بنابراین آنچه مهم است تعریف شفاف مشکل دانشجویان بورسیه است.

مشکل دانشجویان بورسیه، عبارتست از "لغو غیر قانونی بورس" با هدف "محرومیت از تحصیل یا تحصیل با شرط هزینه شخصی همچنین لغو تعهد وزارت علوم به دانشجو جهت جذب طبق تعهدات سند محضری" بر مبنای "رای کمیته غیرقانونی تعیین مصادیق بورس" با وجود "رای قانونی شورای مرکزی بورس وقت".

بنابراین راهکار مشکل دانشجویان بورسیه عبارتست از اجرای قانون، قانونی که مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانونگزار در کشور مصوب کرده و کمیسیون اصل 90 پس از جلسات مختلف و بررسی های دقیق در تاریخ های 30 فروردین 94، 27 خرداد 94 و 1 شهریور 94 به وزیر علوم ابلاغ کرده است که نتیجه آن عبارت خواهدبود از "ابقاء مصوبات شورای مرکزی بورس" و "رفع لغو بورس" با هدف "رفع کلیه موانع و شروط ادامه تحصیل و جذب".

بنابراین و با وجود گذشت زمان زیاد و تناقضات مکرر بین حرف و عمل مدیران فعلی وزارت علوم، دانشجویان بورسیه هیچ اعتمادی به ایشان ندارند و با توجه به اینکه این مشکل از دو بُعد کیفری (اعاده حیثیت) و حقوقی (احقاق حقوق مکتسبه) باید مورد رسیدگی قرارگیرد، با توجه به صدور مجوز مقام معظم رهبری از نظام مقدس اسلامی انتظار دارند، حل مشکلی که این افراد ایجاد کرده اند را به عهده خودشان نگذارند، چراکه از ظالم، انتظار رفع ظلم نیست.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار