صنعت پرنده نگری در مازندران ناشناخته مانده است

دلاور بزرگ نیا در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه  پرنده‌نگری باید دربسته‌های سفرجای گیرد افزود: پرنده‌نگری  غالباً شامل دیدن پرنده‌های وحشی محیط‌های طبیعی و یا پرندگان  حشی است که در محیط اطرافمان در تالاب‌ها و آبگیرها و یا دریاچه‌ها هرروز می توانیم آن‌ها را ببینیم، پرندگانی که ممکن است هر روز از بالای سرما پرواز کنند و یا در لابه‌لای شاخه‌های درختان حیاط  خانههایمان لانه داشته باشند.

وی بیان داشت: این نوع  تفریح بسیار جذاب تنها با رفتن به دامان طبیعت و به‌ویژه حاشیه تالاب‌ها با تماشای انواع پرندگان زیبا میسر شده و چند سالی است در کشور ما نیز طرفدارانی پیداکرده که به‌تدریج  نیز در حال افزایش است.

وی اظهار داشت: همان طور که از نام این شاخه از گردشگری پیداست، پرنده‌نگری به شیوه‌ای از گردشگری اطلاق می‌شود که گردشگر برای مشاهده گونه‌های مختلف پرندگان عازم سفر می‌شود و در این سفر ممکن است برخی به شکل حرفه ای پرنده‌نگری را دنبال کنند و عده ای تنها علاقه‌مند به مشاهده  پرندگان باشند.

وی با بیان اینکه پرنده نگری در کشورمان هنوز در میان مردم و گردشگران چندان شناخته‌شده نیست و تنها توانسته است گروه خاصی از گردشگران با سلایق تقریباً خاص را به خود جذب کند گفت: اندکیتوجه و سرمایه‌گذاری در آن می تواند این شاخه از گردشگری را به یک بخش پردرآمد برای صنعت گردشگری در کشورمان مبدل سازد صنعتی که تاکنون در ایران ناشناخته باقی‌مانده  است.

مدیرکل گردشگری مازندران دراین‌باره می‌گوید: تماشای پرندگان زیبا تفریحی است در بین مردم دنیا رواج  یافته و علاقه مندان فارغ از سن و شغل با اشتیاق و
لذت فراوان به این تفریح سالم می  پردازند.

دلاور بزرگ نیا افزود: وجود این پتانسیل‌های غنی از تنوع پرندگان در کشور می‌تواند نقطه بسیار خوبی برای توسعه صنعت اکو توریسم به‌ویژه پرنده‌نگری در مازندران  باشد و این تنوع پرندگان باعث شده است که ما در زمان حاضر به‌اندازه تمامی قاره اروپا پرنده داشته باشیم.

 ویاظهار داشت: در مازندران پرندگانی وجود دارند که در دنیا بسیار کمیاب هستند، از تنها درنای سیبری تالاب فریدون‌کنار تا پرندگان دیگری که برای گردشگران> بسیار جذابند و حدود یک‌میلیون قطعه پرندگان مهاجر وارد مازندران می‌شوند که به‌نوعی یک‌سوم  پرندگان کشور را می‌تواند شامل شود.

 زرگ نیا افزود: باید در تورهای دفاتر خدمات سیاحتی -جهانگردی پرنده‌نگری به‌عنوان یک تور و بسته سفر تعریف شودو هم‌اکنون هم شاهد فعالیت برخی تورها در این بخش هستیم که متناسب با ظرفیت‌های  موجود نیست.

وی تأکید کرد: آشنایی هرچه بیشتر مردم با پرندگان و زندگی این موجودات زیبا می‌تواند در کاهش صید و شکار پرندگان بسیار مؤثر بوده و فرهنگ حمایت از  پرندگان در جامعه را به‌عنوان بخش از زندگی ما انسان‌ها را افزایش دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: توسعه بخش پرنده‌نگری در کشور علاوه بر مزایای فراوانی که می‌تواند عاید صنعت گردشگری کند نقش مهمی نیز در آشنا ساختن اقشار مختلف مردم با دنیای زیبا و  لطیف پرندگان دارد و از همه مهم تر توسعه پرنده‌نگری در  جامعه می‌تواند احترام به طبیعت را در میان مردم افزایش داده و به آن‌ها بیاموزد تا از هرگونه آلوده ساختن و تخریب طبیعت بپرهیزند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار