رضایی: لیگ جهانی کشتی باید جا بیفتد/ جوایز این مسابقات از جام جهانی بیشتر است

سخنگوی فدراسیون کشتی با بیان اینکه مطمئنا لیگ جهانی کشتی در سال‌های آینده با حضور تیم‌های بیشتری از دنیا برگزار خواهد شد، گفت: ایران ابداع‌کننده این مسابقات بوده و هدف ما خارج کردن کشتی از حالت سکون در دنیا است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، نشست خبری علیرضا رضایی سخنگوی فدراسیون کشتی در آستانه برگزاری رقابت‌های لیگ جهانی کشتی آزاد برگزار شد و وی پاسخگوی سوال خبرنگاران درباره میزبانی ایران برای دومین مرتبه از این رویداد بین‌المللی شد.

رضایی درباره برنامه‌های فدراسیون برای برگزاری هر چه بهتر این مسابقات و اینکه این رقابت‌ها تحت حمایت بیشتر اتحادیه جهانی کشتی قرار بگیرد، اظهار کرد: این مسابقات با ابتکار فدراسیون کشتی ایران برگزار می‌شود و اتحادیه جهانی کشتی نیز آن را قبول کرده است. قطعا فکر می‌کنم این رقابت‌ها نسبت به سال گذشته از سطح کیفی بالاتری برخوردار باشد و تیم‌ها با قدرت بیشتری در این رقابت‌ها حاضر شوند.

وی افزود: باید سه چهار دوره از برگزاری این رقابت‌ها بگذرد تا این مسابقات به خوبی جا بیفتد. امسال فدراسیون کشتی جایزه نقدی مسابقات را به 100 هزار دلار افزایش داد که این میزان جایزه بیشتر از جام جهانی است. هدف فدراسیون از تعیین این جایزه نقدی این بود تا تیم‌های بیشتری در رقابت‌ها حاضر شوند و انگیزه‌شان برای شرکت کردن بیشتر شود. فکر می‌کنم با یکی دو سال برگزاری این مسابقات نمی‌توان توقع داشت تا همه تیم‌های قدرتمند در آن حاضر شوند و باید این نهال را بارور کنیم تا ان‌شاءالله از سال‌های بعد کشورهای بیشتری در این مسابقات شرکت کنند و این مسابقات از نظر فدراسیون جهانی رسمیت یابد.

سخنگوی فدراسیون کشتی با بیان اینکه در بخش تقویت هر چه بیشتر این رقابت‌ها پیشنهاداتی از سوی فدراسیون کشتی به اتحادیه جهانی کشتی ارائه شده است، گفت: پیشنهاد دادیم که این مسابقات ابتدا به صورت قاره‌ای برگزار شود و تیم‌های برتر هر قاره در جام باشگاه‌های جهان شرکت کنند اما باید به مرور به این سمت حرکت کنیم.

رضایی در پاسخ به سوالی درباره برخی انتقادات نسبت به نحوه برگزاری لیگ باشگاه‌های کشور و اینکه چرا لیگ باید در مدت بسیار کوتاهی برگزار شود؟ گفت: فدراسیون کشتی به نحوه برگزاری لیگ کشتی انتقاد دارد و معتقدیم باید تیم‌های بیشتر و قدرتمندتری در این رقابت‌ها حاضر شوند و مسابقات نیز در هفته‌های طولانی‌تری برگزار شود تا بتوانیم تماشاگران بیشتری را به سالن‌ها بیاوریم. همچنین به دنبال این هستیم که ابتدا مسابقات در دسته یک برگزار شود و بهترین تیم‌ها به رقابت‌های لیگ برتر راه پیدا کنند. البته این لیگ نوپاست و قطعا در آینده نزدیک این نوع برگزاری اصلاح خواهد شد. سعی خواهیم کرد مسابقات به صورت فصلی و با حضور تیم‌های بیشتر و در هفته‌های طولانی‌تری برگزار شود تا توقع مردم از لیگ کشتی برآورده شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نیست فدراسیون کشتی از اعضای هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی به عنوان مهمان در رقابت‌های لیگ جهانی دعوت کند تا مسابقات اهمیت بیشتری پیدا کند؟ گفت: باید این رقابت‌ها بیشتر جا بیفتد و چند دوره از برگزاری آن بگذرد تا کشورهای بیشتری در این رقابت‌ها حاضر شوند. اگر می‌خواهیم آن را جا بیندازیم باید میزبانی خوبی از این رقابت‌ها داشته باشیم. مطمئنا اتحادیه جهانی با دید مثبتی به این رقابت‌ها نگاه می‌کند و ما نیز از اتحادیه جهانی خواستیم نماینده خود را به این رقابت‌ها بفرستد.

سخنگوی فدراسیون کشتی در ادامه درباره هدف نهایی فدراسیون کشتی از برگزاری رقابت‌های لیگ جهانی کشتی آزاد و فرنگی و تقبل هزینه‌های برگزاری این مسابقات، گفت: برای اینکه کشتی از حالت سکوت در بیاید و جذابیت بیشتری داشته باشد لازم است که نحوه نگرش به آن نیز تغییر کند. ما به دنبال این هستیم تا کشتی هیجان بیشتری را به تماشاچیان تزریق کند. اتحادیه جهانی کشتی نیز با تغییر قوانین داوری و مسائل فنی به دنبال این است که کشتی هیجان بیشتری بگیرد و شاهد توسعه هر چه بیشتر این رشته در دنیا و جذب تماشاچیان و حامیان مالی در آن باشیم.

وی افزود: اگر رشته‌هایی مانند والیبال، بسکتبال و هندبال موفق شده‌اند به خاطر این است که مسابقات‌شان در سطح باشگاهی در دنیا دنبال می‌شود. کشتی نیز باید به صورت باشگاهی در سراسر دنیا فعال باشد. اگر تعداد تماشاگران کشتی کمتر شده به خاطر کم شدن هیجان آن بوده است و برگزاری اینگونه مسابقات در بازگشت تماشاگران به سالن‌های کشتی تاثیرگذار خواهد بود کما اینکه این موضوع تا حد زیادی اتفاق افتاده است.

سخنگوی فدراسیون کشتی در ادامه درباره میزان استقبال رسانه‌های خارجی از این رقابت‌ها، گفت: قرار است شبکه فلورسلینگ آمریکا، کانال پلاس فرانسه و یک خبرنگار از مجارستان به ایران بیایند و این مسابقات را پوشش دهند. ما همچنین دو اسپانسر داخلی برای این مسابقات داریم و جذب حامیان بین‌المللی نیز جزو برنامه‌های فدراسیون کشتی است که ان‌شاءالله در سال‌های آینده این اتفاق خواهد افتاد.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری مسابقات باشگاه‌های جهان در رده‌های نوجوانان و جوانان می‌تواند جزو پیشنهاداتی باشد که فدراسیون کشتی به اتحادیه جهانی کشتی ارائه خواهد کرد. البته در ابتدا باید این رقابت‌ها در رده بزرگسالان به خوبی جا بیفتد.

رضایی در پاسخ به سوال ایسنا درباره هزینه برگزاری این رقابت‌ها برای فدراسیون کشتی و اینکه آیا این فدراسیون هزینه حضور تیم‌ها را پرداخت می‌کند یا خیر؟ گفت: به برخی از تیم‌ها که نیاز به کمک مالی داشتند این کمک را انجام دادیم اما نه به همه آنها. برای اینکه این مسابقات جا بیفتد لازم است که این هزینه‌ها در ابتدا انجام شود.

سخنگوی فدراسیون کشتی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه چرا چهار تیم از ایران در این رقابت‌ها حاضر می‌شوند و اینکه آیا اتحادیه جهانی کشتی نظارتی بر این موضوع داشته است یا خیر؟ گفت: پیشنهاد اتحادیه جهانی کشتی در ابتدا این بود که از هر کشور یک تیم در رقابت‌های لیگ جهانی حضور پیدا کند اما با توجه به اینکه پیشنهاد آنها برگزاری رقابت‌ها در چهار گروه چهار تیمی بود و برای اینکه این تعداد به حد نصاب برسد چهار تیم از ایران در این رقابت‌ها حاضر می‌شوند که در دو گروه حضور خواهند داشت.

وی درباره دعوت مجید ترکان به اردوی تیم ملی بزرگسالان، گفت: پیش از این نیز مراد محمدی سرمربی تیم نوجوانان در اردوی بزرگسالان حاضر شده بود. ترکان زحمات زیادی در رده‌های پایه می‌کشد و موفق شده کشتی را در این رده متحول کند. هدف ما این است طرز فکر و ادبیات کشتی‌گیران رده‌های پایین با بزرگسالان یکی شود و هماهنگی‌های بیشتری میان رده‌ها اتفاق بیفتد.

سخنگوی فدراسیون کشتی در پایان درباره انتخاب خانم دکتر منظمی به عنوان نایب رییس بانوان فدراسیون کشتی و دلیل انتخاب او با توجه به اینکه اولین نایب رییس بانوان در فدراسیون کشتی پس از انقلاب است، گفت: پس از اینکه اتحادیه جهانی به تمام فدراسیو‌ن‌های تحت پوشش خود اعلام کرد که باید کشتی‌های سنتی، بومی و محلی را تحت مدیریت خود بگیرند در ایران نیز کشتی آلیش با کمربند و گراپلینگ در رده بانوان فعال شد و تیم‌های ملی بانوان نیز تشکیل شد و در مسابقات جهانی و آسیایی شرکت کردند. اردوهای بانوان نیز همواره در طول سال برگزار می‌شود و بر همین اساس نیز خانم دکتر منظمی با توجه به تجاربی که دارند به عنوان سرپرست حوزه نایب رییسی بانوان در فدراسیون کشتی منصوب شدند.

به گزارش ایسنا، در این نشست خبری خبرنگاران شبکه تلویویزنی کانال پلاس فرانسه نیز حضور داشتند.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار