مکان‌های پارینه‌سنگی در هلیلان کشف شد

داود داودی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: مهم‌ترین اهداف این بررسی‌های کاوشگران، شناسایی محوطه‌های پارینه‌سنگی در ارتباط با خصوصیات توپوگرافی هر محوطه، محیط پیرامون و آسیب‌شناسی محوطه است.

وی اضافه کرد: این کاوش‌ها در واقع بازنگری بررسی‌های صورت گرفته توسط تیم دانمارکی به سرپرستی پدر موتنسن در دو دهه آخر پیش از انقلاب است.

داودی از دیگر اهداف این مطالعات را تعریف کاربری محوطه‌های پارینه‌سنگی، گونه‌شناسی و طبقه‌بندی مصنوعات سنگی، گاه‌نگاری نسبی منطقه در ارتباط با فازهای مختلف دوره پارینه‌سنگی، تهیه نقشه پارینه‌سنگی منطقه و بررسی میزان اهمیت دوره پارینه‌سنگی هلیلان نسبت به پارینه‌سنگی ایران و غرب آسیا عنوان کرد.

وی ادامه داد: آثار کشف‌شده اهمیت بیش‌ازپیش این ناحیه مهم فرهنگی در غرب ایران را ثابت می‌کند.

بررسی‌های هیئت دانمارکی در پیش از انقلاب منجر به کشف و معرفی 24 مکان پارینه‌سنگی در این ناحیه شد. این هیئت در غارهای مرگرگه لان و مر روس اقدام به گمانه‌زنی کرد.

در سال‌های 91 و 92 هیئتی به سرپرستی داود داودی ضمن بازدید از محوطه‌های پارینه‌سنگی هلیلان به نتایجی متفاوت با آنچه دانمارکی‌ها به دست آورده بودند، دست یافت که نتایج این تحقیقات را در مقالات بین‌المللی منتشر کرد.

مجوز کاوش در منطقه هلیلان توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در آبان ماه 94 صادر شده است.

انتهای پیام/2246/غ20

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار