دوره کارشناسی ناپیوسته حرفه ای نقاشیخط در دانشگاه جامع تصویب شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، محمد اخباری، رئیس دانشگاه و رئیس شورای برنامه ریزی آموزشی درسی علمی کاربردی اعلام نمودند: دوره کارشناسی ناپیوسته حرفه ای نقاشیخط در دویست و پنجاه و دومین جلسه  شورای برنامه ریزی آموزشی و درسی علمی کاربردی مورخ ۲۷/۸/۱۳۹۴ با حضور دکتر فریدون و جمعی از مسئولین محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و صاحبنظران آموزش های علمی کاربردی در ذیل گروه فرهنگ و هنر به تصویب رسید.

وی افزود: هنر نقاشیخط هنری است ایرانی و دارای اصالت فرم و بیان که با دو رفتار مدرن و سنتی در هنر معاصر مطرح است. این هنر را می توان هنر ویژه نام برد چرا که هنر نقاشیخط از دیدگاه هنرمندان از زاویه های مختلف قابل بررسی است. هنر نقاشیخط هنر چند وجهی است. هم دارای روح نقاشی است و هم دارای بیان نوشتاری و پیوند این دو، فضای جدیدی را رقم می زند که به نوعی دیدگاه عمیقی را به لحاظ معنی و جلوه های بصری به وجود می آورد. در این هنر سه رویکرد را می توان دنبال کرد به این معنی که هم نوشتاری است، هم خواندنی است و هم دیدنی است. این هنر با اعتقادات و فرهنگ ناب ایرانی گره خورده است به گونه‏ای که می توان این هنر را به عنوان هنر ناب ایرانی اسلامی نام برد. چرا که این هنر منشأ و مبدأ آن برگرفته از تعالیم روحبخش قرآن کریم می باشد. در دنیای معاصر هنر نقاشیخط دارای وجهه بین المللی است. این هنر با سه نگاه زیباشناختی، پژوهشی و کاربردی قابل تحلیل و بررسی می باشد و روز به روز به تنوع و گستردگی و جذابیت خود می افزاید. نسل جوان امروز شیفته و تشنه این هنر پویا و شگفت می باشد.

از جمله قابليت‌ها و توانمندي‌هاي حرفه ای فارغ‌التحصيلان این دوره می توان موارد ذیل را برشمرد:

 -  ارائه طرح و ایده در موضوعات مختلف آثار نقاشیخط

-   ساخت ماکت و احجام نوشتاری

-  استفاده از نرم افزار نوشتاری جهت تایپ و تبلیغات نوشتاری

-  مدیریت امور تبلیغات نوشتاری

-  سرپرستی کارگاه نقاشیخط و دکوراسیون نوشتاری و تابلوسازی

- ایجاد زبانهای ترکیبی مانند فیلم، مستندسازی و ادبیات تصویری و نوع آوری

- برپایی نمایشگاه نقاشیخط

برخی از سیلابسهای درسی این رشته عبارتند از:

هندسه مناظر و مرایا، هنر در تمدن اسلامی، خوشنویسی اسلامی، نرم افزارهای تصویری و ترسیمی، کارگاه حروف نگاری ترسیمی،

کارگاه حروف نگاری بداهه، کارگاه تایپوگرافی، کارگاه نقاشیخط نستعلیق، کارگاه نقاشیخط ثلث، کارگاه نقاشیخط دیواری، کارگاه کارگاه حجم نوشتاری

وی اظهار داشت: تمامی دانش آموختگان دوره های کاردانی ناپیوسته رشته های هنری می توانند در این رشته ادامه تحصیل دهند. کلیه علاقه مندان می توانند از طریق پذیرش بهمن سال جاری در این رشته که موجب پیوند عمیق هنر و منطقی با دنیای تجارت و اقتصاد می شود، ادامه تحصیل دهند. لازم به ذکر است حدود ۷۰% از مباحث این رشته به صورت عملی و کارگاهی برگزار می شود. 

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار