وضعیت کتابخوانی در قم مطلوب نیست/ لزوم توجه خانواده‌ها به کتاب

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار تلنگری به وضعیت کتاب‌خوانی در استان قم است تا با وجود مراکز علمیه و موسسات فرهنگی اهتمام و حساسیت ویژه‌ای به مقوله کتاب که خوراک ذهن و اعتلای فرهنگ یک ملت است، پرداخته شود.

کتاب بهترین وسیله انتقال میراث ادبی، ارزش‌های دینی، تاریخی و فرهنگی از نسلی به نسل دیگر است این کتاب‌ها هستند که ساعت‌ها ذهن مخاطب را با آموزه‌های ادبی و هنری صیغل می‌دهد و دید او را با افکار مختلف آشنا می‌سازد، کتاب و کتابخوانی با پرداختن به زوایای مختلف اندیشه و فکر افراد می‌تواند در اعتلای فرهنگ عمومی نقش بسزایی ایفا کند.

سرانه مطالعه کتاب و کتابخوانی یکی از شاخصه‌های ارزیابی رشد، توسعه و پیشرفت فرهنگی هر کشوری است که در این زمینه نقش خانواده‌ها در احیای کتاب و کتاب‌خوانی مهم تلقی می‌شود.

درباره اهمیت کتابخوانی بیانات مختلفی از بزرگان مطرح شده است در این زمینه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به کتابخوانی پرداخته‌اند و رهنمودهایی مطرح کرده‌اند.

کتاب باید از خانواده‌ها شروع شود و در سنین پایین به فرزندان ارائه شود پدران، مادران و مربیان کودکان برای علاقمند کردن آنان به مطالعه و نیز به منظور رشد و پرورش فکری و تقویت مهارت‌های زندگی، قصه گویی و کتاب‌خوانی برای بچه‌ها را یکی از اولویت‌های کاری خود بدانند تا با نهادینه سازی این امر شاهد توسعه فرهنگ کتابخونی و رشد سطح فرهنگی مردم در جامعه باشیم.

استان قم دارای مراکز فرهنگی و علمی بسیاری است کتابخانه‌های تخصصی و عمومی از این رو باید ظرفیت‌های موجود به مردم معرفی شود تا با استفاده از این امکانات در توسعه فرهنگی و اجتماعی یک جامعه نقش آفرینی کنند.

۵۲ کتابخانه عمومی در استان قم خدمات فرهنگی به مردم ارائه می‌کند که حدود ۵۰ هزار نفر از یک میلیون جلد کتاب استفاده می‌کنند که نیازمند احیای فرهنگ کتاب و کتابخوانی با برانگیختن نیازهای درونی و فرهنگی مردم هستیم.

وضعیت کتابخوانی در جامعه مطلوب نیست

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه وضعیت کتابخوانی در جامعه مطلوب نیست، گفت: اهمیت کتاب و کتابخوانی باید به مردم گوشزد شود و تنها به یک هفته در سال اختصاص نیابد چراکه گرایش و رغبت مردم به کتابخوانی کاسته شده است.

امیرعطاءاله جباری افزود: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی نسبت به موضوع کتاب فرمایشات راهگشایی ارائه کرده‌اند و مسیر را برای مردم روشن کرده‌اند که باید در این زمینه به بیانات رهبری جامعه عمل بپوشانیم.

وی ادام داد: همه نهادهای مختلف باید در احیا و فرهنگ سازی مطالعه کتاب همکاری کنند تا کتاب و کتابخوانی به عنوان یک نیاز اساسی مورد اهتمام قرار گیرد چراکه با کتابخوانی فرهنگ عمومی جامعه بالا می‌رود.

خانواده و رسانه‌ها نقش موثری در فرهنگسازی کتابخوانی دارند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم با بیان اینکه خانواده و رسانه‌ها نقش موثری در فرهنگسازی کتابخوانی در جامعه دارند، گفت: خانواده‌ها می‌توانند با خواندن کتاب و ترغیب فرزندانشان به کتابخوانی شاکله خانواده را با کتاب شکل دهند.

وی افزود: رسانه‌های جمعی با استفاده از ابزارهای تبلیغی و فضاهای مجازی می‌توانند با معرفی کتاب‌ها و اهمیت آن، جامعه را به کتابخوانی ترغیب کنند.

جباری با اشاره به اینکه سرانه مطالعه بر اساس مبناهای مختلف ارزیابی می‌شود، گفت: مهم‌ترین موضوع وضعیت نامطلوب مطالعه در جامعه است که باید علل آن به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: تبلیغ در عرصه کتاب و کتابخوانی بسیار کم صورت گرفته است از این رو مردم با عدم شناخت از موضوعات مطرح شده احساس نیاز نسبت به کتابخوانی نمی‌کنند.

توسعه کتابخانه‌های عمومی در استان قم

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم با بیان اینکه تعداد کتابخانه‌ها در استان قم نسبت به جمعیت آن محدود است، گفت: تعداد کتابخانه‌ها باید در استان قم زیاد شود در همین راستا با حمایت‌های دولتی، مناطقی که کتابخانه ندارند شناسایی شده است و در حال بررسی برای احداث کتابخانه است.

وی افزود: روستا‌ها نباید فراموش شوند باید با همکاری روستا‌ها زمین جهت احداث کتابخانه‌ها ارائه شود تا بتوانیم با مشارکت مردم کتابخانه‌ها را راه اندازی و تجهیز کنیم.

جباری ادامه داد: سه کتابخانه در روستاهای پستکان، قم رود و سلفچگان و دو کتابخانه در استان قم در خیابان امام خمینی(ره) و نوبهار در حال احداث است.

وی بیان داشت: منطقه پردیسان نیز نیازمند یک کتابخانه عمومی است که این اداره کل با تعامل نهادهای مربوطه می‌تواند اقدام به تاسیس کتابخانه کند.

استان قم کتابخانه مرکزی ندارد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم با بیان اینکه استان قم کتابخانه مرکزی ندارد، گفت: از مصوبات سفر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به قم احداث کتابخانه مرکزی با ۱۱ هزار متر مربع بوده است که متأسفانه با عدم تحقق زمین و بودجه کتابخانه‌ای با سه هزار متر مربع توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال احداث است.

جباری افزود: استان قم دارای مراکز علمی و فرهنگی بسیاری است ولی در بحث کتابخانه‌های عمومی نسبت به استان‌های دیگر در سطح پایینی قرار دارد که این یک نوع فقر پنهان است که باید جبران شود.

وی ادامه داد: انجمن خیرین کتابخانه ساز در این استان اقدامات شایسته‌ای انجام داده‌اند به گونه‌ای که یک زمین توسط این انجمن برای احداث کتابخانه عمومی اختصاص یافته است که در آینده نزدیک کار ساخت آن شروع خواهد شد.

فعالیت ۵۲ کتابخانه عمومی در قم

وی با اشاره به اینکه استان قم دارای ۵۲ کتابخانه عمومی است، گفت: این تعداد کتابخانه دارای چهار هزار و ۴۰۰ صندلی مطالعه و ۵۰ هزار عضو است که کتاب‌های مختلفی را در موضوعات مذهبی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سایر موضوعات درسی به مخاطبان ارائه می‌کند.

جباری افزود: از این تعداد کتابخانه عمومی در استان قم، ۲۳ کتابخانه زیر نظر اداره کل کتابخانه‌ها و مابقی به صورت مشارکتی و از حمایت‌های این اداره کل بهره‌مند می‌شوند.

وی، بخش‌های کودک و نوجوان، رسانه و مطبوعات، برگزاری مسابقات کتابخوانی، برگزاری کانون‌های ادبی، دوره‌های نقد و بررسی و معرفی کتاب با حضور نویسندگان و فرهیختگان، کلاس‌های آموزشی نویسندگی و نقد کتاب، نشست کتابخانه‌ای مدرسه‌ای و نشست کتابخوان را از جمله خدمات کتابخانه‌های عمومی برشمرد.

استان قم دومین تولید کننده کتاب‌های خط بریل در کشور

کار‌شناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه استان قم بعد از تهران دومین تولید کننده کتاب‌های خط بریل است، گفت: بخش نابینایان از سال ۸۶ در کتابخانه امام خامنه‌ای قم راه اندازی شده است و این بخش توانسته است با تجهیز امکانات و نیروهای کار‌شناس و مجرب به تولید کتاب‌های بریل ویژه نابینایان اقدان کند.

مریم رمضانی افزود: ۱۰۰ عنوان کتاب در این استان به خط بریل تبدیل شده است که تولیدات خویش را به ۵۰ کتابخانه‌های عمومی نابینایان کشور ارسال می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین ۱۵۰ عنوان کتاب به کتاب گویا ویژه نابینایان تولید شده است.

کار‌شناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم با بیان اینکه ۳۵۰ نابینا عضو بخش نابینایان کتابخانه امام خامنه‌ای قم هستند، گفت: از این تعداد ۱۵۰ نابینا از خارج استان عضو هستند که کتاب‌ها را از طریق امکانات پستی دریافت می‌کنند.

وی افزود: در این بخش دو هزار عنوان کتاب در سه هزار نسخه به خط بریل و چهار هزار و ۵۰۰ عنوان کتاب گویا موجود است که نابینایان می‌توانند از این خدمات دریافت کنند.

رمضانی ادامه داد: کانون ادبی نابینان نیز در استان قم تشکیل شده است که هر دو هفته یکبار به نقد، بررسی و خلاصه نویسی کتاب‌های بریل و گویا می‌پردازند.

فعالیت ۶۵ کتابدار در کتابخانه‌های عمومی قم

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی با بیان اینکه ۶۵ کتابدار فعالیت می‌کنند، گفت: هر یک از این کتابدار‌ها به عنوان یک پژوهشگر به مراجعان خدمات مشاوره‌ای و راهنمایی را در دریافت کتاب‌ها ارائه می‌کنند.

وحید میرزایی افزود: کتابداران به مشاوران امین تعبیر شده‌اند زمانی که کسی به این افراد مراجعه کند بهترین منابع و کامل‌ترین را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند.

فضای مجازی عامل فاصله قشر جوان از کتابخوانی

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم نیز با بیان اینکه فضای مجازی عامل فاصله قشر جوان از کتابخوانی شده است، گفت: تبلیغات در زمینه صوت و فیلم در فضای مجازی بسیار است ولی در خصوص کتاب تبلیغات صورت نمی‌گیرد از این رو جوانان به سمت مباحث دیگر سوق پیدا می‌کنند.

وی افزود: کتابخوانی باید با ابزار‌های مختلف تبلیغ شود تا از این طریق نسل جوان را به سمت مباحث فرهنگی و کاهش آسیب‌های اجتماعی رهنمود کند.

میرزایی، با اشاره به اینکه مطالعه کتاب باید از خانه و مدارس شروع شود، گفت: باید در مدارس استان قم جلسات نقد و بررسی کتاب، مسابقات کتابخوانی و نشست‌های خلاصه نویسی کتاب برگزار شود تا از این طریق دانش آموزان به سمت کتاب هدایت شوند.

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم ادامه داد: زمانی که کتاب به عنوان یک نیاز در انسان احساس شود به سوی آن رفته و باعث ایجاد وابستگی می‌شود از این رو باید اهمیت کتاب مورد اهتمام قرار گیرد و در این زمینه برنامه ریزی صورت گیرد.

به گفته وی، مشکلات زندگی و دغدغه‌های مردم از جمله دیگر مواردی است که باعث کاهش گرایش اقشار مختلف به مقوله کتاب و کتابخوانی می‌شود.

امروز رشد روز افزون ارتباطات در فضاهای مجازی باعث سرگرم شدن مردم با فضاهای مجازی و دور شدن از کتاب و کتابخوانی شده است این در حالی است که کتابخوانی نسخه دیجیتالی در برخی از کشور‌ها همزمان با رشد ارتباطات مجازی ارتقا یافته است.

امروزه که تازه‌های نشر در موضوعات و رده‌های سنی مختلف به جامعه معرفی می‌شوند تا اهل اندیشه با تأسی از این تولیدات به دانسته‌های خویش بیافزایند.

کتابخوانی به گروه خاصی از مردم تعلق ندارد به گونه‌ای که هر فرد باید با کتاب زندگی کند و مطالعه و کتابخوانی باید به عنوان یک نیاز و احساس دایمی لازم و روزانه در میان عموم رایج و مطرح باشد تا افراد جامعه به خواندن و مطالعه ترغیب و فرهنگ کتاب و کتابخوانی رواج یابد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار