افزایش 180 برابری بودجه تحقیق غیردولتی کره جنوبی طی سی سال گذشته

برنامه آموزشی برای سیاستگذاران عالی‌رتبه نوآوری در علم و فناوری با حضور مسؤولان علم و فناوری 29 کشور از جمله نمایندگان اعزامی ایران در کره جنوبی برگزار شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، هیات اعزامی از سوی وزارت علوم ایران متشکل از دکتر پیری، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم و دکترحسن خوش قلب، رییس دفتر معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم است.

پروفسور یونگا پارک، رئیس مؤسسه سیاستگذاری و ارزیابی علم و فناوری کره جنوبی طی سخنانی در این برنامه آموزشی، ضمن ارایه گزارشی از وضعیت فناوری در کشور کره جنوبی از دهه 60 میلادی تا کنون، هدف کره را از ارتقای وضعیت فناوری این کشور، عضویت کره جنوبی در گروه جی 7 عنوان کرد و افزود: با برنامه ریزی حداقل 10 ساله و با تمرکز بر توسعه نوآوری در فناوری و نیز تأسیس موسسات حمایت کننده مالی متعدد و بر مبنای توسعه رقابتی، بخش زیادی از این مسیر را طی کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: تأسیس موسسه سیاستگذاری و ارزیابی علم و فناوری کره (KISTEP) وابسته به وزارت علوم، فناوری اطلاعات و برنامه ریزی آینده کره در سال 1999 به تحقق این امر کمک بسیار زیادی کرده است.

پروفسور پارک دربخش هایی از سخنرانی خود به مواردی از قبیل سه فاکتور اساسی انتقال کره جنوبی از کشوری با درآمد سالانه پایین به کشور با درآمد بالا شامل فعالیت بالای R&D، افزایش کیفیت نیروی انسانی و رقابت در سطح بین المللی و بهره وری بالا ازسوی موسسات دانشگاهی و تحقیقاتی اشاره کرد.

وی افزود : پایه و اساس علوم و فناوری و نوآوری کشور کره جنوبی را دانشگاه های این کشور تشکیل می‌دهند و از برنامه های مهم ارتقای بهره وری در این دانشگاه ها، ارایه مشوق‌های مختلف برای محققان و نوآوران، آموزش جوانان با استعداد، دعوت از دانشمندان خارجی و آموزش در دوره های مختلف سنی مردم این کشور است.

پروفسور پارک در ادامه گفت : بودجه تحقیق و توسعه بخش غیردولتی کشور کره از سال 1982 تا 2014 به میزان 180 برابر افزایش یافته است. کمپانی عظیم سامسونگ دارای دومین رتبه در دنیا از نظر هزینه کرد تحقیق و توسعه است و همچنین کشور کره جنوبی بین دو کشور اول جهان از نظر نوآوری در فناوری است.

گفتنی است 25 نهاد بزرگ دولتی در کشور کره از تحقیقات دانشگاهی این کشور حمایت مالی می کنند و وظیفه اصلی KISTEP در کره جنوبی ،سیاستگذاری و برنامه‌ریزی، ارزیابی و پایش علم، فناوری و نوآوری و همچنین تعیین بودجه و هماهنگی بین موسسات تحقیق و توسعه کشور کره حنوبی است.

همچنین 22 کشور توسعه یافته و یا در حال توسعه در فعالیت های بخش R&D کره جنوبی مشارکت و حمایت می‌کنند که این دستاورد از نتایج دیپلماسی بسیار فعال و سازنده موسسه KISTEP است.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار