سجادی : بانکداری در ایران نه اسلامی و نه غیراسلامی است

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس، تامین نقدینگی و اصلاح نظام بانکداری را به عنوان زیرساخت‌های لازم و ضروری برای اجرای اقتصاد مقاومتی دانست.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)‌ احمد سجادی در نطق میان دستور در صحن علنی امروز( دوشنبه) گفت: در حال حاضر بانکداری در ایران اسلامی، نه اسلامی و نه غیر اسلامی است بلکه بانکداری غیر عادلانه انحصاری و سودجویانه است که شباهتی به بانکداری اسلامی و قرض الحسنه ندارد.

وی ضمن تبریک هفته بسیج با بیان اینکه وظیفه همه مسئولان فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای اجرای اقتصاد مقاومتی و ورود جهادی به این میدان است گفت: این میدان میدان رزم اقتصادی و نه بزم اقتصادی است. نباید فراموش کنیم که دشمنان دل در گروی نفوذی ها دارند و در همین مبنا به دنبال نفوذ فرهنگ اشرافی و عافیت طلبی هستند.

وی با تاکید بر لزوم داشتن تفکر بسیجی و مدیریت جهادی و ساده زیستی همانند دهه اول انقلاب، اولین مولفه برای اجرای اقتصاد مقاومتی را تامین نقدینگی لازم به عنوان زیرساخت ضروری و لازم آن برشمرد و گفت:‌ آیا برای خارج شدن اقتصاد از رکود و اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی تنها به دلار خارجی ها لازم است و اینکه می توان این کار از طریق ریال داخلی انجام داد. آن هم در شرایطی که غربی ها و شرقی ها بارها پروژه ها را نیمه تمام گذاشتند و به بهانه های مختلف جریمه دادند و رفتند.

نماینده مردم فریمان با بیان اینکه نقدینگی موجود کشور بیش از600 هزار میلیارد تومان است گفت: مگر مردم چند ده هزار میلیارد تومان در بانک ها سپرده گذاری نکردند پس آیا نمی‌شود با ریال ایرانی بزرگراه ، سد و پالایشگاه ساخت و در صنایع نفتی و گاز سرمایه گذاری کرد.

وی توجه به اوراق مشارکت را به عنوان یکی از راه های مهم جذب نقدینگی دانست و گفت: برای به دست آوردن این نقدینگی باید با افزایش سود پرداختی به اوراق مشارکت مردم را برای خرید اوراق و سرمایه گذاری در پروژه های مورد نیاز ترغیب و تشویق کرد، تا اینکه اکنون پرداخت سود به سپرده های مردم به بانک ها و اوراق مشارکت 20 درصد اعلام شده است که با این میزان مردم تمایلی برای خرید اوراق ندارند.

به گفته سجادی، در صورت افزایش سود اوراق مشارکت به میزان سه درصد بیشتر از پرداخت سود به سپرده ها مردم تمایل زیادی برای خرید اوراق نشان خواهند داد و به دنبال آن نقدینگی مورد نیاز ظرف یک هفته بیش از ده هزار میلیارد تومان تامین می‌شود.

وی ایجاد اعتبار ریال داخلی برای شرکت های داخلی، جذب و جمع آوری نقدینگی ، کاهش تورم ناشی از نقدینگی بالا، جلوگیری از هجمه‌های مخرب پول به بخش های دیگر اقتصاد، جلوگیری از چاپ پول پرقدرت و بدون پشتوانه، ترسیم نقشه راه و مسیر درست سرمایه گذاری برای مردم ایجاد اشتغال پایدار برای نیروهای داخلی و اعتماد مردم نسبت به قدرت تاثیرگذاری و کارآفرینی پول ملی را به عنوان فواید اعتماد و اتکا به پول ملی مطرح کرد.

سجادی ادامه داد: در این شرایط باید به پول ملی و ریال ایرانی اعتماد کنیم چرا که قطعا اعتماد به دلارهای دشمن ساده لوحانه و اشتباه است.

این نماینده مجلس، اصلاح نظام بانکی را به عنوان زیرساخت دوم برای اجرای اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت :‌ در جهان امروز باید بانکداری اسلامی یا غیر اسلامی باشد. بانکداری اسلامی برگرفته از آیات قرآن و احادیث بر بانکداری قرض الحسنه و مشارکتی تاکید دارد و ربا ، محاربه با خدا است. در این شرایط در بانکداری ایران اسلامی سود دریافتی از محل برداشت تسهیلات ده تا 30 درصد است حال اینکه در بانکداری غیراسلامی و یا سرمایه داری سود دریافتی بانک ها از محل پرداخت تسهیلات به سرمایه گذاران یک تا 3 درصد و درسرمایه گذاری استراتژی صفر درصد است.

وی با بیان اینکه مسیر دریافت تسهیلات در بانکداری ایران اسلامی طولانی، پر پیچ و خم و با اخذ وثیقه و ضمانت های پر دردسر و کشنده در کنار بدقولی و بدعهدی بانک ها است گفت: این در حالی است که دربانکداری غیر اسلامی مسیر دریافت تسهیلات راحت تر و کوتاه تر است. در مقابل در نظام بانکداری ایران اسلامی نه تنها سرمایه گذار حمایت نمی‌شود و در سود وزیان مشارکت ندارد بلکه با او رقابت شده و از همان ابتدا بانک سودش را مشخص می‌کند. حال اینکه پرداخت تسهیلات با سود بالا به بخش خصوصی مخالف با اصل رقابت پذیری است چرا که میزان درصد سود قیمت پایه هر کالا را تعیین می‌کند.

سجادی در نتیجه گیری با بیان اینکه بانکداری در ایران اسلامی، نه اسلامی و نه غیر اسلامی است گفت:‌بانکداری در ایران غیرعادلانه،‌کاملا انحصاری و سودجویانه است و شباهتی به بانکداری اسلامی و قرض الحسنه ندارد به همین باید هر چه سریعتر نظام بانکداری اسلامی جراحی شود.

وی در پایان تاکید کرد که مجلس باید هر چه سریعتر باید با تصمیم انقلابی و بسیجی قوانین بانکداری اسلامی را تصویب کند تا مردم از اقتصاد منفعل و ورشکستگی تولید و رکود نجات پیدا می‌کند.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار