روایت خبرنگار قرقیز از سفر به ایران؛ از سفر به قم تا زاینده‌رود خشک

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، اخیراً هیئتی از خبرنگاران رسانه‌های قرقیزستان با دعوت خبرگزاری فارس از ایران بازدید کردند.

این افراد پس از بازگشت به کشورشان، اقدام به انتشار گزارشاتی درباره این سفر نمودند که بخش نخست بازتاب این سفر در روزنامه «اسلوا قرقیزستان» منتشر شده است.

***پاییز در قم و اصفهان

نمایندگی خبرگزاری فارس در بیشکک سفری را برای خبرنگاران قرقیزستانی جهت بازدید از ایران سازماندهی کرد.

خبرگزاری فارس رسانه نسبتاً جوانی است اما سخن خود را در فضای اطلاعاتی جهانی با اطمینان می‌زند.

این خبرگزاری که در سال 2002 به عنوان اولین خبرگزاری مستقل در ایران تأسیس گردید، پوشش عینی رویدادها و جریاناتی که در جهان و از جمله در کشورهای اسلامی انجام می‌گیرد را برای خود هدف‌گذاری کرده است.

همانطور که آشکار می‌باشد، حدود یک دهه است که در خاورمیانه و پیرامون آن برای منافع ژئوپلیتیکی مبارزه شدیدی در حال جریان است.

رسانه‌های گروهی جهانی از جمله خبرگزاری‌ها، رویدادها را به نفع ابرقدرت‌ها و یا گروهی از سرمایه‌داران بزرگ پوشش می‌دهند و در نتیجه، مردم عادی صدمه می‌بینند ضمن آنکه در نتیجه چنین سیاستی، خاورمیانه به طور دائم دچار آتش فتنه می‌شود.

سیاست خبرگزاری فارس تقریبا به شرح زیر است: «مردم اطلاعات صحیح را می‌خواهند، هیچ کس نمی‌تواند سرنوشت‌ دیگر کشورها را مدیریت کند، کشورها حق دارند خودشان مسیر خود را تعیین کنند و در آن موقع موفقیت به طور قطعی تأمین می‌شود.»

امروزه نمایندگی‌های خبرگزاری در 25 کشور فعالیت دارند و این  خبرگزاری در قرقیزستان نیز در سال گذشته نمایندگی خود را به مدیریت «حیدر رضایی» راه‌اندازی کرده است.

به طور مثال، در زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در قرقیزستان، تقریبا 30 مطلب از بیشکک به تهران ارسال گردیده است.

«محمد صدیقی‌فر» مدیر دفتر نمایندگی خبرگزاری فارس در مشهد در این رابطه اظهار داشت: ما خوشحال هستیم که در مورد این رویداد مهم برای کشور شما، توانستیم دیدگاه خود را و نه دیدگاه هر خبرگزاری دیگر را ارائه دهیم.

خبرگزاری فارس به طور شبانه‌روزی کار می‌کند و پرمخاطب‌ترین سایت در کشور می‌باشد که تقریبا به طور میانگین 4 میلیون نفر روزانه وارد آن می‌شوند.

مطالب در آن به 4 زبان فارسی، انگلیسی، ترکی و عربی منتشر می‌شوند و آنها در نظر دارند تا در ماه‌های آینده سایت این خبرگزاری به زبان‌های روسی و اسپانیایی نیز مطالبی را ارائه دهد.

همانطور که «سید نظام‌الدین موسوی» مدیرعامل خبرگزاری توضیح داد به دلیل آنکه این خبرگزاری فعلا با کمبود متخصصینی که نه فقط در سطح عالی زبان فارسی و روسی را بدانند بلکه برای نوشتن مطالب و تحلیل‌ها استعداد داشته باشند، در راه‌اندازی فعالیت خبرگزاری به زبان روسی با مشکل روبه‌رو هستند.

اما با این حال نه وی و نه محمد صدیقی‌فر تردید ندارند که در سایت این خبرگزاری نیز باید زبان روسی به کار گرفته شود چون تعداد کسانی که به این زبان صحبت می‌کنند، خیلی زیاد است.

خبرنگاران نشریه‌ها، شبکه‌های تلویزیونی و خبرگزاری‌های منطقه‎ای و سراسری قرقیزستان هئیت خبرنگاران قرقیزستان را در این سفر تشکیل می‌دادند.

ما نه فقط از تهران بازدید کردیم بلکه به قم هم سفر داشتیم و گفتنی است که قم مرکز جهان تشیع است و در آن آرامگاه یکی از چهره‌های مقدس در جهان اسلام یعنی حضرت «فاطمه معصومه(س)» قرار دارد.

مسجدی که بر روی آرامگاه ایشان ساخته شده است، شاهکار معماری و هنر است.

ما بعد از قم به سمت کاشان حرکت کردیم که تاریخ این شهر بیش از 7 هزار سال قدمت دارد و این شهر را دروازه‌های تمدن جهان می‌نامند و معتقد هستند که تمدن ایران از همین جا شروع شده است.

ما پس از کاشان، از اصفهان بازدید کردیم که در طی تاریخ چندقرنی خود چندین بار پایتخت مردمان پارسی بوده است.

شاه عباس از همین جا حکومت می‎‌کرد و سلسله وی پل‌های بسیار زیبا بر روی رودخانه «زاینده رود» بر جای گذاشته است اما این رود خشک شده است و وقتی که من اولین بار در بهار به آنجا سفر کردم، آب آن زیاد بود و سواحل رود را با انرژی خاصی نوازش می‌کرد.

چرا یکی از پرآب‌ترین رودهای ایران در پاییز خشک می‌شود و چگونه می‌توان به آن حیات بخشید؟ آیا دولت برای آبادسازی زمین‌های بزرگ نیمه‌بیابانی که در سمت جنوب تهران قرار دارند، برنامه‌ای دارد؟ آیا ریال ایرانی بعد از افزایش ارزش دلار آمریکا، صدمه دید؟ چه کسانی از آموزشگاه‌های دینی و مراکز علمی– تحقیقاتی در قم حمایت مالی می‌کند؟ چرا ایرانیانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند، زبان مادری خود را فراموش نمی‌کنند؟ و براساس کدام دستورات دینی داشتن حجاب لازم شده است؟

درباره این موارد و دیگر موضوعات مرتبط با ایران در گزارشات بعدی این نشریه بخوانید.

انتهای پیام/ح

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار