درخواست وزیر بهداشت از بیمه ها/افراد دیابتی را حمایت کنید

به گزارش خبرگزاری مهر، دكتر سيد حسن هاشمي در همايش بين‌المللي راهبري ديابت كه در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما برگزار می شود، با بيان اينكه بيماري هاي غيرواگير دليل ۷۰ درصد مرگ و مير در دنيا است، گفت: چاقي، بي‌تحركي، مصرف سيگار و عادات غذايي غلط كه نشأت گرفته از زندگي شهرنشيني و مدرن است عامل اصلي شيوع اين بيماري‌ها است.

وي با بيان اينكه ۴ گروه اصلي بيماري‌هاي غيرواگير يعني بيماري‌هاي قلب و عروق، سرطان‌ها، بيماري‌هاي تنفسي و ديابت علت ۸۰ درصد مرگ و میر است، عنوان كرد: سالانه در سرتا سر جهان پنج ميليون نفر بر اثر بيماري‌هاي قلب و عروق، سه ميليون نفر بر اثر ابتلاي انواع سرطان‌ها، چهار ميليون نفر بر اثر بيماري‌هاي تنفسي و آسم و پنج ميليون نفر بر اثر ابتلاي به ديابت جان خود را از دست مي‌دهند.

وزير بهداشت با تاكيد بر اينكه بيماري‌هاي قلب و عروق شايعترين دليل مرگ و مير در سطح جهان است، اظهار كرد: ديابت شايعترين بيماري متابوليك در دنيا است و در ايران ۷۶ درصد از كل بار بيماري‌ها به بيماري‌هاي غيرواگير مرتبط است.

وي ادامه داد: بالاترين بار بيماري‌هاي غيرواگير قلب و عروق و سوانح رانندگي است.

هاشمي با اشاره به تحقيقات سازمان بهداشت جهاني خاطرنشان كرد: براساس اين تحقيقات در سال ۲۰۱۳ ، ۳۸۷ ميليون نفر در جهان به ديابت مبتلا هستند كه پيش‌بيني مي‌شود تا سال ۲۰۳۵ به ۶۰۰ ميليون نفر افزايش يابد. شيوع ديابت در حال حاضر در دنيا ۳/۸ درصد است و ۸۰ درصد بيماران ديابتي در كشورهايي با درآمد ضعيف و متوسط زندگي مي‌كنند.

وزير بهداشت با بيان اينكه طبق آمارها در جهان از هر ۱۲ نفر يك نفر با ديابت زندگي مي‌كند، عنوان كرد: از هر دو بيمار ديابتي يك نفر از بيماري خود اطلاع ندارد و در هر شش ثانيه يك نفر بر اثر ديابت در جهان جان خود را از دست مي‌دهد.

وي با اشاره به اينكه شيوع ديابت در خاورميانه و شمال افريقا بالاتر از ميانگين جهاني است، خاطرنشان كرد: پيش بيني مي‌شود تا سال ۲۰۳۵ آمار ابتلا به ديابت در اين منطقه به ۲ برابر افزايش يابد.

هاشمي ادامه داد: ايران در خاورميانه پس از مصر و پاكستان رتبه سوم در ابتلا به ديابت را دارد و در مجموع چهار و نيم ميليون نفر در ايران از ديابت رنج مي‌برند. از اين تعداد ۲ ميليون نفر از بيماري خود اطلاع ندارند.

وزير بهداشت با بيان اينكه براثر گذر زمان شيوع ديابت منجر به بروز بيماري‌هاي ديگري نيز مي‌شود، گفت: بيماران ديابتي ۲ تا چهار برابر بيشتر از افراد عادي به سكته و بيماري‌هاي قلبي دچار مي‌شوند. همچنين اين افراد ۲۵ برابر بيشتر در معرض ابتلا به بيماري‌هاي چشمي و كوري قرار دارند. بيماران ديابتي كه ۱۰ برابر بيشتر از افراد عادي از نارسايي كليه رنج مي‌برند.

هاشمی ادامه داد: در اين ميان ۵۰ درصد افراد مبتلا به ديابت از نوروپاتي ديابتي رنج مي‌برند و ۱۵ تا ۴۰ درصد بيش از ساير افراد در خطر ابتلا به قطع عضو اندام‌هاي انتهايي قرار دارند.

طرح تحول سلامت سرلوحه اقدامات وزارت بهداشت

وی با اشاره به هزينه‌هاي سرسام‌آور درمان ديابت گفت: در ايران از سال ۲۰۰۰ تحقيقات زيادي در ارتباط با ديابت صورت گرفته است به گونه‌اي كه ۵۰۰ مقاله در مورد ديابت در نمايه‌هاي بين‌المللي به چاپ رسيده است اما هنوز راه طولاني در پيش داريم.

وزیر بهداشت با اشاره به اينكه سلامت اولويت دولت يازدهم است عنوان كرد: با اجراي طرح تحول نظام سلامت كاهش پرداخت از جيب مردم و گسترش پوشش همگاني بيمه سلامت را شاهد بوديم و همچنين امكانات بهداشت و درمان گسترش يافت و دسترسي به دارو، ملزومات و خدمات پيشگيري و ايمن‌سازي براي ۱۰ ميليون نفر حاشيه‌نشين افزايش پيدا كرد به گونه‌اي كه در مجموع شاهد افزايش رضايت عمومي از حوزه سلامت در ايران هستيم.

هاشمي با تاكيد بر اينكه ديابت قابل پيشگيري است، يادآور شد: اجراي طرح تحول نظام سلامت نشان داد پيشگيري و كنترل عوامل خطر بسيار بهتر از مداخلات درماني گران قيمت است. به همين دليل در سال جاري وزارت بهداشت پيشگيري و كنترل بيماري‌هاي غيرواگير را در سرلوحه اقدامات خود قرار داده است.

وي با اشاره به اينكه ايران به تدوين سند ملي پيشگيري و كنترل بيماري‌هاي غيرواگير اقدام كرده است اظهار كرد: اين سند در حضور مديركل سازمان بهداشت جهاني ، وزراي دولت كه در شوراي عالی سلامت و امنيت عضويت دارند و معاون اول رئيس جمهور به امضا رسيد و به تائيد رئيس جمهور کشورمان و رئيس مجلس شوراي اسلامي رسيد.

وزير بهداشت با اشاره به رونمايي از تدوين سند ملي ديابت در دهمين همايش بين‌المللي راهبري ديابت خاطرنشان كرد: اين سند مهمترين برنامه جمهوري اسلامي ايران در كنترل بيماري‌هاي غيرواگير است.

وي با اشاره به حضور مسئولان صنعت بيمه كشور در همايش امروز تاكيد كرد: از سازمان‌هاي بيمه‌گر خواهش مي‌كنم در ادامه حلقه طرح تحول نظام سلامت افراد مبتلا به ديابت نوع يك و فشارخون به ويژه آن دسته از اين بيماران كه از اقشار محروم محسوب مي‌شوند، تحت پوشش بيمه‌اي كامل قرار گيرند.

هاشمی گفت: سازمان‌هاي بيمه‌گر بيش از هر كسی آگاهند كه هزينه‌ها در حوزه پيشگيري بسيار كمتر از حوزه درمان است.

وزیر بهداشت ادامه داد: در صورتي كه پوشش كامل بيمه و دسترسي براي اين افراد به خصوص كودكاني كه هيچ نقشي در انتخاب بيماري خود نداشته‌اند، انجام شود مي‌توان از بروز مشكلات شخصي و اجتماعي براي اين افراد جلوگيري كرد

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار