کمپین «حفاظت از تاغ زارهای گرمسار» راه اندازی شد

راحله عسگری در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه کمپین حفاظت از تاغ زارهای گرمسار با هدف آشنایی، آگاهی رسانی و حفاظت از تاغزارهای شهرستان گرمسار به عنوان جنگل های کویری دشت این شهرستان تاسیس شده است، ابراز داشت: امروزه تاغزارهای کویری می بایست رو به گسترش بروند چرا که در طرح های بیابانزدایی و عدم فرسایش خاک از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

وی افزود: تا کنون جلسات متعددی از سوی انجمن های محیط زیستی و اعضای کمپین تاغ زارهای گرمسار با مسئولان منابع طبیعی، محیط زیست، اداره راه و ترابری، فرمانداری و جهادکشاورزی با اعضای کمپین برگزار و موفقیت های خوبی دست آمده است که امیدواریم در آینده نیز تداوم پیدا کند.

توسعه تاغزارهای گرمسار مهمترین هدف کمپین

مدیرعامل جمعیت دوستداران محیط زیست گرمسار همچنین درباره اهمیت توجه مسئولان به تاغ زارها، گفت: امروزه با استفاده بی رویه از چوب این گونه گیاهی، متاسفانه شاهد نابودی آن در برخی نقاط هستیم که باید در این باره نظارت ها تقویت شود.

عسگری درباره وظایف انجمن حفاظت از تاغزارهای گرمسار، بیان داشت: پیگیری وضعیت مسیر سبز مورد تعهد پیمانکاران در حاشیه جاده کویری قم- گرمسار،  پیگیری وضعیت، بایدها و نبایدهای منطقه ویژه اقتصادی گرمسار و تعامل آن با محیط زیست، توسعه تاغزارها در دشت گرمسار و یافتن راه حل های عملی برای مبارزه با سوء استفاده از چوب این گیاه در زمره فعالیت های این کمپین است.

وی افزوذ: این کمپین همچنین در زمینه بررسی گونه های جدید گیاهی مناسب با منطقه و بررسی سایر دلایل کاهش تعداد تاغ ها فعالیت دارد.

مقابله با عوامل مخرب تاغزارها ضروری است

مدیرعامل جمعیت دوستداران محیط زیست شهرستان گرمسار، همچنین درباره فعالیت های کمپین حفاظت از تاغ زارهای این شهرستان، گفت: این کمپین برای آشنایی بیشتر اعضاء، مسئولان و عموم مردم به زودی اقدام به برگزاری دوره آشنایی با ارزیابی محیط زیست خواهد کرد.

عسگری با هشدار درباره برخی سوء استفاده ها از گیاه تاغ در استان سمنان، ابراز داشت: متأسفانه با از بین بردن چندین هکتار از تاغزارها به دلیل راه سازی، ابنیه راه، سرقت چوب تاغ به منظور تولید ذغال، تأسیس منطقه ویژه آزاد اقتصادی در گرمسار آن هم درست در مرکز تاغزارها از عوامل تخریب تاغزارها در گرمسار هستند که باید در رابطه با این امر هشدار داد و طی آن ها دغدغه های زیست محیطی را بررسی و لحاظ کرد.

وی افزود: همچنین بحران کم آبی و عدم کاشت کافی نهال های جدید، چرای بی رویه دام ها در منطقه از دلایل دیگری است که امروزه شاهد نابودی و از بین رفتن این بافت گیاهی ارزشمند در اطراف شهرستان گرمسار هستیم.

کمربند سبز کویر با تاغ معنا پیدا می کند

مدیر عامل جمعیت دوستداران محیط زیست شهرستان گرمسار، با اشاره به طرح کمربند سبز کویر مصوب سال۴۷، گفت: در این طرح پوشش گیاهی از ورامین تا سمنان ایجاد و هزاران هکتار تاغ و گز در این منطقه کاشته شده است و تا کنون هم این پروژه ادامه دارد که گیاه تاغ در این طرح نقش مهمی دارد.

عسگری بیان داشت: بر طبق این طرح، همه ساله، منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان موظف به کاشت تاغ های جدید و حفظ این بافت گیاهی است همچنین این پروژه تنها راه بلند مدت و سازگار با محیط زیست برای مبارزه با طوفان های شن و گرد و غبار در شهرستان گرمسار است.

وی در خاتمه افزود: اگر جلوی تخریب تاغزارها گرفته نشود عواقبی مانند طوفان شن، تخریب خاک، روان شدن خاک، گسترش کویر و ... برای استان سمنان به وجود می آید.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار