نااهلان پشت ارزش‌ها تیشه به ریشه انقلاب می‌زنند

محمد آفریده گفت: باید ابعاد معرفتی حضرت امام (ره) را در جامعه و بخصوص میان نسل جوان با قالب‌های نوین مطرح کنیم.

به گزارش ایسنا، نخستین جشنواره فیلم‌های 60 ثانیه‌ای «روح الله» امسال از سوی معاونت فرهنگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) برگزار می‌شود، «محمد آفریده» دبیر این جشنواره در گفت‌وگویی درباره‌ی این جشنواره سخن گفته شده است.

در ادامه بخش‌هایی از این گفت‌وگو را می‌خوانیم:

آفریده در پاسخ به سوالی درباره ضرورت برگزاری جشنواره‌ای با موضوع امام خمینی (ره) در شرایط امروز گفت: انقلاب اسلامی پنجره‌ای تازه و بدیع به روی مردم گشود و موج خودباوری و سرزندگی را به جامعه اهدا نمود. امام خمینی (ره) در جایی فرمودند "انقلاب ما انقلابی فرهنگی است" و ما هر لحظه و هر روز بیشتر نیازمند کار مستمر فرهنگی در جامعه هستیم، مخصوصا در اوضاع و احوال متنوع و متکثر دوران حاضر که باید با درایت، آگاهی و شناخت فرصت‌ها را غنیمت بشماریم تا بتوانیم دیدگاه و خمیر مایه معرفتی ایشان را در جامعه تسری بدهیم. به همین دلیل باید ابعاد معرفتی حضرت امام (ره) را در جامعه و بخصوص میان نسل جوان با قالب‌های نوین مطرح کنیم.

این مدیر فرهنگی در ادامه افزود: امام یعنی حرکت، تلاش، امید و نشاط فرهنگی و همه باید برای یک ایران آباد تلاش کنیم. ما نیازمند فعالیت‌های متنوع برای آشنایی و درک هرچه بیشتر نسل سوم و چهارم با امام و انقلاب اسلامی هستیم. بر همین اساس سینما کلید این حرکت است. زمانی که در انجمن سینمای جوانان بودم، طی همکاری با موسسه تنظیم و نشر، حدود 20 فیلم کوتاه با موضوع امام خمینی (ره) به کارگردانی چهره‌های جوان ساختم که بارها از شبکه‌های مختلف سیما پخش شد، و البته فعالیت‌های فراوانی هم در این حوزه صورت پذیرفته است اما نیاز جامعه مخصوصا جوانان و گستره ابعاد شخصیتی امام (ره) تلاشی جهادی را می‌طلبد.

آفریده در پاسخ به این سوال که «این روزها افراد زیادی داعیه پیروی از خط و اندیشه‌های امام را دارند، به نظر شما خط و راه امام چه مشخصه‌هایی دارد؟» گفت:مقام معظم رهبری می‌فرمایند بهترین راه مبارزه با دشمن، خدمت به مردم است. به نظر من هم برای شناساندن و گسترش اندیشه امام و انقلاب در جامعه و گسترش فرهنگ تعهد، باید کار و خدمت کنیم و از اشتباه هم نترسیم چرا که بسیاری از مسئولان و مدیران به خاطر ترس از اشتباه و به خطر افتادن جایگاهشان، فعالیت و کار سازمان خود را تعطیل کرده‌اند. ما ضمن فعالیت در سنگر نظام، باید خودمان را هم نقد کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که «جمله معروف امام (ره) فرموده‌اند: نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد. به نظر شما این افراد چه کسانی هستند؟»گفت: نااهلان کسانی هستند که پشت ارزش‌ها، آگاهانه یا ناآگاهانه، تیشه به ریشه انقلاب می‌زنند.

دبیر جشنواره‌ی «روح الله» در بخش دیگری از این گفت‌وگو تاکید کرد: نگاه من همواره حمایت از دیدگاه‌های تازه در فیلمسازی بوده و البته ممکن است برخی از این تولیدات اشتباهات یا خطاهایی هم داشته باشند. اما من همواره به عنوان یک خدمتگزار فرهنگی، از این روند و نگاه حمایت کرده‌ام و نه از فیلمی خاص یا مضمونی بخصوص. به نظرم حوزه فرهنگ، حوزه جنگ نرم و بسیار پیچیده است اما متاسفانه خیلی‌ها با نگاه جنگ سخت می‌خواهند این عرصه را مدیریت کنند. جنگ نرم مثل باغبانی است و اگر این حوزه را نشناسیم، خسارت بزرگی به بار می‌آوریم.

محمد آفریده همچنین درباره حواشی فیلم «یک خانواده محترم» که تهیه‌کنندگی آن را به عهده داشته و در سال‌های اخیر اخبار متفاوتی از آن به گوش رسیده است نیز گفت: در پی اتفاق‌های شکل گرفته در حول و حوش این فیلم در سال 1391، در همان زمان شکایتی از سوی سازمان سینمایی پیشین و دیگران با عنوان «ساخت بدون مجوز فیلم» علیه بنده صورت گرفت که این پرونده در مرحله بازپرسی و پس از بررسی‌های کارشناسانه، مختومه شد و برای اینجانب نیز قرار منع تعقیب صادر شد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار